- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-19 16:42:06. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Colorado Rapids mötte Los Angeles FC den 20-08-2026
Den 20-08-2026 så spelades mötet mellan Colorado Rapids – Los Angeles FC i MLS, med avspark klockan 03:30.
Colorado Rapids vann matchen mot Los Angeles FC
Colorado Rapids utgick till slut med seger med 1 mål mot 0 i MLS. Colorado Rapids plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Los Angeles FC. Los Angeles FC å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av MLS i och med förlusten.
1X2-oddsen på Colorado Rapids - Los Angeles FC
Inför matchen mellan Colorado Rapids och Los Angeles FC i MLS så var Colorado Rapids spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Colorado Rapids hittade du hos till gånger pengarna. Favoriten Colorado Rapids kunde du i snitt spela på till oddset gånger pengarna som vinnare hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Spelbolagen trodde inte på Colorado Rapids som vinnare i matchen mot Colorado Rapids. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Colorado Rapids som vinnare till 2.55 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset att Colorado Rapids skulle ta en oväntad seger.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.50 på att Colorado Rapids och Los Angeles FC skulle kryssa i mötet. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 1 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,50 gånger pengarna.
Poängfacit Colorado Rapids
På hemmaplan har Colorado Rapids samlat ihop 0 poäng så här långt på 17 matcher i MLS. På hemmaplan har Colorado Rapids ett snitt på 0 poäng per match.
Colorado Rapids har ett bortafacit i MLS med 10 poäng på 16 spelade matcher. Så laget har ett facit på 0,63 poäng per bortamatch.
I MLS har Colorado Rapids 10 poäng på 33 spelade matcher totalt. Det gör att Colorado Rapids har ett poängsnitt på 0,63 per spelad match.
Poängfacit Los Angeles FC
Los Angeles FC har ett hemmafacit i MLS spelat 17 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta innebär att Colorado Rapids i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Los Angeles FC har på bortaplan denna säsong 16 inhåvade poäng i MLS på 16 spelade matcher. På bortaplan så har Los Angeles FC därmed tagit 1,00 poäng per match under säsongen.
Los Angeles FC har i MLS 16 poäng på 33 matcher totalt. Per match har laget därmed tagit 1,00 poäng i snitt.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 3 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 4 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 5 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 6 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 11 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 12 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 13 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 14 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 15 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 16 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 17 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 18 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 19 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 20 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 21 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 22 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 23 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 24 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 25 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 26 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 28 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Colorado Rapids | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 16 | 33 |
| Vunna matcher | 10 | 2 | 12 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 4 | 7 |
| Förlorade matcher | 4 | 10 | 14 |
| Gjorda mål | 31 | 15 | 46 |
| Gjorda mål per match | 1,82 | 0,94 | 2,88 |
| Insläppta mål | 19 | 28 | 47 |
| Insläppta mål per match | 1,12 | 1,75 | 2,94 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,94 | 2,69 | 2,82 |
| Los Angeles FC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 16 | 33 |
| Vunna matcher | 9 | 3 | 12 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 7 | 11 |
| Förlorade matcher | 4 | 6 | 10 |
| Gjorda mål | 32 | 19 | 51 |
| Gjorda mål per match | 1,88 | 1,19 | 3,19 |
| Insläppta mål | 18 | 20 | 38 |
| Insläppta mål per match | 1,06 | 1,25 | 2,38 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,94 | 2,44 | 2,70 |
Poängstatistik för Colorado Rapids - Los Angeles FC
De fem senaste matcherna har inneburit 0 vinster, 2 förluster och 3 oavgjorda resultat för Colorado Rapids, som alltså besegrade Los Angeles FC. 0 vinster, 3 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Los Angeles FC.
3 poäng av möjliga är vad Colorado Rapids har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Los Angeles FC inräknade. Los Angeles FC tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 3 poäng av möjliga.
Målstatistik för Colorado Rapids och Los Angeles FC
På de 17 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Colorado Rapids gjort totalt 31 mål, ett snitt på 1,82 gjorda mål per match. På hemmaplan har Colorado Rapids släppt in 1,12 mål i genomsnitt denna säsongen i MLS.
På de 33 matcher Colorado Rapids spelat i MLS denna säsong så har laget gjort totalt 46 mål, med ett snitt på 2,88 mål per match. Under den gångna säsongen har Colorado Rapids ett facit med 47 insläppta mål på de 33 matcher som spelats i ligan. I snitt har Colorado Rapids släppt in 2,94 mål per match.
Los Angeles FC har ett snitt på 1,19 gjorda bortamål i MLS på de 16 bortamatcher man spelat under säsongen. Los Angeles FC har å sin sida ett bortafacit med 20 insläppta mål under säsongen i MLS.
Offensivt har Los Angeles FC gjort 3,19 mål per match i MLS på de 33 matcher som spelats under säsongen. Los Angeles FC har totalt spelat 33 matcher under säsongen och på dessa 33 matcher har man släppt in 38 mål, ett snitt på 2,38 insläppta mål per spelad match.



