Du kan inte längre rösta på matchen mellan Amur Chabarovsk - Dynamo Moskva. Se resultatet från omröstningen nedan.
Amur Chabarovsk - Dynamo Moskva
No ratings yet
Så spelades Amur Chabarovsk – Dynamo Moskva den 19/9
Matchen som spelades i KHL mellan Amur Chabarovsk vs Dynamo Moskva hade nedsläpp klockan 09:00, den 19-09-2026.
Amur Chabarovsk vann mötet mot Dynamo Moskva
Amur Chabarovsk utgick till slut med seger i mötet med Dynamo Moskva med siffrorna 4 mål mot 0. Vinsten mot Dynamo Moskva innebär nya poäng till Amur Chabarovsk i tabellen för KHL. Dynamo Moskva kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten. Efter att matchen mellan de båda lagen avgjorts hittar vi nu Amur Chabarovsk på plats i tabellen på poäng, och Dynamo Moskva med sina 0 poäng på plats 10.
Poängfacit Amur Chabarovsk
Amur Chabarovsk har ett hemmafacit så här lång i KHL där laget har håvat in 0 poäng på 10 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
Amur Chabarovsk har ett bortafacit i KHL med 31 poäng på 11 spelade matcher. Detta gör att Amur Chabarovsk har ett bortafacit med 2,82 poäng per match.
I KHL har Amur Chabarovsk 31 poäng på 21 spelade matcher totalt. Det gör att Amur Chabarovsk har ett poängsnitt på 2,82 per spelad match.
Poängfacit Dynamo Moskva
Dynamo Moskva facit så här långt är 0 inspelade poäng i KHL på 13 hemmamatcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
På 11 matcher har Dynamo Moskva under säsong tagit 27 poäng i event. Detta gör att Amur Chabarovsk har ett snitt på bortaplan med 2,45 poäng per match.
På 24 matcher Dynamo Moskva har spelat i KHL under säsong så har laget håvat in 27 poäng. Och har ett facit på 2,45 poäng i snitt per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Metallurg Magnitogorsk | 13 | 17 | 19 | 11 | 6 | 17 | 24 | 23 | 36 |
| 2 | CSKA Moskva | 10 | 11 | 14 | 12 | 20 | 20 | 22 | 31 | 34 |
| 3 | Lokomotiv Jaroslavl | 12 | 14 | 18 | 9 | 5 | 12 | 21 | 19 | 30 |
| 4 | Shanghai Dragons | 10 | 3 | 13 | 11 | 10 | 17 | 21 | 13 | 30 |
| 5 | Torpedo Nizhny Novgorod | 10 | 4 | 12 | 11 | 11 | 17 | 21 | 15 | 29 |
| 6 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 11 | 8 | 15 | 12 | 2 | 14 | 23 | 10 | 29 |
| 7 | Spartak Moskva | 11 | 4 | 11 | 11 | 13 | 17 | 22 | 17 | 28 |
| 8 | Severstal Cherepovec | 13 | 4 | 17 | 10 | -6 | 9 | 23 | -2 | 26 |
| 9 | Barys Nur-Sultan | 8 | 7 | 8 | 13 | 7 | 17 | 21 | 14 | 25 |
| 10 | AK Bars Kazan | 14 | -4 | 14 | 9 | 2 | 10 | 23 | -2 | 24 |
| 11 | Amur Chabarovsk | 10 | 7 | 12 | 11 | 0 | 11 | 21 | 7 | 23 |
| 12 | Dynamo Moskva | 13 | -9 | 13 | 11 | -3 | 10 | 24 | -12 | 23 |
| 13 | Avtomobilist Jekaterinburg | 10 | 13 | 15 | 11 | -9 | 7 | 21 | 4 | 22 |
| 14 | Avangard Omsk | 9 | 2 | 12 | 11 | -9 | 10 | 20 | -7 | 22 |
| 15 | Dinamo Minsk | 14 | -6 | 15 | 8 | -9 | 7 | 22 | -15 | 22 |
| 16 | SKA St Petersburg | 10 | 5 | 12 | 10 | -4 | 9 | 20 | 1 | 21 |
| 17 | Salavat Yulaev UFA | 9 | -3 | 7 | 13 | -3 | 14 | 22 | -6 | 21 |
| 18 | Admiral Vladivostok | 10 | -6 | 9 | 11 | -2 | 12 | 21 | -8 | 21 |
| 19 | Traktor Chelyabinsk | 10 | -7 | 7 | 11 | -3 | 12 | 21 | -10 | 19 |
| 20 | Sibir Novosibirsk | 9 | -7 | 6 | 14 | -10 | 13 | 23 | -17 | 19 |
| 21 | Sotji | 13 | -21 | 8 | 9 | -16 | 6 | 22 | -37 | 14 |
| 22 | Lada Togliatti | 11 | -23 | 7 | 11 | -15 | 6 | 22 | -38 | 13 |
| Amur Chabarovsk | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 10 | 11 | 21 |
| Vunna matcher | 6 | 5 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål | 22 | 20 | 42 |
| Gjorda mål per match | 2,20 | 1,82 | 3,82 |
| Insläppta mål | 15 | 20 | 35 |
| Insläppta mål per match | 1,50 | 1,82 | 3,18 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,70 | 3,64 | 3,67 |
| Dynamo Moskva | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 11 | 24 |
| Vunna matcher | 1 | 3 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 7 | 3 | 10 |
| Förlorade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Gjorda mål | 27 | 23 | 50 |
| Gjorda mål per match | 2,08 | 2,09 | 4,55 |
| Insläppta mål | 36 | 26 | 62 |
| Insläppta mål per match | 2,77 | 2,36 | 5,64 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,85 | 4,45 | 4,67 |
Poängstatistik för Amur Chabarovsk - Dynamo Moskva
Amur Chabarovsk har vunnit 3, kryssat 0 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Dynamo Moskva inräknat. Förlusten för Dynamo Moskva innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 1, spelat 2 oavgjorda och förlorat 2 matcher.
Nya poäng tilldelas Amur Chabarovsk efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 15 av totalt möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Dynamo Moskva, som på sina fem senaste matcher har tagit 11 poäng av möjliga.
Målstatistik för Amur Chabarovsk och Dynamo Moskva
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i KHL så har Amur Chabarovsk ett genomsnitt på 2,20 per match, på totalt 10 matcher. Amur Chabarovsk har totalt släppt in 15 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i KHL. På de 10 hemmamatcherna så har Amur Chabarovsk därmed ett snitt på 1,50 insläppta mål per match.
På de 21 matcher Amur Chabarovsk spelat i KHL denna säsong så har laget gjort totalt 42 mål, med ett snitt på 3,82 mål per match. Under den gångna säsongen har Amur Chabarovsk ett facit med 35 insläppta mål på de 21 matcher som spelats i ligan. I snitt har Amur Chabarovsk släppt in 3,18 mål per match.
Dynamo Moskva har ett snitt på 2,09 gjorda bortamål i KHL på de 11 bortamatcher man spelat under säsongen. Dynamo Moskva har i genomsnitt släppt in 2,36 mål per bortamatch i KHL.
Bortalaget Dynamo Moskva har under säsongen i KHL totalt gjort 50 mål i de 24 matcher som man har spelat. Det innebär att Dynamo Moskva har ett snitt på 4,55 gjorda mål i varje match. Dynamo Moskva har totalt spelat 24 matcher under säsongen och på dessa 24 matcher har man släppt in 62 mål, ett snitt på 5,64 insläppta mål per spelad match.



