Assyriska – Enköping 2/6, odds, live stream, speltips

Södertälje Fotbollsarena 4 - 2(3-0, 1-2)02-06-2026 19:30Division 1 Omgång 10 Stad: Södertälje Underlag: Konstgräs Kapacitet: 6710
Upp till 1000 kr att spela för på Assyriska vs Enköping!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 2.50
X 3.40
2 2.40
Vinstchans
Odds för Assyriska - Enköping

Oddsen uppdaterades 2026-06-02 12:34:26. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Assyriska - Enköping odds, speltips, resultat i Division 1

Assyriska – Enköping i Division 1

Matchen spelades i Division 1 mellan Assyriska och Enköping. Mötets matchstart var 19:30 den 2 juni.

Assyriska vann mötet mot Enköping

Det blev till slut Assyriska som gick segrande ur mötet mot Enköping med siffrorna 4 - 2. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Assyriska i tabellen för Division 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Enköping på grund av förlusten.

1X2-oddsen på Assyriska - Enköping

På matchen i Division 1 mellan Assyriska och Enköping så höll spelbolagen Enköping som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.40 hos Leo Vegas. I vår oddsjämförelse så gav de 3 spelbolagen i snitt oddset 2,50 på att Enköping skulle vinna matchen.

Assyriska var underdogs mot Enköping och det högsta oddset på nederlagstippade Assyriska kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 2.50 gånger pengarna. Nederlagstippade Assyriska var som sagt ingen favorit i mötet mot Enköping och i snitt gav ett spel hos de 3 spelbolagen ovan oddset 2,39.

Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.40 på att Assyriska och Enköping skulle kryssa i mötet. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 3 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,37 gånger pengarna.

Poängfacit Assyriska

Assyriska har ett hemmafacit så här lång i Division 1 där laget har håvat in 0 poäng på 13 matcher. Över de 13 spelade hemmamatcher har nu Assyriska ett poängsnitt på 0 poäng per match.

Assyriska har ett bortafacit under säsongen i Division 1 med 18 tagna poäng på de 13 matcher laget spelat. I Division 1 har Assyriska med andra ord 1,38 inspelade poäng per match på bortaplan.

Under säsongen i Division 1 så har Assyriska spelat in 18 poäng på 26 matcher. Assyriska har med det facit ett snitt på 1,38 poäng per match.

Poängfacit Enköping

På hemmaplan har Enköping fått ihop 0 poäng i Division 1 denna säsong på 13 spelade matcher. Detta innebär att Enköping har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.

22 poäng har Enköping i bortafacit så här långt på de 14 matcher man spelat i Division 1. Detta innebär att Enköping har ett facit med 1,57 poäng per bortamatch.

På 27 matcher har Enköping spelat in 22 poäng denna säsong i event. Detta gör att Enköping har ett snitt på 1,57 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 13 9 2 2 20 29 27 19 4 4 42 61
2 FC Arlanda 14 7 4 3 9 25 13 7 2 4 4 23 27 14 6 7 13 48
3 Enköping 13 8 2 4 -100 26 14 7 1 6 2 22 27 15 3 10 -98 48
4 Athletic Eskilstuna 13 6 2 5 -4 20 13 8 3 2 15 27 26 14 5 7 11 47
5 FBK Karlstad 14 7 4 3 0 25 13 6 3 4 7 21 27 13 7 7 7 46
6 Hammarby TFF 13 5 5 4 -90 20 13 8 1 4 16 25 26 13 6 8 -74 45
7 IF Karlstad Fotboll 13 7 3 3 9 24 13 5 5 3 6 20 26 12 8 6 15 44
8 Assyriska 13 5 2 6 -2 17 13 6 3 5 100 21 26 11 5 11 98 38
9 Umeå FC 13 4 3 6 -8 15 13 6 2 5 2 20 26 10 5 11 -6 35
10 Karlbergs BK 13 5 3 5 -4 18 14 4 3 7 -6 15 27 9 6 12 -10 33
11 Gefle IF 13 5 3 5 -3 18 14 4 2 8 -11 14 27 9 5 13 -14 32
12 Sollentuna FK 13 4 3 6 -4 15 13 3 6 5 94 15 26 7 9 11 90 30
13 Vasalunds IF 13 5 2 6 -7 17 13 2 5 6 -9 11 26 7 7 12 -16 28
14 Piteå IF 13 2 4 7 -11 10 13 3 4 6 -5 13 26 5 8 13 -16 23
15 FC Järfälla 13 3 0 10 -15 9 14 3 4 7 -6 13 27 6 4 17 -21 22
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 13 1 1 11 -11 4 27 3 6 18 -21 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 13 8 4 1 14 28 14 10 2 2 17 32 27 18 6 3 31 60
2 Hässleholms IF 13 8 1 4 10 25 14 8 2 4 8 26 27 16 3 8 18 51
3 Åtvidabergs FF 14 9 3 2 15 30 13 4 5 4 -2 17 27 13 8 6 13 47
4 Ariana FC 13 6 3 4 3 21 14 6 5 3 8 23 27 12 8 7 11 44
5 Lunds BK 14 9 0 5 12 27 13 3 7 3 2 16 27 12 7 8 14 43
6 FC Rosengård 13 6 3 4 4 21 14 4 7 3 0 19 27 10 10 7 4 40
7 FC Trollhättan 13 4 5 4 4 17 13 6 3 4 0 21 26 10 8 8 4 38
8 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 13 1 4 8 -11 7 27 10 6 11 3 36
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 13 5 3 5 -5 18 27 9 8 10 -6 35
10 Skövde AIK 14 6 6 2 1 24 13 2 4 7 -10 10 27 8 10 9 -9 34
11 BK Olympic 13 6 2 5 6 20 13 4 1 8 -8 13 26 10 3 13 -2 33
12 Eskilsminne IF 13 5 3 5 -5 18 14 4 3 7 -4 15 27 9 6 12 -9 33
13 Kristianstads FC 13 4 3 6 0 15 13 4 2 7 -8 14 26 8 5 13 -8 29
14 Laholms FK 13 3 4 6 -6 13 14 5 1 8 -4 16 27 8 5 14 -10 29
15 Ängelholms FF 14 2 6 6 -6 12 13 3 3 7 -9 12 27 5 9 13 -15 24
16 Utsiktens BK 13 1 4 8 -12 7 13 1 2 10 -27 5 26 2 6 18 -39 12
Lagens form
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 0
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
3 - 0
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
1 - 2
19:00 21/9
Division 1 - Omgång 23
1 - 5
19:30 17/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 5
19:30 10/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
19:30 4/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 1
16:00 29/8
Division 1 - Omgång 19
0 - 2
18:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
1 - 2
16:00 15/8
Division 1 - Omgång 17
0 - 2
19:30 16/10
Division 1 - Omgång 27
1 - 3
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
0 - 1
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 0
13:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
2 - 0
16:00 19/9
Division 1 - Omgång 23
2 - 2
19:30 16/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 3
19:30 10/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 6/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 3
13:00 30/8
Division 1 - Omgång 19
0 - 3
13:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
0 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
19:30 10/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
19:30 2/6
Division 1 - Omgång 10
4 - 2
4/10 2025
Division 1 - Omgång 25
3 - 1
1/6 2025
Division 1 - Omgång 11
0 - 3
Lagens statistik i Division 1
Assyriska Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 5 5 10
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 6 5 11
Gjorda mål 27 17 44
Gjorda mål per match 2,08 1,31 3,38
Insläppta mål 29 16 45
Insläppta mål per match 2,23 1,23 3,46
Insläppta och gjorda mål per match 4,31 2,54 3,42
Enköping Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 14 27
Vunna matcher 8 7 15
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 3 6 9
Gjorda mål 20 22 42
Gjorda mål per match 1,54 1,57 3,00
Insläppta mål 21 20 41
Insläppta mål per match 1,62 1,43 2,93
Insläppta och gjorda mål per match 3,15 3,00 3,07

Poängstatistik för Assyriska - Enköping

Vinsten mot Enköping innebär att Assyriska har ett facit av 3 vinster, 2 förluster och 0 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. Enköping har efter förlusten ett facit av 4 vinster, 1 förluster och 0 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.

Vinsten innebär att Assyriska plockar nya poäng, och har tagit totalt 9 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Enköping innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 12 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.

Målstatistik för Assyriska och Enköping

På hemmaplan har Assyriska gjort 27 mål i Division 1, vilket innebär att Assyriska har ett snitt på 2,08 gjorda mål per match. På de 13 hemmamatcher som Assyriska spelat denna säsong så har man släppt in 29 mål totalt och per match blir det 2,23 mål i snitt.

Per match har Assyriska ett snitt på 3,38 gjorda mål, på de 26 matcher som spelats i Division 1 under säsongen som gått. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Assyriska ett snitt på 3,46 insläppta mål per match, på de 26 matcher som spelats.

På bortaplan har Enköping denna säsong ett facit med 22 gjorda mål på 14 spelade matcher. Enköping har å sin sida ett bortafacit med 20 insläppta mål under säsongen i Division 1.

Per match har Enköping i snitt producerat 3,00 mål framåt på de 27 matcher som spelats i Division 1. Enköping har totalt spelat 27 matcher under säsongen och på dessa 27 matcher har man släppt in 41 mål, ett snitt på 2,93 insläppta mål per spelad match.