Du kan inte längre rösta på matchen mellan Barcelona - Bayern München. Se resultatet från omröstningen nedan.
Barcelona - Bayern München
No ratings yet
- Gratisspel för 100 kr + 50 freespins
- Omsättningskrav: -, minsta odds 1.80
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- 100 kr i gratisspel + 50 freespins
- Omsättningskrav -, minsta odds 1.80
- Stort fokus på nordisk sport.
Oddsen uppdaterades 2024-10-23 20:25:15. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Bayern München
4-2-3-1
V. Kompany
Målvakt 13
Försvarare 23
Försvarare 2
Försvarare 5
Försvarare 3
Mittfältare 17
Mittfältare 8
Mittfältare 19
Mittfältare 16
Mittfältare 11
Anfallare 9
Mittfältare 21
Mittfältare 20
Anfallare 18
Mittfältare 6
Anfallare 10
Försvarare 36
Målvakt 25
Försvarare 32
Målvakt 31
Mittfältare 14
Försvarare 35
Målvakt
Försvarare
Försvarare
Försvarare
Försvarare
Mittfältare
Mittfältare
Mittfältare
Mittfältare
Mittfältare
Anfallare
Anfallare
Anfallare
Anfallare
Mittfältare
Mittfältare
Försvarare
Målvakt
Försvarare
Målvakt
Anfallare
Anfallare
Så spelades Barcelona – Bayern München den 23/10
Matchen som spelades i Champions League mellan Barcelona vs Bayern München hade avspark klockan 21:00, den 23-10-2024.
Barcelona vann matchen mot Bayern München
Det blev till slut Barcelona som gick segrande ur mötet mot Bayern München med siffrorna 4 - 1. Vinsten mot Bayern München innebär nya poäng till Barcelona i tabellen för Champions League. Bayern München kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten. Resultatet i matchen betyder att vi nu hittar Barcelona på plats med poäng, samtidigt som Bayern München med sina 3 poäng ligger på plats 5 i tabellen för Champions League.
1X2-oddsen på Barcelona - Bayern München
Kikade vi på oddsen inför mötet i Champions League mellan Barcelona och Bayern München så var Barcelona oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Betsafe gav då det högsta oddset till 2.58 gånger pengarna på Barcelona som vinnare. Av de 7 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet på Barcelona som vinnare mot Bayern München.
Bayern München var underdogs mot Barcelona och det högsta oddset på nederlagstippade Bayern München kunde du spela på hos spelbolaget NordicBet till 2.62 gånger pengarna. I snitt gav de 7 spelbolagen i vår lista oddset att Bayern München skulle ta en oväntad seger.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Barcelona och Bayern München hittade du hos Unibet till oddset 3.90. Att Barcelona och Bayern München skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 3,86 hos de 7 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit Barcelona
Barcelona har på hemmaplan i Champions League spelat 7 matcher och har 0 poäng i tabellen. På hemmaplan har Barcelona ett snitt på 0 poäng per match.
På bortaplan så har Barcelona under säsongen 12 insamlade poäng på de 7 matcher laget har spelat i event. Detta gör att Barcelona har ett bortafacit med 1,71 poäng per match.
I Champions League har Barcelona 12 poäng på 14 spelade matcher totalt. Det gör att Barcelona har ett poängsnitt på 1,71 per spelad match.
Poängfacit Bayern München
Bayern München har i Champions League 7 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
På 7 matcher har Bayern München under säsong tagit 10 poäng i event. Bayern München har med andra ord 1,43 inspelade poäng per bortamatch.
På totalt 14 matcher Bayern München har spelat under säsongen har man håvat in 10 poäng i event. Bayern München har därmed denna säsong ett poängsnitt på 1,43 poäng per match.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Liverpool | 4 | 9 | 12 | 4 | 3 | 9 | 8 | 12 | 21 |
| 2 | Barcelona | 4 | 11 | 10 | 4 | 4 | 9 | 8 | 15 | 19 |
| 3 | Arsenal | 4 | 9 | 12 | 4 | 4 | 7 | 8 | 13 | 19 |
| 4 | Inter | 4 | 9 | 12 | 4 | 1 | 7 | 8 | 10 | 19 |
| 5 | Atlético Madrid | 4 | 2 | 9 | 4 | 6 | 9 | 8 | 8 | 18 |
| 6 | Bayer Leverkusen | 4 | 9 | 12 | 4 | -1 | 4 | 8 | 8 | 16 |
| 7 | Lille | 4 | 7 | 10 | 4 | 0 | 6 | 8 | 7 | 16 |
| 8 | Aston Villa | 4 | 5 | 10 | 4 | 2 | 6 | 8 | 7 | 16 |
| 9 | Atalanta | 4 | 4 | 5 | 4 | 10 | 10 | 8 | 14 | 15 |
| 10 | Borussia Dortmund | 4 | 8 | 9 | 4 | 2 | 6 | 8 | 10 | 15 |
| 11 | Real Madrid | 4 | 7 | 9 | 4 | 1 | 6 | 8 | 8 | 15 |
| 12 | Bayern München | 4 | 11 | 12 | 4 | -3 | 3 | 8 | 8 | 15 |
| 13 | Milan | 4 | 2 | 9 | 4 | 1 | 6 | 8 | 3 | 15 |
| 14 | PSV Eindhoven | 4 | 6 | 10 | 4 | -2 | 4 | 8 | 4 | 14 |
| 15 | PSG | 4 | 2 | 7 | 4 | 3 | 6 | 8 | 5 | 13 |
| 16 | Benfica | 4 | 1 | 4 | 4 | 3 | 9 | 8 | 4 | 13 |
| 17 | Monaco | 4 | 5 | 9 | 4 | -5 | 4 | 8 | 0 | 13 |
| 18 | Brest | 4 | -1 | 7 | 4 | 0 | 6 | 8 | -1 | 13 |
| 19 | Feyenoord | 4 | -1 | 6 | 4 | -2 | 7 | 8 | -3 | 13 |
| 20 | Juventus | 4 | 1 | 6 | 4 | 1 | 6 | 8 | 2 | 12 |
| 21 | Celtic | 4 | 7 | 10 | 4 | -8 | 2 | 8 | -1 | 12 |
| 22 | Manchester City | 4 | 7 | 8 | 4 | -3 | 3 | 8 | 4 | 11 |
| 23 | Sporting Lissabon | 4 | 1 | 7 | 4 | 0 | 4 | 8 | 1 | 11 |
| 24 | Club Brugge | 4 | -1 | 7 | 4 | -3 | 4 | 8 | -4 | 11 |
| 25 | Dinamo Zagreb | 4 | -2 | 5 | 4 | -5 | 6 | 8 | -7 | 11 |
| 26 | Stuttgart | 4 | -1 | 4 | 4 | -3 | 6 | 8 | -4 | 10 |
| 27 | Shakhtar Donetsk | 4 | -4 | 6 | 4 | -4 | 1 | 8 | -8 | 7 |
| 28 | Bologna | 4 | -1 | 4 | 4 | -4 | 2 | 8 | -5 | 6 |
| 29 | Röda Stjärnan | 4 | -1 | 3 | 4 | -8 | 3 | 8 | -9 | 6 |
| 30 | Sturm Graz | 4 | -1 | 6 | 4 | -8 | 0 | 8 | -9 | 6 |
| 31 | Sparta Prag | 4 | -5 | 3 | 4 | -9 | 1 | 8 | -14 | 4 |
| 32 | RB Leipzig | 4 | -2 | 3 | 4 | -5 | 0 | 8 | -7 | 3 |
| 33 | Girona | 4 | -1 | 3 | 4 | -7 | 0 | 8 | -8 | 3 |
| 34 | Red Bull Salzburg | 4 | -12 | 0 | 4 | -10 | 3 | 8 | -22 | 3 |
| 35 | Slovan Bratislava | 4 | -10 | 0 | 4 | -10 | 0 | 8 | -20 | 0 |
| 36 | Young Boys | 4 | -10 | 0 | 4 | -11 | 0 | 8 | -21 | 0 |
| Barcelona | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 5 | 4 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 0 | 2 |
| Förlorade matcher | 0 | 3 | 3 |
| Gjorda mål | 24 | 19 | 43 |
| Gjorda mål per match | 3,43 | 2,71 | 6,14 |
| Insläppta mål | 7 | 17 | 24 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 2,43 | 3,43 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,43 | 5,14 | 4,79 |
| Bayern München | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 5 | 3 | 8 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 3 | 4 |
| Gjorda mål | 19 | 12 | 31 |
| Gjorda mål per match | 2,71 | 1,71 | 4,43 |
| Insläppta mål | 6 | 12 | 18 |
| Insläppta mål per match | 0,86 | 1,71 | 2,57 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,57 | 3,43 | 3,50 |
Poängstatistik för Barcelona - Bayern München
Barcelona har ett facit av 3 vunna, 0 oavgjorda och 2 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Bayern München. På Bayern München fem senast spelade matcher har man stått för 3 vinster, 1 förluster och 1 kryss – med förlusten mot Barcelona inräknat.
9 poäng av möjliga är vad Barcelona har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Bayern München inräknade. Bayern München tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 10 poäng av möjliga.
Målstatistik för Barcelona och Bayern München
Barcelona har ett målsnitt på 3,43 gjorda mål per hemmamatch i Champions League. Under säsongen som har gått har Barcelona släppt in totalt 7 mål på 7 matcher som laget spelat på hemmaplan i Champions League, det innebär att Barcelona släppt in 1,00 mål per match i snitt.
Totalt har Barcelona producerat 43 mål i Champions League under säsongen som har gått. På de 14 matcher laget spelat så har Barcelona ett snitt på 6,14 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Barcelona ett snitt på 3,43 insläppta mål per match, på de 14 matcher som spelats.
Bayern München har ett snitt på 1,71 gjorda bortamål i Champions League på de 7 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Bayern München i genomsnitt släppt in 1,71 mål på de 7 bortamatcher man spelat.
Bayern München har ett facit denna säsongen i Champions League med 31 gjorda mål. På de 14 matcher som Bayern München har spelat så har man ett snitt på 4,43 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Bayern München släppt in 2,57 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 14 matcher som har spelats.



