Derby – Wrexham 10/10, odds, stream, speltips

Pride Park 1 - 1(1-0, 0-1)10-10-2026 16:00EFL Championship Omgång 9 Stad: Derby
Upp till 1000 kr att spela för på Derby vs Wrexham!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Derby County FC - Wrexham. Se resultatet från omröstningen nedan.

Derby County FC - Wrexham

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 2.88
X 3.20
2 2.43
Vinstchans
Odds för Derby County FC - Wrexham
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus

Oddsen uppdaterades 2026-10-10 12:20:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Matchinfo Derby County FC – Wrexham i EFL Championship

Med matchstart 16:00 så spelades matchen i EFL Championship mellan Derby County FC och Wrexham, den 10 oktober.

Oavgjort mellan Derby County FC - Wrexham

Det blev till slut oavgjort mellan Derby County FC - Wrexham och slutsiffrorna blev 1 - 1. Det oavgjorda resultatet i matchen innebär att Derby County FC och Wrexham tilldelas poäng vardera.

Oddsen inför Derby County FC - Wrexham

Inför mötet mellan Derby County FC - Wrexham i EFL Championship så talade spelbolagens odds för en seger till Wrexham och Unibet gav då det bästa oddset till 2.43 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Wrexham på 2,88 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.

Unibet gav det högsta odds på Derby County FC, som var nederlagstippade mot Wrexham, till 2.88 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 2,43 på Derby County FC som vinnare.

Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 3.20 gånger pengarna. Före avspark mellan Derby County FC - Wrexham så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 3,20.

Poängfacit Derby County FC

Derby County FC har ett hemmafacit så här lång i EFL Championship där laget har håvat in 0 poäng på 5 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.

På bortaplan så har Derby County FC under säsongen 4 insamlade poäng på de 5 matcher laget har spelat i event. I EFL Championship har Derby County FC med andra ord 0,80 inspelade poäng per match på bortaplan.

På de totalt 10 matcher Derby County FC har spelat under säsongen i EFL Championship så har laget kammat hem 4 poäng. Derby County FC har därmed ett facit med 0,80 inspelade poäng per match.

Poängfacit Wrexham

Wrexham facit så här långt är 0 inspelade poäng i EFL Championship på 5 hemmamatcher. Hemma har Wrexham ett snitt på 0 inspelade poäng per match.

Derby County FC har ett facit på bortaplan denna säsong i EFL Championship med 6 inspelade poäng på 5 matcher man spelat. På bortaplan så har Wrexham därmed tagit 1,20 poäng per match under säsongen.

Wrexham har i EFL Championship 6 poäng på 10 matcher totalt. Wrexham har därmed ett facit på 1,20 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Swansea 5 3 2 0 5 11 5 4 0 1 4 12 10 7 2 1 9 23
2 Middlesbrough 5 4 1 0 5 13 5 2 2 1 1 8 10 6 3 1 6 21
3 Southampton 5 5 0 0 12 15 5 1 2 2 -1 5 10 6 2 2 11 20
4 West Ham 5 3 1 1 10 10 5 2 3 0 7 9 10 5 4 1 17 19
5 Birmingham City 5 1 4 0 4 7 5 3 1 1 2 10 10 4 5 1 6 17
6 Queens Park Rangers 5 2 2 1 3 8 5 2 3 0 3 9 10 4 5 1 6 17
7 Wolverhampton Wanderers 4 2 1 1 2 7 6 3 1 2 1 10 10 5 2 3 3 17
8 West Bromwich Albion 5 2 2 1 2 8 5 3 0 2 0 9 10 5 2 3 2 17
9 Stoke 5 3 0 2 4 9 5 2 1 2 -3 7 10 5 1 4 1 16
10 Blackburn 5 3 0 2 2 9 5 1 3 1 0 6 10 4 3 3 2 15
11 Millwall 5 2 1 2 3 7 5 2 1 2 -3 7 10 4 2 4 0 14
12 Bristol City 5 2 0 3 -2 6 5 2 2 1 0 8 10 4 2 4 -2 14
13 Charlton 5 2 3 0 2 9 5 1 2 2 -5 5 10 3 5 2 -3 14
14 Bolton 5 2 0 3 -1 6 5 2 1 2 -2 7 10 4 1 5 -3 13
15 Sheffield United 5 2 1 2 1 7 5 1 2 2 -1 5 10 3 3 4 0 12
16 Portsmouth 5 2 1 2 -1 7 4 1 1 2 0 4 9 3 2 4 -1 11
17 Wrexham 5 1 2 2 -1 5 5 1 3 1 -3 6 10 2 5 3 -4 11
18 Lincoln 5 0 2 3 -9 2 5 3 0 2 -1 9 10 3 2 5 -10 11
19 Cardiff City 5 2 3 0 6 9 5 0 1 4 -5 1 10 2 4 4 1 10
20 Norwich 5 2 0 3 1 6 5 1 0 4 -4 3 10 3 0 7 -3 9
21 Burnley 6 0 4 2 -2 4 5 1 1 3 -3 4 11 1 5 5 -5 8
22 Watford 5 2 1 2 -3 7 5 0 1 4 -8 1 10 2 2 6 -11 8
23 Derby County 5 0 2 3 -5 2 5 1 1 3 -5 4 10 1 3 6 -10 6
24 Preston 5 1 0 4 -5 3 5 0 1 4 -7 1 10 1 1 8 -12 4
Lagens form
20:45 14/10
EFL Championship - Omgång 10
4 - 1
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 1
16:00 19/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 1
13:30 12/9
EFL Championship - Omgång 7
1 - 2
20:45 9/9
EFL Championship - Omgång 6
0 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
3 - 0
20:45 1/9
EFL Championship - Omgång 4
0 - 2
13:30 29/8
EFL Championship - Omgång 3
0 - 3
16:00 22/8
EFL Championship - Omgång 2
2 - 2
16:00 15/8
EFL Championship - Omgång 1
2 - 1
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
1 - 2
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 1
16:00 19/9
EFL Championship - Omgång 8
2 - 1
21:00 11/9
EFL Championship - Omgång 7
6 - 0
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
1 - 1
21:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
0 - 0
20:45 2/9
EFL Championship - Omgång 4
0 - 3
21:00 28/8
EFL Championship - Omgång 3
1 - 2
16:00 22/8
EFL Championship - Omgång 2
1 - 1
21:00 17/8
EFL Championship - Omgång 1
1 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 1
16:00 4/1
EFL Championship - Omgång 26
1 - 2
27/9 2025
EFL Championship - Omgång 7
1 - 1
Lagens statistik i EFL Championship
Derby County FC Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 5 5 10
Vunna matcher 0 1 1
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 3 3 6
Gjorda mål 4 5 9
Gjorda mål per match 0,80 1,00 1,80
Insläppta mål 9 10 19
Insläppta mål per match 1,80 2,00 3,80
Insläppta och gjorda mål per match 2,60 3,00 2,80
Wrexham Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 5 5 10
Vunna matcher 1 1 2
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 2 1 3
Gjorda mål 6 5 11
Gjorda mål per match 1,20 1,00 2,20
Insläppta mål 7 8 15
Insläppta mål per match 1,40 1,60 3,00
Insläppta och gjorda mål per match 2,60 2,60 2,60

Poängstatistik för Derby County FC - Wrexham

Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för Derby County FC har resulterat i 1 vinster, 3 förluser och 1 kryss. Wrexham har på lika många matcher spelat ihop 1 vinster, 1 förluster och 3 kryss.

Det oavgjorda resultatet innebär att Derby County FC har tagit 4 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna, samtidigt som Wrexham har tagit 6 poäng på lika många matcher.

Målstatistik för Derby County FC och Wrexham

Derby County FC har gjort 4 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 0,80 mål/match. På hemmaplan har Derby County FC släppt in 1,80 mål i genomsnitt denna säsongen i EFL Championship.

På de 10 matcher Derby County FC spelat i EFL Championship denna säsong så har laget gjort totalt 9 mål, med ett snitt på 1,80 mål per match. Derby County FC har under säsongen släppt in totalt 19 mål i ligan på de 10 matcher som spelats.

Under säsongen i EFL Championship har Wrexham gjort 5 mål på de 5 bortamatcher man spelat. Wrexham har i genomsnitt släppt in 1,60 mål per bortamatch i EFL Championship.

Per match har Wrexham i snitt producerat 2,20 mål framåt på de 10 matcher som spelats i EFL Championship. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Wrexham släppt in 3,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 10 matcher som har spelats.