Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wrexham - Preston. Se resultatet från omröstningen nedan.
Wrexham - Preston
No ratings yet
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-17 14:59:01. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Wrexham – Preston i EFL Championship
Med matchstart 16:00 så spelades matchen i EFL Championship mellan Wrexham och Preston, den 17 oktober.
Wrexham vann matchen mot Preston
Mötet mellan Wrexham och Preston slutade med en 4 - 1 seger till Wrexham. Wrexham gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Preston innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av EFL Championship.
De bästa & högsta oddsen inför Wrexham - Preston
Inför matchen mellan Wrexham och Preston i EFL Championship så var Wrexham spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Wrexham hittade du hos Unibet till 1.58 gånger pengarna. Av de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 5,58 på Wrexham som vinnare mot Preston.
Oddset på nederlagstippade Preston låg som högst på 5.75 hos bet365. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Preston och de 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,55 på en seger till Preston.
Ett kryss mellan Wrexham och Preston gav som högst 4.00 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos bet365. Att Wrexham - Preston skulle kryssa gav inför avspark oddset 3,93 i snitt om vi kikar hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit Wrexham
Wrexham har tagit 0 poäng så här långt i EFL Championship på 6 spelade matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På bortaplan så har Wrexham under säsongen 6 insamlade poäng på de 5 matcher laget har spelat i event. Så här långt har Wrexham ett poängsnitt på 1,20 poäng per match på bortaplan.
Wrexham har ett facit denna säsong i EFL Championship med 6 poäng på de 11 matcher som laget spelat under säsongen. Wrexham har med det facit ett snitt på 1,20 poäng per match.
Poängfacit Preston
Preston facit så här långt är 0 inspelade poäng i EFL Championship på 5 hemmamatcher. Detta innebär att Preston har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
1 poäng har Preston i bortafacit så här långt på de 6 matcher man spelat i EFL Championship. På bortaplan så har Preston därmed tagit 0,17 poäng per match under säsongen.
Preston har tagit 1 poäng i EFL Championship under säsong, på 11 spelade matcher. Per spelad match har Preston ett poängsnitt på 0,17.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Swansea | 6 | 4 | 11 | 5 | 4 | 12 | 11 | 8 | 23 |
| 2 | West Ham | 5 | 10 | 10 | 6 | 8 | 12 | 11 | 18 | 22 |
| 3 | Middlesbrough | 6 | 5 | 14 | 5 | 1 | 8 | 11 | 6 | 22 |
| 4 | Southampton | 6 | 12 | 16 | 5 | -1 | 5 | 11 | 11 | 21 |
| 5 | Birmingham City | 6 | 7 | 10 | 5 | 2 | 10 | 11 | 9 | 20 |
| 6 | West Bromwich Albion | 6 | 3 | 11 | 5 | 0 | 9 | 11 | 3 | 20 |
| 7 | Stoke | 5 | 4 | 9 | 6 | -2 | 10 | 11 | 2 | 19 |
| 8 | Wolverhampton Wanderers | 4 | 2 | 7 | 6 | 1 | 10 | 10 | 3 | 17 |
| 9 | Queens Park Rangers | 5 | 3 | 8 | 6 | 0 | 9 | 11 | 3 | 17 |
| 10 | Blackburn | 5 | 2 | 9 | 6 | -1 | 6 | 11 | 1 | 15 |
| 11 | Sheffield United | 5 | 1 | 7 | 6 | 0 | 8 | 11 | 1 | 15 |
| 12 | Millwall | 6 | 3 | 8 | 5 | -3 | 7 | 11 | 0 | 15 |
| 13 | Portsmouth | 5 | -1 | 7 | 5 | 1 | 7 | 10 | 0 | 14 |
| 14 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 5 | -3 | 6 | 11 | -1 | 14 |
| 15 | Bolton | 5 | -1 | 6 | 6 | -2 | 8 | 11 | -3 | 14 |
| 16 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 5 | 0 | 8 | 11 | -3 | 14 |
| 17 | Charlton | 5 | 2 | 9 | 6 | -7 | 5 | 11 | -5 | 14 |
| 18 | Lincoln | 5 | -9 | 2 | 6 | -1 | 10 | 11 | -10 | 12 |
| 19 | Cardiff City | 5 | 6 | 9 | 6 | -5 | 2 | 11 | 1 | 11 |
| 20 | Watford | 6 | -1 | 10 | 5 | -8 | 1 | 11 | -9 | 11 |
| 21 | Norwich | 6 | 0 | 6 | 5 | -4 | 3 | 11 | -4 | 9 |
| 22 | Burnley | 6 | -2 | 4 | 5 | -3 | 4 | 11 | -5 | 8 |
| 23 | Derby County | 6 | -6 | 2 | 5 | -5 | 4 | 11 | -11 | 6 |
| 24 | Preston | 5 | -5 | 3 | 6 | -10 | 1 | 11 | -15 | 4 |
| Wrexham | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 5 | 11 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 2 | 1 | 3 |
| Gjorda mål | 10 | 5 | 15 |
| Gjorda mål per match | 1,67 | 1,00 | 3,00 |
| Insläppta mål | 8 | 8 | 16 |
| Insläppta mål per match | 1,33 | 1,60 | 3,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,60 | 2,82 |
| Preston | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål per match | 0,80 | 0,83 | 1,50 |
| Insläppta mål | 9 | 15 | 24 |
| Insläppta mål per match | 1,80 | 2,50 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,60 | 3,33 | 3,00 |
Poängstatistik för Wrexham - Preston
De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 1 förluster och 3 oavgjorda resultat för Wrexham, som alltså besegrade Preston. 0 vinster, 1 kryss och 4 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Preston.
En vinst på kontot innebär att Wrexham nu har spelat in 6 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Preston efter förlusten – vilket innebär totalt 1 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Wrexham och Preston
Wrexham har gjort 10 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 1,67 mål/match. På hemmaplan har Wrexham släppt in 1,33 mål i genomsnitt denna säsongen i EFL Championship.
Totalt har Wrexham producerat 15 mål i EFL Championship under säsongen som har gått. På de 11 matcher laget spelat så har Wrexham ett snitt på 3,00 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Wrexham ett snitt på 3,20 insläppta mål per match, på de 11 matcher som spelats.
På de 6 bortamatcher som Preston spelat denna säsong i EFL Championship har laget gjort 5 mål, vilket ger ett snitt på 0,83 mål per match. Preston har på de 6 bortamatcher man spelat i EFL Championship släppt in 15 mål och har ett snitt på 2,50 insläppta mål per match.
Per match har Preston i snitt producerat 1,50 mål framåt på de 11 matcher som spelats i EFL Championship. Totalt under säsongen i ligan så har Preston, på 11 spelade matcher, släppt in 4,00 mål i snitt per match.


