Du kan inte längre rösta på matchen mellan Dinamo Zagreb - Anderlecht. Se resultatet från omröstningen nedan.
Dinamo Zagreb - Anderlecht
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-15 20:44:55. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Dinamo Zagreb – Anderlecht den 15/10
Matchen som spelades i Europa League mellan Dinamo Zagreb vs Anderlecht hade matchstart klockan 21:00, den 15-10-2026.
Dinamo Zagreb vann matchen mot Anderlecht
Mötet mellan Dinamo Zagreb och Anderlecht slutade med en 1 - 0 seger till Dinamo Zagreb. Dinamo Zagreb plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Anderlecht. Anderlecht å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av Europa League i och med förlusten.
De bästa & högsta oddsen inför Dinamo Zagreb - Anderlecht
Inför matchen mellan Dinamo Zagreb och Anderlecht i Europa League så var Dinamo Zagreb spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Dinamo Zagreb hittade du hos bet365 till 1.85 gånger pengarna. Att Dinamo Zagreb skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 4,00 hos de 2 spelbolagen i listan ovan.
Bet365 gav det högsta odds på Anderlecht, som var nederlagstippade mot Dinamo Zagreb, till 4.00 gånger pengarna. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Anderlecht och de 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,85 på en seger till Anderlecht.
Inför mötet mellan Dinamo Zagreb och Anderlecht så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.80 som du hittade hos bet365. Inför avspark mellan Dinamo Zagreb och Anderlecht så gav de 2 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 3,78 på ett kryss i matchen.
Poängfacit Dinamo Zagreb
Dinamo Zagreb hemmafacit så här långt i Europa League är 0 inspelade poäng på 2 matcher. Detta gör att Dinamo Zagreb har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
På bortaplan har Dinamo Zagreb tagit 1 poäng på 1 spelade matcher i event. Detta innebär att Dinamo Zagreb har ett poängsnitt på bortaplan med 1,00 poäng per match.
Dinamo Zagreb har samlat in 1 poäng denna säsong i event, på de 3 matcher laget har spelat. Dinamo Zagreb har med det facit ett snitt på 1,00 poäng per match.
Poängfacit Anderlecht
Anderlecht har ett facit i Europa League där laget så här långt har tagit 0 poäng på 4 spelade matcher. Över 4 spelade matcher på hemmaplan har nu Anderlecht ett snitt på 0 poäng per match.
På bortaplan så har Anderlecht i Europa League under säsongen 10 inspelade poäng på 5 matcher laget har spelat. Anderlecht har med andra ord 2,00 inspelade poäng per bortamatch.
Anderlecht har på 9 spelade matcher i Europa League tagit 10 poäng denna säsongen. Och har ett facit på 2,00 poäng i snitt per match.
| Gruppspel | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Olympiakos | 2 | 2 | 6 | 2 | 1 | 4 | 4 | 3 | 10 |
| 2 | Benfica | 1 | 3 | 3 | 2 | 5 | 6 | 3 | 8 | 9 |
| 3 | Bayer Leverkusen | 1 | 2 | 3 | 2 | 6 | 6 | 3 | 8 | 9 |
| 4 | Bournemouth | 2 | 6 | 6 | 1 | 1 | 3 | 3 | 7 | 9 |
| 5 | Ferencváros | 2 | 4 | 6 | 1 | 2 | 3 | 3 | 6 | 9 |
| 6 | Royale Union | 2 | 4 | 4 | 1 | 3 | 3 | 3 | 7 | 7 |
| 7 | Juventus | 2 | 5 | 4 | 1 | 1 | 3 | 3 | 6 | 7 |
| 8 | Besiktas | 2 | 3 | 4 | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 | 7 |
| 9 | Sunderland | 1 | 1 | 3 | 2 | 1 | 4 | 3 | 2 | 7 |
| 10 | AZ Alkmaar | 1 | 1 | 3 | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 6 |
| 11 | Omonia | 2 | -2 | 3 | 1 | 3 | 3 | 3 | 1 | 6 |
| 12 | Rennes | 2 | 1 | 4 | 2 | 0 | 2 | 4 | 1 | 6 |
| 13 | Lyon | 1 | 1 | 3 | 2 | -2 | 3 | 3 | -1 | 6 |
| 14 | Real Sociedad | 1 | -1 | 0 | 2 | 6 | 4 | 3 | 5 | 4 |
| 15 | Crystal Palace | 1 | 4 | 3 | 2 | -1 | 1 | 3 | 3 | 4 |
| 16 | Sparta Prag | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 4 |
| 17 | Levski Sofia | 1 | -1 | 0 | 2 | 1 | 4 | 3 | 0 | 4 |
| 18 | Dinamo Zagreb | 2 | -1 | 3 | 1 | 0 | 1 | 3 | -1 | 4 |
| 19 | Sturm Graz | 2 | 1 | 4 | 1 | -3 | 0 | 3 | -2 | 4 |
| 20 | NEC Nijmegen | 1 | 0 | 1 | 2 | -3 | 3 | 3 | -3 | 4 |
| 21 | Red Bull Salzburg | 1 | -4 | 0 | 2 | 1 | 4 | 3 | -3 | 4 |
| 22 | Anderlecht | 1 | -1 | 0 | 2 | 2 | 3 | 3 | 1 | 3 |
| 23 | Hoffenheim | 2 | 2 | 3 | 1 | -2 | 0 | 3 | 0 | 3 |
| 24 | Milan | 1 | -2 | 0 | 2 | 1 | 3 | 3 | -1 | 3 |
| 25 | Celta Vigo | 1 | -1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 3 | -1 | 3 |
| 26 | OFI Kreta | 2 | 0 | 3 | 1 | -1 | 0 | 3 | -1 | 3 |
| 27 | Jagiellonia Bialystok | 2 | -1 | 3 | 1 | -1 | 0 | 3 | -2 | 3 |
| 28 | Torreense | 1 | -1 | 0 | 2 | -2 | 3 | 3 | -3 | 3 |
| 29 | Celje | 2 | -3 | 1 | 1 | -2 | 0 | 3 | -5 | 1 |
| 30 | Hapoel Beer Sheva FC | 1 | 0 | 1 | 2 | -5 | 0 | 3 | -5 | 1 |
| 31 | Lilleström | 2 | -7 | 0 | 1 | 0 | 1 | 3 | -7 | 1 |
| 32 | Lech Poznan | 2 | -4 | 1 | 1 | -4 | 0 | 3 | -8 | 1 |
| 33 | Viktoria Plzen | 2 | -4 | 0 | 1 | -1 | 0 | 3 | -5 | 0 |
| 34 | Marseille | 1 | -1 | 0 | 2 | -4 | 0 | 3 | -5 | 0 |
| 35 | Celtic | 2 | -3 | 0 | 1 | -3 | 0 | 3 | -6 | 0 |
| 36 | Ararat-Armenien | 2 | -7 | 0 | 1 | -2 | 0 | 3 | -9 | 0 |
| Dinamo Zagreb | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 1 | 3 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 0 | 1 |
| Gjorda mål | 3 | 0 | 3 |
| Gjorda mål per match | 1,50 | 0,00 | 3,00 |
| Insläppta mål | 4 | 0 | 4 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 0,00 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,50 | 0,00 | 2,33 |
| Anderlecht | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 10 | 8 | 18 |
| Gjorda mål per match | 2,50 | 1,60 | 3,60 |
| Insläppta mål | 5 | 2 | 7 |
| Insläppta mål per match | 1,25 | 0,40 | 1,40 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,75 | 2,00 | 2,78 |
Poängstatistik för Dinamo Zagreb - Anderlecht
De fem senaste matcherna har inneburit 0 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda resultat för Dinamo Zagreb, som alltså besegrade Anderlecht. 3 vinster, 1 kryss och 1 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Anderlecht.
En vinst på kontot innebär att Dinamo Zagreb nu har spelat in 1 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Anderlecht efter förlusten – vilket innebär totalt 10 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Dinamo Zagreb och Anderlecht
Dinamo Zagreb har gjort 3 mål totalt hemma denna säsong i Europa League, ett snitt på 1,50 mål/match. Under säsongen som har gått har Dinamo Zagreb släppt in totalt 4 mål på 2 matcher som laget spelat på hemmaplan i Europa League, det innebär att Dinamo Zagreb släppt in 2,00 mål per match i snitt.
Under denna säsongen i Europa League har Dinamo Zagreb gjort totalt 3 mål på 3 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,00 mål per match. Dinamo Zagreb har under säsongen släppt in totalt 4 mål i ligan på de 3 matcher som spelats.
Under säsongen i Europa League har Anderlecht gjort 8 mål på de 5 bortamatcher man spelat. Anderlecht har på de 5 bortamatcher man spelat i Europa League släppt in 2 mål och har ett snitt på 0,40 insläppta mål per match.
Bortalaget Anderlecht har under säsongen i Europa League totalt gjort 18 mål i de 9 matcher som man har spelat. Det innebär att Anderlecht har ett snitt på 3,60 gjorda mål i varje match. Totalt under säsongen i ligan så har Anderlecht, på 9 spelade matcher, släppt in 1,40 mål i snitt per match.



