Du kan inte längre rösta på matchen mellan Dynamo Moskva - Avangard Omsk. Se resultatet från omröstningen nedan.
Dynamo Moskva - Avangard Omsk
No ratings yet
Så spelades Dynamo Moskva – Avangard Omsk i KHL
Matchen mellan Dynamo Moskva och Avangard Omsk i KHL spelades den 26/10 med matchstart kl. 17:30.
Avangard Omsk vann matchen mot Dynamo Moskva
Avangard Omsk vann till slutet mötet mot Dynamo Moskva med resultatet 3 - 2. Avangard Omsk gick segrande ur mötet mot Dynamo Moskva, vilket innebär att de plockar nya poäng i KHL. Förlusten innebär att Dynamo Moskva inte kommer tilldelas några nya poäng.
Poängfacit Dynamo Moskva
Dynamo Moskva har tagit 0 poäng så här långt i KHL på 13 spelade matcher. På hemmaplan har Dynamo Moskva ett snitt på 0 poäng per match.
Dynamo Moskva har ett bortafacit i KHL med 27 poäng på 11 spelade matcher. Så laget har ett facit på 2,45 poäng per bortamatch.
I KHL har Dynamo Moskva 27 poäng på 24 spelade matcher totalt. Per spelad match så har laget tagit 2,45 poäng i snitt.
Poängfacit Avangard Omsk
Avangard Omsk har denna säsongen i KHL tagit 0 poäng på de 9 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Denna säsong i KHL har Avangard Omsk ett facit med 25 poäng på 11 spelade matcher på bortaplan. Detta innebär att Avangard Omsk har ett facit med 2,27 poäng per bortamatch.
I KHL har Avangard Omsk under säsong tagit 25 poäng på 20 matcher laget har spelat. Detta gör att Avangard Omsk har ett snitt på 2,27 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Metallurg Magnitogorsk | 13 | 17 | 19 | 11 | 6 | 17 | 24 | 23 | 36 |
| 2 | CSKA Moskva | 10 | 11 | 14 | 12 | 20 | 20 | 22 | 31 | 34 |
| 3 | Lokomotiv Jaroslavl | 12 | 14 | 18 | 9 | 5 | 12 | 21 | 19 | 30 |
| 4 | Shanghai Dragons | 10 | 3 | 13 | 11 | 10 | 17 | 21 | 13 | 30 |
| 5 | Torpedo Nizhny Novgorod | 10 | 4 | 12 | 11 | 11 | 17 | 21 | 15 | 29 |
| 6 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 11 | 8 | 15 | 12 | 2 | 14 | 23 | 10 | 29 |
| 7 | Spartak Moskva | 11 | 4 | 11 | 11 | 13 | 17 | 22 | 17 | 28 |
| 8 | Severstal Cherepovec | 13 | 4 | 17 | 10 | -6 | 9 | 23 | -2 | 26 |
| 9 | Barys Nur-Sultan | 8 | 7 | 8 | 14 | 6 | 17 | 22 | 13 | 25 |
| 10 | AK Bars Kazan | 14 | -4 | 14 | 10 | 0 | 10 | 24 | -4 | 24 |
| 11 | Amur Chabarovsk | 10 | 7 | 12 | 11 | 0 | 11 | 21 | 7 | 23 |
| 12 | Admiral Vladivostok | 11 | -2 | 11 | 11 | -2 | 12 | 22 | -4 | 23 |
| 13 | Dynamo Moskva | 13 | -9 | 13 | 11 | -3 | 10 | 24 | -12 | 23 |
| 14 | Avtomobilist Jekaterinburg | 10 | 13 | 15 | 11 | -9 | 7 | 21 | 4 | 22 |
| 15 | Avangard Omsk | 9 | 2 | 12 | 11 | -9 | 10 | 20 | -7 | 22 |
| 16 | Dinamo Minsk | 14 | -6 | 15 | 8 | -9 | 7 | 22 | -15 | 22 |
| 17 | SKA St Petersburg | 10 | 5 | 12 | 11 | -8 | 9 | 21 | -3 | 21 |
| 18 | Salavat Yulaev UFA | 9 | -3 | 7 | 13 | -3 | 14 | 22 | -6 | 21 |
| 19 | Traktor Chelyabinsk | 11 | -6 | 9 | 11 | -3 | 12 | 22 | -9 | 21 |
| 20 | Sibir Novosibirsk | 10 | -5 | 8 | 14 | -10 | 13 | 24 | -15 | 21 |
| 21 | Sotji | 13 | -21 | 8 | 9 | -16 | 6 | 22 | -37 | 14 |
| 22 | Lada Togliatti | 11 | -23 | 7 | 11 | -15 | 6 | 22 | -38 | 13 |
| Dynamo Moskva | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 11 | 24 |
| Vunna matcher | 1 | 3 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 7 | 3 | 10 |
| Förlorade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Gjorda mål | 27 | 23 | 50 |
| Gjorda mål per match | 2,08 | 2,09 | 4,55 |
| Insläppta mål | 36 | 26 | 62 |
| Insläppta mål per match | 2,77 | 2,36 | 5,64 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,85 | 4,45 | 4,67 |
| Avangard Omsk | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 9 | 11 | 20 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 4 | 7 |
| Förlorade matcher | 3 | 5 | 8 |
| Gjorda mål | 23 | 17 | 40 |
| Gjorda mål per match | 2,56 | 1,55 | 3,64 |
| Insläppta mål | 21 | 26 | 47 |
| Insläppta mål per match | 2,33 | 2,36 | 4,27 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,89 | 3,91 | 4,35 |
Poängstatistik för Dynamo Moskva - Avangard Omsk
Avangard Omsk har vunnit 1, kryssat 3 och förlorat 1 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Dynamo Moskva inräknat. Förlusten för Dynamo Moskva innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 1, spelat 2 oavgjorda och förlorat 2 matcher.
Vinsten innebär att Avangard Omsk plockar nya poäng, och har tagit totalt 9 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Dynamo Moskva innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 11 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Dynamo Moskva och Avangard Omsk
På de 13 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Dynamo Moskva gjort totalt 27 mål, ett snitt på 2,08 gjorda mål per match. Under säsongen som har gått har Dynamo Moskva släppt in totalt 36 mål på 13 matcher som laget spelat på hemmaplan i KHL, det innebär att Dynamo Moskva släppt in 2,77 mål per match i snitt.
På de 24 matcher Dynamo Moskva spelat i KHL denna säsong så har laget gjort totalt 50 mål, med ett snitt på 4,55 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Dynamo Moskva ett snitt på 5,64 insläppta mål per match, på de 24 matcher som spelats.
Avangard Omsk har ett snitt på 1,55 gjorda bortamål i KHL på de 11 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Avangard Omsk i genomsnitt släppt in 2,36 mål på de 11 bortamatcher man spelat.
Offensivt har Avangard Omsk gjort 3,64 mål per match i KHL på de 20 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Avangard Omsk, på 20 spelade matcher, släppt in 4,27 mål i snitt per match.



