- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-27 17:03:43. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
FC Rosengård mötte FC Trollhättan den 29-08-2026
Den 29-08-2026 så spelades mötet mellan FC Rosengård – FC Trollhättan i Division 1, med matchstart klockan 16:00.
FC Rosengård vann matchen mot FC Trollhättan
Mötet mellan FC Rosengård och FC Trollhättan slutade med en 3 - 2 seger till FC Rosengård. FC Rosengård gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för FC Trollhättan innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Division 1.
1X2-oddsen på FC Rosengård - FC Trollhättan
Inför matchen mellan FC Rosengård och FC Trollhättan i Division 1 så var FC Rosengård spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på FC Rosengård hittade du hos Unibet till 1.54 gånger pengarna. Favoriten FC Rosengård kunde du i snitt spela på till oddset 4,75 gånger pengarna som vinnare hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Spelbolagen trodde inte på FC Trollhättan som vinnare i matchen mot FC Rosengård. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på FC Trollhättan som vinnare till 4.75 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset 1,54 att FC Trollhättan skulle ta en oväntad seger.
Ett kryss mellan FC Rosengård och FC Trollhättan gav som högst 3.90 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Unibet. Att FC Rosengård - FC Trollhättan skulle kryssa gav inför avspark oddset 3,90 i snitt om vi kikar hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit FC Rosengård
Hemmalaget FC Rosengård har på 13 spelade matcher 0 poäng i event. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.
Denna säsong har FC Rosengård ett bortafacit med 18 poäng på 13 spelade matcher i event. På bortaplan så har FC Rosengård därmed tagit 1,38 poäng per match så här långt.
Under säsongen i Division 1 så har FC Rosengård spelat in 18 poäng på 26 matcher. FC Rosengård har därmed ett facit med 1,38 inspelade poäng per match.
Poängfacit FC Trollhättan
På hemmaplan har FC Trollhättan fått ihop 0 poäng i Division 1 denna säsong på 13 spelade matcher. Detta innebär att FC Rosengård i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
FC Rosengård har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 21 inspelade poäng på 13 matcher man spelat. På bortaplan har FC Trollhättan tagit 1,62 poäng per spelad match.
21 poäng har FC Trollhättan tagit i Division 1 under säsongen som gått, på de 26 matcher man spelat. FC Trollhättan har därmed ett snitt per match på 1,62 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 13 | 22 | 31 | 13 | 20 | 29 | 26 | 42 | 60 |
| 2 | FC Arlanda | 13 | 11 | 25 | 13 | 4 | 23 | 26 | 15 | 48 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 13 | -4 | 20 | 13 | 15 | 27 | 26 | 11 | 47 |
| 4 | Hammarby TFF | 13 | -90 | 20 | 13 | 16 | 25 | 26 | -74 | 45 |
| 5 | Enköping | 13 | -100 | 26 | 13 | 0 | 19 | 26 | -100 | 45 |
| 6 | IF Karlstad Fotboll | 13 | 9 | 24 | 13 | 6 | 20 | 26 | 15 | 44 |
| 7 | FBK Karlstad | 13 | -2 | 22 | 13 | 7 | 21 | 26 | 5 | 43 |
| 8 | Assyriska | 13 | -2 | 17 | 13 | 100 | 21 | 26 | 98 | 38 |
| 9 | Umeå FC | 13 | -8 | 15 | 13 | 2 | 20 | 26 | -6 | 35 |
| 10 | Karlbergs BK | 13 | -4 | 18 | 13 | -4 | 15 | 26 | -8 | 33 |
| 11 | Gefle IF | 13 | -3 | 18 | 13 | -11 | 13 | 26 | -14 | 31 |
| 12 | Sollentuna FK | 13 | -4 | 15 | 13 | 94 | 15 | 26 | 90 | 30 |
| 13 | Vasalunds IF | 13 | -7 | 17 | 13 | -9 | 11 | 26 | -16 | 28 |
| 14 | Piteå IF | 13 | -11 | 10 | 13 | -5 | 13 | 26 | -16 | 23 |
| 15 | FC Järfälla | 13 | -15 | 9 | 13 | -8 | 10 | 26 | -23 | 19 |
| 16 | IFK Stocksund | 13 | -8 | 11 | 13 | -11 | 4 | 26 | -19 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 13 | 13 | 28 | 13 | 15 | 29 | 26 | 28 | 57 |
| 2 | Hässleholms IF | 13 | 10 | 25 | 13 | 7 | 23 | 26 | 17 | 48 |
| 3 | Åtvidabergs FF | 13 | 16 | 30 | 13 | -2 | 17 | 26 | 14 | 47 |
| 4 | Ariana FC | 13 | 3 | 21 | 13 | 9 | 23 | 26 | 12 | 44 |
| 5 | Lunds BK | 13 | 14 | 27 | 13 | 2 | 16 | 26 | 16 | 43 |
| 6 | FC Rosengård | 13 | 4 | 21 | 13 | 0 | 18 | 26 | 4 | 39 |
| 7 | FC Trollhättan | 13 | 4 | 17 | 13 | 0 | 21 | 26 | 4 | 38 |
| 8 | Jönköpings Södra | 13 | 13 | 26 | 13 | -11 | 7 | 26 | 2 | 33 |
| 9 | BK Olympic | 13 | 6 | 20 | 13 | -8 | 13 | 26 | -2 | 33 |
| 10 | Tvååkers IF | 13 | -1 | 16 | 12 | -5 | 17 | 25 | -6 | 33 |
| 11 | Skövde AIK | 13 | 1 | 23 | 13 | -10 | 10 | 26 | -9 | 33 |
| 12 | Eskilsminne IF | 13 | -5 | 18 | 13 | -4 | 14 | 26 | -9 | 32 |
| 13 | Kristianstads FC | 13 | 0 | 15 | 13 | -7 | 14 | 26 | -7 | 29 |
| 14 | Laholms FK | 12 | -6 | 12 | 13 | -5 | 13 | 25 | -11 | 25 |
| 15 | Ängelholms FF | 13 | -5 | 12 | 13 | -9 | 12 | 26 | -14 | 24 |
| 16 | Utsiktens BK | 13 | -12 | 7 | 13 | -27 | 5 | 26 | -39 | 12 |
| FC Rosengård | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 13 | 26 |
| Vunna matcher | 6 | 4 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 6 | 9 |
| Förlorade matcher | 4 | 3 | 7 |
| Gjorda mål | 26 | 16 | 42 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 1,23 | 3,23 |
| Insläppta mål | 22 | 16 | 38 |
| Insläppta mål per match | 1,69 | 1,23 | 2,92 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,69 | 2,46 | 3,08 |
| FC Trollhättan | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 13 | 26 |
| Vunna matcher | 4 | 6 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 25 | 20 | 45 |
| Gjorda mål per match | 1,92 | 1,54 | 3,46 |
| Insläppta mål | 21 | 20 | 41 |
| Insläppta mål per match | 1,62 | 1,54 | 3,15 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,54 | 3,08 | 3,31 |
Poängstatistik för FC Rosengård - FC Trollhättan
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har FC Rosengård vunnit 0, spelat 3 oavgjorda och förlorat 2 matcher. FC Trollhättan har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot FC Rosengård inräknat.
Vinsten innebär nya poäng för FC Rosengård, som nu har plockat 3 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för FC Trollhättan innebär att man har samlat på sig 7 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för FC Rosengård och FC Trollhättan
På de 13 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har FC Rosengård gjort totalt 26 mål, ett snitt på 2,00 gjorda mål per match. På de 13 hemmamatcher som FC Rosengård spelat denna säsong så har man släppt in 22 mål totalt och per match blir det 1,69 mål i snitt.
På de 26 matcher FC Rosengård spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 42 mål, med ett snitt på 3,23 mål per match. FC Rosengård har denna säsongen släppt in totalt 38 mål i ligan. Det innebär att på de 26 matcher som spelats så har FC Rosengård 2,92 insläppta mål per match.
FC Trollhättan har ett snitt på 1,54 gjorda bortamål i Division 1 på de 13 bortamatcher man spelat under säsongen. FC Trollhättan har på de 13 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 20 mål och har ett snitt på 1,54 insläppta mål per match.
Offensivt har FC Trollhättan gjort 3,46 mål per match i Division 1 på de 26 matcher som spelats under säsongen. Under den gångna säsongen i ligan så har FC Trollhättan släppt in totalt 41 mål. Detta innebär att FC Trollhättan har ett målsnitt på 3,15 insläppta mål totalt under de 26 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



