- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-07 13:41:58. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Grums IK Hockey – Mariestad i HockeyEttan
Matchen som spelades i HockeyEttan mellan Grums IK Hockey vs Mariestad hade matchstart klockan 19:00, den 09-10-2026.
Mariestad vann mötet mot Grums IK Hockey
Mariestad vann matchen mot Grums IK Hockey med resultatet 10 - 1. Mariestad plockar nya poäng i HockeyEttan efter vinsten mot Grums IK Hockey. Förlusten för Grums IK Hockeyinnebär att de går poänglösa från mötet med Mariestad. Efter att matchen spelats och poängen delats ut hittar vi nu Grums IK Hockey med 3 poäng på plats 7, och Mariestad med 2 poäng på plats 12 i tabellen för HockeyEttan.
1X2-oddsen på Grums IK Hockey - Mariestad
Kikade vi på oddsen inför mötet i HockeyEttan mellan Grums IK Hockey och Mariestad så var Mariestad oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.56 gånger pengarna på Mariestad som vinnare. I snitt så gav 1 spelsidor oddset 4,10 på att favoriten Mariestad skulle utgå med seger.
Grums IK Hockey var spelbolagens under dog i mötet mot Mariestad i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Grums IK Hockey gav Unibet till oddset 4.10. Nederlagstippade Grums IK Hockey var som sagt ingen favorit i mötet mot Mariestad och i snitt gav ett spel hos de 1 spelbolagen ovan oddset 1,56.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Grums IK Hockey och Mariestad hittade du hos Unibet till oddset 4.80. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 4,80 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Grums IK Hockey - Mariestad.
Poängfacit Grums IK Hockey
Grums IK Hockey hemmafacit så här långt i HockeyEttan är 0 inspelade poäng på 5 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På 5 spelade matcher har Grums IK Hockey denna säsong i HockeyEttan tagit 15 poäng. Så här långt har Grums IK Hockey ett poängsnitt på 3,00 poäng per match på bortaplan.
På 10 spelade matcher så har Grums IK Hockey håvat in 15 poäng under säsongen i event. Grums IK Hockey har därmed ett poängsnitt per match på 3,00.
Poängfacit Mariestad
Mariestad har håvat in 0 poäng så här långt på 5 spelade matcher i HockeyEttan. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.
13 poäng har Mariestad i bortafacit så här långt på de 5 matcher man spelat i HockeyEttan. Så här långt så har Mariestad därmed ett bortasnitt på 2,60 poäng per match.
På 10 matcher Mariestad har spelat i HockeyEttan under säsong så har laget håvat in 13 poäng. Mariestad har ett snitt på 2,60 poäng per spelad match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Bodens HF | 5 | 4 | 10 | 4 | 18 | 12 | 9 | 22 | 22 |
| 2 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 4 | 10 | 8 | 8 | 41 | 20 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 6 | 13 | 14 | 4 | -1 | 6 | 10 | 12 | 20 |
| 4 | Sundsvall | 5 | 14 | 12 | 4 | 3 | 7 | 9 | 17 | 19 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 5 | -2 | 8 | 4 | 9 | 10 | 9 | 7 | 18 |
| 6 | Surahammars IF | 4 | -5 | 5 | 6 | 5 | 13 | 10 | 0 | 18 |
| 7 | Lindlövens IF | 3 | 5 | 6 | 6 | 3 | 11 | 9 | 8 | 17 |
| 8 | Piteå HC | 5 | 2 | 9 | 4 | 2 | 8 | 9 | 4 | 17 |
| 9 | Väsby | 6 | 10 | 14 | 3 | -7 | 3 | 9 | 3 | 17 |
| 10 | Järfälla HC | 6 | -10 | 5 | 4 | 4 | 9 | 10 | -6 | 14 |
| 11 | Strömsbro IF | 3 | 0 | 5 | 4 | -1 | 7 | 7 | -1 | 12 |
| 12 | Asplöven HC | 4 | -6 | 3 | 5 | -3 | 9 | 9 | -9 | 12 |
| 13 | Kiruna IF | 6 | -3 | 6 | 3 | -1 | 5 | 9 | -4 | 11 |
| 14 | Borlänge HF | 3 | -5 | 1 | 7 | 1 | 10 | 10 | -4 | 11 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 4 | 5 | 5 | 4 | -3 | 5 | 8 | 2 | 10 |
| 16 | Sollentuna HC | 4 | -12 | 3 | 6 | -6 | 7 | 10 | -18 | 10 |
| 17 | Norrtälje IK | 3 | 1 | 3 | 6 | -16 | 1 | 9 | -15 | 4 |
| 18 | Enköping | 5 | -10 | 3 | 4 | -12 | 0 | 9 | -22 | 3 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 5 | -14 | 0 | 4 | -23 | 3 | 9 | -37 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Tingsryd | 6 | 18 | 16 | 5 | 4 | 9 | 11 | 22 | 25 |
| 2 | Mariestad | 5 | 11 | 12 | 5 | 12 | 11 | 10 | 23 | 23 |
| 3 | Karlskrona HK | 5 | 8 | 13 | 5 | 10 | 10 | 10 | 18 | 23 |
| 4 | Borås | 5 | 18 | 15 | 6 | 5 | 7 | 11 | 23 | 22 |
| 5 | Vita Hästen | 5 | 9 | 11 | 5 | 5 | 11 | 10 | 14 | 22 |
| 6 | HC Dalen | 6 | 6 | 14 | 4 | 5 | 6 | 10 | 11 | 20 |
| 7 | Boro/Vetlanda HC | 5 | -2 | 6 | 6 | 3 | 13 | 11 | 1 | 19 |
| 8 | Halmstad Hammers HC | 5 | 11 | 14 | 5 | -5 | 4 | 10 | 6 | 18 |
| 9 | Tranås AIF IF | 4 | 3 | 8 | 7 | -5 | 9 | 11 | -2 | 17 |
| 10 | Västerviks IK | 5 | 1 | 6 | 6 | -3 | 10 | 11 | -2 | 16 |
| 11 | Huddinge | 6 | -5 | 8 | 5 | -1 | 7 | 11 | -6 | 15 |
| 12 | Tyringe SoSS | 5 | 5 | 8 | 6 | -3 | 6 | 11 | 2 | 14 |
| 13 | Hanvikens SK | 5 | 0 | 7 | 6 | -5 | 7 | 11 | -5 | 14 |
| 14 | Kungälvs IK | 6 | -7 | 6 | 5 | -2 | 8 | 11 | -9 | 14 |
| 15 | Mjölby HC | 5 | 11 | 12 | 5 | -10 | 1 | 10 | 1 | 13 |
| 16 | Troja/Ljungby | 5 | -6 | 7 | 5 | -6 | 3 | 10 | -12 | 10 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 6 | -12 | 6 | 5 | -6 | 3 | 11 | -18 | 9 |
| 18 | Grästorps IK | 5 | -12 | 3 | 6 | -10 | 6 | 11 | -22 | 9 |
| 19 | Nyköpings HK | 7 | -13 | 8 | 4 | -15 | 1 | 11 | -28 | 9 |
| 20 | Grums IK Hockey | 5 | -13 | 3 | 5 | -4 | 3 | 10 | -17 | 6 |
| Grums IK Hockey | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 12 | 12 | 24 |
| Gjorda mål per match | 2,40 | 2,40 | 4,80 |
| Insläppta mål | 25 | 16 | 41 |
| Insläppta mål per match | 5,00 | 3,20 | 8,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,40 | 5,60 | 6,50 |
| Mariestad | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Vunna matcher | 4 | 3 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 23 | 28 | 51 |
| Gjorda mål per match | 4,60 | 5,60 | 10,20 |
| Insläppta mål | 12 | 16 | 28 |
| Insläppta mål per match | 2,40 | 3,20 | 5,60 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,00 | 8,80 | 7,90 |
Poängstatistik för Grums IK Hockey - Mariestad
De fem senaste matcherna har inneburit 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda resultat för Mariestad, som alltså besegrade Grums IK Hockey. 1 vinster, 0 kryss och 4 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Grums IK Hockey.
En vinst på kontot innebär att Mariestad nu har spelat in 13 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Grums IK Hockey efter förlusten – vilket innebär totalt 15 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Grums IK Hockey och Mariestad
Grums IK Hockey har ett målsnitt på 2,40 gjorda mål per hemmamatch i HockeyEttan. På de 5 hemmamatcher som Grums IK Hockey spelat denna säsong så har man släppt in 25 mål totalt och per match blir det 5,00 mål i snitt.
Totalt har Grums IK Hockey producerat 24 mål i HockeyEttan under säsongen som har gått. På de 10 matcher laget spelat så har Grums IK Hockey ett snitt på 4,80 gjorda mål per match. Under den gångna säsongen har Grums IK Hockey ett facit med 41 insläppta mål på de 10 matcher som spelats i ligan. I snitt har Grums IK Hockey släppt in 8,20 mål per match.
På bortaplan har Mariestad denna säsong ett facit med 28 gjorda mål på 5 spelade matcher. På bortaplan har Mariestad i genomsnitt släppt in 3,20 mål på de 5 bortamatcher man spelat.
Offensivt har Mariestad gjort 10,20 mål per match i HockeyEttan på de 10 matcher som spelats under säsongen. Mariestad har totalt spelat 10 matcher under säsongen och på dessa 10 matcher har man släppt in 28 mål, ett snitt på 5,60 insläppta mål per spelad match.



