- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-11 13:11:44. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Mariestad – Västerviks IK i HockeyEttan
Mariestad och Västerviks IK gjorde upp den 11 oktober. Matchen spelades i HockeyEttan med matchstart 16:00.
Mariestad vann matchen mot Västerviks IK
Mariestad utgick till slut med seger med 7 mål mot 4 i HockeyEttan. Mariestad plockar nya poäng i HockeyEttan efter vinsten mot Västerviks IK. Förlusten för Västerviks IKinnebär att de går poänglösa från mötet med Mariestad. Resultatet i den spelade matchen innebär totalt 2 poäng för Mariestad och 2 poäng för Västerviks IK – som nu återfinns på plats 12 respektive 16 i tabellen för HockeyEttan.
De bästa & högsta oddsen inför Mariestad - Västerviks IK
På matchen i HockeyEttan mellan Mariestad och Västerviks IK så höll spelbolagen Mariestad som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.55 hos Unibet. Snittoddset på favoriten Mariestad, hos de 1 spelbolagen, låg på 4,20 gånger pengarna.
4.20 var det högsta oddset på nederlagstippade Västerviks IK som vinnare i mötet mot Mariestad. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. Om vi jämför oddsen från de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 1,55 gånger pengarna på Västerviks IK som vinnare.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Mariestad och Västerviks IK till det högsta oddset 4.75 hos Unibet. Snittoddet hos de 1 spelbolagen vi jämfört oddsen från låg på 4,75 gånger pengarna innan matchen.
Poängfacit Mariestad
På 5 spelade matcher har Mariestad nu 0 insamlade poäng i event. Mariestad har ett hemmafacit med 0 poäng per match.
Mariestad har ett bortafacit under säsongen i HockeyEttan med 13 tagna poäng på de 5 matcher laget spelat. På bortaplan har Mariestad därmed 2,60 poäng per match.
Mariestad har på 10 matcher tagit 13 poäng denna här säsongen i event. Med ett facit på 2,60 poäng i snitt per match.
Poängfacit Västerviks IK
Västerviks IK har ett facit i HockeyEttan där laget så här långt har tagit 0 poäng på 5 spelade matcher. Detta innebär att Västerviks IK har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
Mariestad har ett facit på bortaplan denna säsong i HockeyEttan med 16 inspelade poäng på 6 matcher man spelat. Detta gör att Mariestad har ett snitt på bortaplan med 2,67 poäng per match.
Västerviks IK har i HockeyEttan 16 poäng på 11 matcher totalt. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 2,67 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Bodens HF | 5 | 4 | 10 | 4 | 18 | 12 | 9 | 22 | 22 |
| 2 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 4 | 10 | 8 | 8 | 41 | 20 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 6 | 13 | 14 | 4 | -1 | 6 | 10 | 12 | 20 |
| 4 | Sundsvall | 5 | 14 | 12 | 4 | 3 | 7 | 9 | 17 | 19 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 5 | -2 | 8 | 4 | 9 | 10 | 9 | 7 | 18 |
| 6 | Surahammars IF | 3 | -1 | 5 | 6 | 5 | 13 | 9 | 4 | 18 |
| 7 | Lindlövens IF | 3 | 5 | 6 | 6 | 3 | 11 | 9 | 8 | 17 |
| 8 | Piteå HC | 5 | 2 | 9 | 4 | 2 | 8 | 9 | 4 | 17 |
| 9 | Väsby | 6 | 10 | 14 | 3 | -7 | 3 | 9 | 3 | 17 |
| 10 | Järfälla HC | 6 | -10 | 5 | 4 | 4 | 9 | 10 | -6 | 14 |
| 11 | Strömsbro IF | 3 | 0 | 5 | 4 | -1 | 7 | 7 | -1 | 12 |
| 12 | Asplöven HC | 4 | -6 | 3 | 5 | -3 | 9 | 9 | -9 | 12 |
| 13 | Kiruna IF | 6 | -3 | 6 | 3 | -1 | 5 | 9 | -4 | 11 |
| 14 | Borlänge HF | 3 | -5 | 1 | 7 | 1 | 10 | 10 | -4 | 11 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 4 | 5 | 5 | 4 | -3 | 5 | 8 | 2 | 10 |
| 16 | Sollentuna HC | 4 | -12 | 3 | 5 | -10 | 4 | 9 | -22 | 7 |
| 17 | Norrtälje IK | 3 | 1 | 3 | 6 | -16 | 1 | 9 | -15 | 4 |
| 18 | Enköping | 5 | -10 | 3 | 4 | -12 | 0 | 9 | -22 | 3 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 5 | -14 | 0 | 4 | -23 | 3 | 9 | -37 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Tingsryd | 6 | 18 | 16 | 5 | 4 | 9 | 11 | 22 | 25 |
| 2 | Mariestad | 5 | 11 | 12 | 5 | 12 | 11 | 10 | 23 | 23 |
| 3 | Karlskrona HK | 5 | 8 | 13 | 5 | 10 | 10 | 10 | 18 | 23 |
| 4 | Borås | 5 | 18 | 15 | 6 | 5 | 7 | 11 | 23 | 22 |
| 5 | Vita Hästen | 5 | 9 | 11 | 5 | 5 | 11 | 10 | 14 | 22 |
| 6 | Boro/Vetlanda HC | 5 | -2 | 6 | 6 | 3 | 13 | 11 | 1 | 19 |
| 7 | Halmstad Hammers HC | 5 | 11 | 14 | 5 | -5 | 4 | 10 | 6 | 18 |
| 8 | HC Dalen | 5 | 5 | 11 | 4 | 5 | 6 | 9 | 10 | 17 |
| 9 | Tranås AIF IF | 4 | 3 | 8 | 7 | -5 | 9 | 11 | -2 | 17 |
| 10 | Västerviks IK | 5 | 1 | 6 | 6 | -3 | 10 | 11 | -2 | 16 |
| 11 | Huddinge | 6 | -5 | 8 | 5 | -1 | 7 | 11 | -6 | 15 |
| 12 | Tyringe SoSS | 5 | 5 | 8 | 6 | -3 | 6 | 11 | 2 | 14 |
| 13 | Hanvikens SK | 5 | 0 | 7 | 6 | -5 | 7 | 11 | -5 | 14 |
| 14 | Kungälvs IK | 6 | -7 | 6 | 5 | -2 | 8 | 11 | -9 | 14 |
| 15 | Mjölby HC | 5 | 11 | 12 | 5 | -10 | 1 | 10 | 1 | 13 |
| 16 | Troja/Ljungby | 5 | -6 | 7 | 4 | -5 | 3 | 9 | -11 | 10 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 6 | -12 | 6 | 5 | -6 | 3 | 11 | -18 | 9 |
| 18 | Grästorps IK | 5 | -12 | 3 | 6 | -10 | 6 | 11 | -22 | 9 |
| 19 | Nyköpings HK | 7 | -13 | 8 | 4 | -15 | 1 | 11 | -28 | 9 |
| 20 | Grums IK Hockey | 5 | -13 | 3 | 5 | -4 | 3 | 10 | -17 | 6 |
| Mariestad | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Vunna matcher | 4 | 3 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 23 | 28 | 51 |
| Gjorda mål per match | 4,60 | 5,60 | 10,20 |
| Insläppta mål | 12 | 16 | 28 |
| Insläppta mål per match | 2,40 | 3,20 | 5,60 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,00 | 8,80 | 7,90 |
| Västerviks IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 1 | 3 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 21 | 20 | 41 |
| Gjorda mål per match | 4,20 | 3,33 | 6,83 |
| Insläppta mål | 20 | 23 | 43 |
| Insläppta mål per match | 4,00 | 3,83 | 7,17 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 8,20 | 7,17 | 7,64 |
Poängstatistik för Mariestad - Västerviks IK
De fem senaste matcherna har inneburit 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda resultat för Mariestad, som alltså besegrade Västerviks IK. 3 vinster, 0 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Västerviks IK.
De nya poängen från mötet mot Västerviks IK innebär att Mariestad har plockat totalt 13 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Västerviks IK får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 15 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Mariestad och Västerviks IK
Mariestad har gjort 23 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 4,60 mål/match. Under säsongen som har gått har Mariestad släppt in totalt 12 mål på 5 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyEttan, det innebär att Mariestad släppt in 2,40 mål per match i snitt.
På de 10 matcher Mariestad spelat i HockeyEttan denna säsong så har laget gjort totalt 51 mål, med ett snitt på 10,20 mål per match. Mariestad har denna säsongen släppt in totalt 28 mål i ligan. Det innebär att på de 10 matcher som spelats så har Mariestad 5,60 insläppta mål per match.
På bortaplan har Västerviks IK denna säsong ett facit med 20 gjorda mål på 6 spelade matcher. Västerviks IK har på bortaplan släppt in 23 mål i HockeyEttan. På de 6 bortamatcher som Västerviks IK spelat så har man ett genomsnitt på 3,83 insläppta mål.
Västerviks IK har ett facit denna säsongen i HockeyEttan med 41 gjorda mål. På de 11 matcher som Västerviks IK har spelat så har man ett snitt på 6,83 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Västerviks IK, på 11 spelade matcher, släppt in 7,17 mål i snitt per match.



