- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-22 08:45:11. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Västerviks IK – Hanvikens SK i 23 oktober
Matchen spelades i HockeyEttan mellan Västerviks IK och Hanvikens SK. Mötets nedsläpp var 19:00 den 23 oktober.
Hanvikens SK vann matchen mot Västerviks IK
Det var dock Hanvikens SK som utgick med seger i mötet med 4 mål mot 3. Hanvikens SK gick segrande ur mötet mot Västerviks IK, vilket innebär att de plockar nya poäng i HockeyEttan. Förlusten innebär att Västerviks IK inte kommer tilldelas några nya poäng. Resultatet i matchen betyder att vi nu hittar Västerviks IK på plats 16 med 2 poäng, samtidigt som Hanvikens SK med sina 1 poäng ligger på plats 17 i tabellen för HockeyEttan.
1X2-oddsen på Västerviks IK - Hanvikens SK
Inför mötet mellan Västerviks IK - Hanvikens SK i HockeyEttan så talade spelbolagens odds för en seger till Hanvikens SK och Unibet gav då det bästa oddset till 2.06 gånger pengarna. De 1 spelbolagen i vår lista ovan gav i snitt oddset 2,80 att favoriten Hanvikens SK skulle vinna matchen.
Västerviks IK var spelbolagens under dog i mötet mot Hanvikens SK i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Västerviks IK gav Unibet till oddset 2.80. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Västerviks IK och de 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 2,06 på en seger till Västerviks IK.
Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Västerviks IK och Hanvikens SK kunde du betta på hos Unibet till intressanta 4.10 gånger pengarna. I snitt gav de 1 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 4,10 att Västerviks IK - Hanvikens SK skulle kryssa matchen.
Poängfacit Västerviks IK
Västerviks IK har ett hemmafacit så här lång i HockeyEttan där laget har håvat in 0 poäng på 5 matcher. Detta innebär att Västerviks IK i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På bortaplan har Västerviks IK tagit 16 poäng på 6 spelade matcher i event. Och detta gör att Västerviks IK har ett poängsnitt på bortaplan med 2,67 poäng per spelad match.
Västerviks IK har ett facit denna säsong i HockeyEttan med 16 poäng på de 11 matcher som laget spelat under säsongen. Per spelad match så har laget tagit 2,67 poäng i snitt.
Poängfacit Hanvikens SK
På hemmaplan har Hanvikens SK fått ihop 0 poäng i HockeyEttan denna säsong på 5 spelade matcher. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Hanvikens SK har ett facit med 16 poäng i HockeyEttan på 6 spelade bortamatcher. På bortaplan så har Hanvikens SK därmed tagit 2,67 poäng per match under säsongen.
På 11 matcher har Hanvikens SK spelat in 16 poäng denna säsong i event. Hanvikens SK har därmed ett snitt per match på 2,67 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Bodens HF | 5 | 4 | 10 | 4 | 18 | 12 | 9 | 22 | 22 |
| 2 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 4 | 10 | 8 | 8 | 41 | 20 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 6 | 13 | 14 | 4 | -1 | 6 | 10 | 12 | 20 |
| 4 | Sundsvall | 5 | 14 | 12 | 4 | 3 | 7 | 9 | 17 | 19 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 5 | -2 | 8 | 4 | 9 | 10 | 9 | 7 | 18 |
| 6 | Surahammars IF | 4 | -5 | 5 | 6 | 5 | 13 | 10 | 0 | 18 |
| 7 | Lindlövens IF | 3 | 5 | 6 | 6 | 3 | 11 | 9 | 8 | 17 |
| 8 | Piteå HC | 5 | 2 | 9 | 4 | 2 | 8 | 9 | 4 | 17 |
| 9 | Väsby | 6 | 10 | 14 | 3 | -7 | 3 | 9 | 3 | 17 |
| 10 | Järfälla HC | 6 | -10 | 5 | 4 | 4 | 9 | 10 | -6 | 14 |
| 11 | Strömsbro IF | 3 | 0 | 5 | 4 | -1 | 7 | 7 | -1 | 12 |
| 12 | Asplöven HC | 4 | -6 | 3 | 5 | -3 | 9 | 9 | -9 | 12 |
| 13 | Kiruna IF | 6 | -3 | 6 | 3 | -1 | 5 | 9 | -4 | 11 |
| 14 | Borlänge HF | 3 | -5 | 1 | 7 | 1 | 10 | 10 | -4 | 11 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 4 | 5 | 5 | 4 | -3 | 5 | 8 | 2 | 10 |
| 16 | Sollentuna HC | 4 | -12 | 3 | 6 | -6 | 7 | 10 | -18 | 10 |
| 17 | Norrtälje IK | 3 | 1 | 3 | 6 | -16 | 1 | 9 | -15 | 4 |
| 18 | Enköping | 5 | -10 | 3 | 4 | -12 | 0 | 9 | -22 | 3 |
| 19 | Wings HC Arlanda | 5 | -14 | 0 | 4 | -23 | 3 | 9 | -37 | 3 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Tingsryd | 6 | 18 | 16 | 5 | 4 | 9 | 11 | 22 | 25 |
| 2 | Mariestad | 5 | 11 | 12 | 5 | 12 | 11 | 10 | 23 | 23 |
| 3 | Karlskrona HK | 5 | 8 | 13 | 5 | 10 | 10 | 10 | 18 | 23 |
| 4 | Borås | 5 | 18 | 15 | 6 | 5 | 7 | 11 | 23 | 22 |
| 5 | Vita Hästen | 5 | 9 | 11 | 5 | 5 | 11 | 10 | 14 | 22 |
| 6 | HC Dalen | 6 | 6 | 14 | 4 | 5 | 6 | 10 | 11 | 20 |
| 7 | Boro/Vetlanda HC | 5 | -2 | 6 | 6 | 3 | 13 | 11 | 1 | 19 |
| 8 | Halmstad Hammers HC | 5 | 11 | 14 | 5 | -5 | 4 | 10 | 6 | 18 |
| 9 | Tranås AIF IF | 4 | 3 | 8 | 7 | -5 | 9 | 11 | -2 | 17 |
| 10 | Västerviks IK | 5 | 1 | 6 | 6 | -3 | 10 | 11 | -2 | 16 |
| 11 | Huddinge | 6 | -5 | 8 | 5 | -1 | 7 | 11 | -6 | 15 |
| 12 | Tyringe SoSS | 5 | 5 | 8 | 6 | -3 | 6 | 11 | 2 | 14 |
| 13 | Hanvikens SK | 5 | 0 | 7 | 6 | -5 | 7 | 11 | -5 | 14 |
| 14 | Kungälvs IK | 6 | -7 | 6 | 5 | -2 | 8 | 11 | -9 | 14 |
| 15 | Mjölby HC | 5 | 11 | 12 | 5 | -10 | 1 | 10 | 1 | 13 |
| 16 | Troja/Ljungby | 5 | -6 | 7 | 5 | -6 | 3 | 10 | -12 | 10 |
| 17 | Mörrums GoIS IK | 6 | -12 | 6 | 5 | -6 | 3 | 11 | -18 | 9 |
| 18 | Grästorps IK | 5 | -12 | 3 | 6 | -10 | 6 | 11 | -22 | 9 |
| 19 | Nyköpings HK | 7 | -13 | 8 | 4 | -15 | 1 | 11 | -28 | 9 |
| 20 | Grums IK Hockey | 5 | -13 | 3 | 5 | -4 | 3 | 10 | -17 | 6 |
| Västerviks IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 1 | 3 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 21 | 20 | 41 |
| Gjorda mål per match | 4,20 | 3,33 | 6,83 |
| Insläppta mål | 20 | 23 | 43 |
| Insläppta mål per match | 4,00 | 3,83 | 7,17 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 8,20 | 7,17 | 7,64 |
| Hanvikens SK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Vunna matcher | 2 | 2 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 18 | 13 | 31 |
| Gjorda mål per match | 3,60 | 2,17 | 5,17 |
| Insläppta mål | 18 | 18 | 36 |
| Insläppta mål per match | 3,60 | 3,00 | 6,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,20 | 5,17 | 6,09 |
Poängstatistik för Västerviks IK - Hanvikens SK
Hanvikens SK har ett facit av 2 vunna, 1 oavgjorda och 2 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Västerviks IK. På Västerviks IK fem senast spelade matcher har man stått för 3 vinster, 2 förluster och 0 kryss – med förlusten mot Hanvikens SK inräknat.
De nya poängen från mötet mot Västerviks IK innebär att Hanvikens SK har plockat totalt 13 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Västerviks IK får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 15 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Västerviks IK och Hanvikens SK
Västerviks IK har gjort 21 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 4,20 mål/match. Under säsongen som har gått har Västerviks IK släppt in totalt 20 mål på 5 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyEttan, det innebär att Västerviks IK släppt in 4,00 mål per match i snitt.
Per match har Västerviks IK ett snitt på 6,83 gjorda mål, på de 11 matcher som spelats i HockeyEttan under säsongen som gått. Västerviks IK har denna säsongen släppt in totalt 43 mål i ligan. Det innebär att på de 11 matcher som spelats så har Västerviks IK 7,17 insläppta mål per match.
På de 6 bortamatcher som Hanvikens SK spelat denna säsong i HockeyEttan har laget gjort 13 mål, vilket ger ett snitt på 2,17 mål per match. Hanvikens SK har å sin sida ett bortafacit med 18 insläppta mål under säsongen i HockeyEttan.
Hanvikens SK har ett facit denna säsongen i HockeyEttan med 31 gjorda mål. På de 11 matcher som Hanvikens SK har spelat så har man ett snitt på 5,17 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Hanvikens SK släppt in 6,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 11 matcher som har spelats.



