- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-18 01:17:46. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Västerviks IK – Nyköpings Hockeyklubb den 18/10
Nyköpings Hockeyklubb gästar Västerviks IK söndagen den 18/10 med nedsläpp klockan 16:00.
Speltips Västerviks IK - Nyköpings Hockeyklubb
På vissa matcher plockar vi fram odds tips som är fria att använda. Betting tips som är framtagna av våra skribenter så att du kan maximera dina vinster när du exempelvis lägger sina spel på vårt Västerviks IK - Nyköpings Hockeyklubb speltips. I menyn hittar du speltips på fler matcher förutom Västerviks IK - Nyköpings Hockeyklubb, odds tips som vi publicerar dagligen.
Västerviks IK är favorit om vi kikar på oddsen och spelbolaget Unibet ger just nu det bästa oddset till 1.49 gånger pengarna. Tror du på en skräll i detta möte och att nederlagstippade Nyköpings Hockeyklubb utgår med seger, trots att spelbolagen är försiktiga? Då bettar du med fördel hos Unibet som just nu ger det bästa och högsta oddset till 4.70 gånger pengarna.
Maxa dina vinster med BetOmaten
Vårt verktyg BetOmaten är en ypperlig tjänst som du kan använda för att betta på Västerviks IK - Nyköpings Hockeyklubb. Den fungerar som en oddskorg dit du kan lägga in odds för att kalkylera vart du får bästa avkastning på din insats. Tryck helt enkelt på för att lägga till de bästa oddsen i din oddskorg.
Jämför oddsen och betta på Västerviks IK - Nyköpings Hockeyklubb
Vi hämtar in odds från alla de stora spelbolagen och jämför oddsen i listan på denna sida på en mängd olika bettyper.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Hudiksvalls HC | 4 | 31 | 12 | 3 | 5 | 5 | 7 | 36 | 17 |
| 2 | Bodens HF | 3 | 3 | 7 | 3 | 15 | 9 | 6 | 18 | 16 |
| 3 | Kalix Ungdoms HC | 4 | 10 | 10 | 3 | 2 | 6 | 7 | 12 | 16 |
| 4 | Piteå HC | 4 | 3 | 9 | 3 | 0 | 5 | 7 | 3 | 14 |
| 5 | Örnsköldsvik HF | 4 | 1 | 8 | 2 | 4 | 4 | 6 | 5 | 12 |
| 6 | Lindlövens IF | 2 | 7 | 6 | 4 | -2 | 5 | 6 | 5 | 11 |
| 7 | Väsby | 5 | 9 | 11 | 1 | -5 | 0 | 6 | 4 | 11 |
| 8 | Kiruna IF | 4 | 2 | 6 | 3 | -1 | 5 | 7 | 1 | 11 |
| 9 | Järfälla HC | 4 | -1 | 5 | 3 | 1 | 6 | 7 | 0 | 11 |
| 10 | Sundsvall | 3 | 7 | 6 | 3 | 1 | 4 | 6 | 8 | 10 |
| 11 | Surahammars IF | 1 | -3 | 0 | 5 | 4 | 10 | 6 | 1 | 10 |
| 12 | Borlänge HF | 2 | -2 | 1 | 5 | -1 | 6 | 7 | -3 | 7 |
| 13 | Strömsbro IF | 2 | -3 | 2 | 3 | -3 | 4 | 5 | -6 | 6 |
| 14 | Asplöven HC | 3 | -4 | 3 | 2 | -7 | 3 | 5 | -11 | 6 |
| 15 | IF Vallentuna BK | 3 | 7 | 5 | 1 | -4 | 0 | 4 | 3 | 5 |
| 16 | Norrtälje IK | 2 | 2 | 3 | 4 | -14 | 1 | 6 | -12 | 4 |
| 17 | Sollentuna HC | 3 | -9 | 3 | 3 | -8 | 1 | 6 | -17 | 4 |
| 18 | Wings HC Arlanda | 2 | -6 | 0 | 4 | -23 | 3 | 6 | -29 | 3 |
| 19 | Enköping | 3 | -8 | 0 | 3 | -10 | 0 | 6 | -18 | 0 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Borås | 4 | 15 | 12 | 3 | 0 | 3 | 7 | 15 | 15 |
| 2 | Mariestad | 3 | 6 | 9 | 2 | 10 | 5 | 5 | 16 | 14 |
| 3 | Vita Hästen | 3 | 6 | 8 | 3 | 3 | 6 | 6 | 9 | 14 |
| 4 | Mjölby HC | 4 | 12 | 12 | 3 | -7 | 1 | 7 | 5 | 13 |
| 5 | Tingsryd | 3 | 4 | 7 | 4 | -1 | 6 | 7 | 3 | 13 |
| 6 | Karlskrona HK | 3 | 6 | 7 | 3 | 3 | 5 | 6 | 9 | 12 |
| 7 | Boro/Vetlanda HC | 4 | -1 | 5 | 3 | 4 | 7 | 7 | 3 | 12 |
| 8 | Tranås AIF IF | 1 | 2 | 3 | 5 | 1 | 9 | 6 | 3 | 12 |
| 9 | Halmstad Hammers HC | 3 | 5 | 8 | 4 | -4 | 4 | 7 | 1 | 12 |
| 10 | HC Dalen | 4 | 3 | 8 | 2 | 0 | 3 | 6 | 3 | 11 |
| 11 | Huddinge | 4 | -5 | 4 | 4 | 5 | 7 | 8 | 0 | 11 |
| 12 | Västerviks IK | 3 | -3 | 3 | 4 | 4 | 7 | 7 | 1 | 10 |
| 13 | Kungälvs IK | 3 | 2 | 5 | 4 | -6 | 5 | 7 | -4 | 10 |
| 14 | Tyringe SoSS | 3 | 6 | 5 | 4 | -1 | 4 | 7 | 5 | 9 |
| 15 | Troja/Ljungby | 3 | 3 | 7 | 3 | -6 | 1 | 6 | -3 | 8 |
| 16 | Nyköpings HK | 5 | -4 | 8 | 2 | -9 | 0 | 7 | -13 | 8 |
| 17 | Hanvikens SK | 2 | -3 | 1 | 4 | -4 | 4 | 6 | -7 | 5 |
| 18 | Mörrums GoIS IK | 4 | -6 | 3 | 3 | -5 | 0 | 7 | -11 | 3 |
| 19 | Grums IK Hockey | 4 | -11 | 3 | 3 | -6 | 0 | 7 | -17 | 3 |
| 20 | Grästorps IK | 3 | -7 | 3 | 3 | -11 | 0 | 6 | -18 | 3 |
| Västerviks IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Vunna matcher | 0 | 2 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 9 | 17 | 26 |
| Gjorda mål per match | 3,00 | 4,25 | 6,50 |
| Insläppta mål | 12 | 13 | 25 |
| Insläppta mål per match | 4,00 | 3,25 | 6,25 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 7,00 | 7,50 | 7,29 |
| Nyköpings Hockeyklubb | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 2 | 7 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 0 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 7 | 2 | 9 |
| Gjorda mål per match | 1,40 | 1,00 | 4,50 |
| Insläppta mål | 11 | 11 | 22 |
| Insläppta mål per match | 2,20 | 5,50 | 11,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,60 | 6,50 | 4,43 |
Målstatistik för Västerviks IK och Nyköpings Hockeyklubb
Västerviks IK har gjort 9 mål totalt hemma denna säsong i HockeyEttan, ett snitt på 3,00 mål/match. Under säsongen som har gått har Västerviks IK släppt in totalt 12 mål på 3 matcher som laget spelat på hemmaplan i HockeyEttan, det innebär att Västerviks IK släppt in 4,00 mål per match i snitt.
Under denna säsongen i HockeyEttan har Västerviks IK gjort totalt 26 mål på 7 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 6,50 mål per match. Under den gångna säsongen har Västerviks IK ett facit med 25 insläppta mål på de 7 matcher som spelats i ligan. I snitt har Västerviks IK släppt in 6,25 mål per match.
Nyköpings Hockeyklubb har ett snitt på 1,00 gjorda bortamål i HockeyEttan på de 2 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Nyköpings Hockeyklubb i genomsnitt släppt in 5,50 mål på de 2 bortamatcher man spelat.
Bortalaget Nyköpings Hockeyklubb har under säsongen i HockeyEttan totalt gjort 9 mål i de 7 matcher som man har spelat. Det innebär att Nyköpings Hockeyklubb har ett snitt på 4,50 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Nyköpings Hockeyklubb släppt in totalt 22 mål. Detta innebär att Nyköpings Hockeyklubb har ett målsnitt på 11,00 insläppta mål totalt under de 7 matcher som spelats under säsongen i HockeyEttan.



