Hur tror du att mötet mellan HV71 - Brynäs slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-10 16:11:53. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchstart 17-12-2026 19:00
Brynäs gästar HV71 torsdagen den 17/12 med matchstart klockan 19:00.
HV71 - Brynäs speltips
På vissa matcher plockar vi fram odds tips som är fria att använda. Det bästa av allt är att det är helt kostnadsfritt att ta del av våra odds tips på HV71 - Brynäs, eller andra matcher, och du väljer helt själv om du ska lägga ett bet eller inte. Är du intresserad av speltips på andra matcher än HV71 - Brynäs så kolla in vår sida med speltips som du hittar i menyn.
Brynäs är favorit om vi kikar på oddsen och spelbolaget Unibet ger just nu det bästa oddset till 2.25 gånger pengarna. Tror du på en skräll i detta möte och att nederlagstippade HV71 utgår med seger, trots att spelbolagen är försiktiga? Då bettar du med fördel hos Unibet som just nu ger det bästa och högsta oddset till 2.95 gånger pengarna.
Spela på de bästa oddsen med BetOmaten
Förbättra dina chanser att vinna så mycket som möjligt genom att använda vårt verktyg BetOmaten, för att kombinera odds från flera spelbolag. För att lägga in ett spel i BetOmaten så trycker du på .
Jämför oddsen och betta på HV71 - Brynäs
Vi listar de bästa oddsen på HV71 - Brynäs på denna sidan, så att du själv kan jämföra vilket eller vilka bettingsidor du bör välja för att vinna så mycket som möjligt på de pengar du satsar.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Färjestad | 5 | 15 | 14 | 4 | 12 | 10 | 9 | 27 | 24 |
| 2 | Frölunda | 4 | 5 | 11 | 5 | 4 | 9 | 9 | 9 | 20 |
| 3 | Skellefteå | 5 | 8 | 11 | 4 | 0 | 7 | 9 | 8 | 18 |
| 4 | Björklöven | 5 | -1 | 9 | 4 | 2 | 8 | 9 | 1 | 17 |
| 5 | Brynäs | 4 | 7 | 11 | 5 | -1 | 3 | 9 | 6 | 14 |
| 6 | Rögle | 4 | 7 | 11 | 5 | -4 | 3 | 9 | 3 | 14 |
| 7 | Malmö Redhawks | 3 | 6 | 6 | 5 | -4 | 7 | 8 | 2 | 13 |
| 8 | Växjö Lakers | 5 | 8 | 11 | 4 | -6 | 1 | 9 | 2 | 12 |
| 9 | Luleå | 4 | -4 | 4 | 5 | -3 | 7 | 9 | -7 | 11 |
| 10 | Örebro | 4 | 1 | 7 | 5 | -11 | 4 | 9 | -10 | 11 |
| 11 | Djurgården | 5 | -1 | 8 | 4 | -6 | 2 | 9 | -7 | 10 |
| 12 | HV71 | 4 | 2 | 8 | 5 | -8 | 1 | 9 | -6 | 9 |
| 13 | Timrå | 5 | -2 | 7 | 4 | -4 | 2 | 9 | -6 | 9 |
| 14 | Linköping | 5 | -12 | 3 | 3 | -10 | 1 | 8 | -22 | 4 |
| HV71 | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 1 | 4 |
| Förlorade matcher | 0 | 4 | 4 |
| Gjorda mål | 13 | 12 | 25 |
| Gjorda mål per match | 3,25 | 2,40 | 5,00 |
| Insläppta mål | 11 | 20 | 31 |
| Insläppta mål per match | 2,75 | 4,00 | 6,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,00 | 6,40 | 6,22 |
| Brynäs | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Vunna matcher | 3 | 1 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 4 | 4 |
| Gjorda mål | 12 | 14 | 26 |
| Gjorda mål per match | 3,00 | 2,80 | 5,20 |
| Insläppta mål | 5 | 15 | 20 |
| Insläppta mål per match | 1,25 | 3,00 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 4,25 | 5,80 | 5,11 |
Målstatistik för HV71 och Brynäs
HV71 har ett målsnitt på 3,25 gjorda mål per hemmamatch i SHL. Under säsongen som har gått har HV71 släppt in totalt 11 mål på 4 matcher som laget spelat på hemmaplan i SHL, det innebär att HV71 släppt in 2,75 mål per match i snitt.
Per match har HV71 ett snitt på 5,00 gjorda mål, på de 9 matcher som spelats i SHL under säsongen som gått. HV71 har denna säsongen släppt in totalt 31 mål i ligan. Det innebär att på de 9 matcher som spelats så har HV71 6,20 insläppta mål per match.
På de 5 bortamatcher som Brynäs spelat denna säsong i SHL har laget gjort 14 mål, vilket ger ett snitt på 2,80 mål per match. På bortaplan har Brynäs i genomsnitt släppt in 3,00 mål på de 5 bortamatcher man spelat.
Brynäs har ett facit denna säsongen i SHL med 26 gjorda mål. På de 9 matcher som Brynäs har spelat så har man ett snitt på 5,20 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Brynäs släppt in 4,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 9 matcher som har spelats.



