Hur tror du att mötet mellan HV71 - Luleå slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-11-06 19:10:48. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Inför matchen - vem vinner och vad säger oddsen?
Inför matchen i Husqvarna Garden är oddsen tydliga. Det är två lag i helt olika situationer som möts. Luleå ligger i mitten av tabellen och kommer med två raka segrar i ryggen. HV71 ligger sist i tabellen och har sex raka förluster. Att spelbolagen ser gästerna från Norrbotten som favoriter är därför logiskt. Matchen sänds som vanligt via de vanliga sportkanalerna och streamingtjänsterna.
Speltips för matchen
När det gäller speltips ligger fokus på bortalaget. HV71 har släppt in mycket mål den senaste tiden, med ett snitt på över tre insläppta mål per match. Luleå spelar däremot ett tätt försvarsspel och släpper till få chanser. När lagen möttes senast vann Luleå klart. Ett logiskt spel är därför en bortaseger, antingen under ordinarie tid eller efter förlängning. Luleås starka defensiv blir troligen avgörande mot ett hemmalag som letar efter formen.
HV71:s form
Läget är tufft för HV71 efter sex raka förluster. Ett problem för laget har varit att stänga matcherna. De har förlorat jämna matcher efter övertid och straffar mot Malmö, Linköping och Timrå, där de varit nära att ta poäng. Även spelet på hemmaplan har varit problematiskt. Förlusten med 2-6 mot Frölunda nyligen visade på tydliga brister i försvarsspelet.
Lagets senaste trepoängare kom i mitten av oktober när de vann mot Brynäs med uddamålet. Just nu verkar laget ha problem med både spelet och självförtroendet. För att vända den negativa trenden på hemmaplan behöver försvarsspelet förbättras.
Luleås form
Luleå kommer till matchen med en bättre form. Efter en period av ojämna resultat har laget nu tagit två raka segrar. Först vann de mot Björklöven med 4-0 på hemmaplan, och därefter besegrade de Timrå på bortaplan efter straffar. Just bortaspelet har fungerat bra för laget den senaste tiden.
De har förlorat jämna bortamatcher mot topplag som Växjö och Färjestad, men segrarna mot Timrå, Örebro och Linköping visar att Luleå är starka på bortais. Grunden i deras spel är ett stabilt försvar och en bra taktisk disciplin. Laget har bara släppt in 18 mål på sina tio senaste matcher. Det stabila försvarsspelet blir viktigt även i matchen mot HV71.
Tabelläget och statistik
Tabellen visar två lag med olika förutsättningar. HV71 ligger sist på en fjortondeplats med 11 poäng på 14 matcher och en målskillnad på -18. Laget behöver börja vinna matcher för att passera Linköping och närma sig lag som Växjö och Brynäs ovanför nedflyttningsstrecket.
Luleå ligger på en sjundeplats med 20 poäng. Det är jämnt i mitten av tabellen, och det skiljer bara två poäng upp till Örebro på sjätteplatsen, vilket innebär direktkvalificering till kvartsfinal. För Luleå är detta en viktig match för att hänga med i toppen, medan HV71 spelar för viktiga poäng i bottenstriden.
Inbördes möten
Matcherna mellan lagen brukar vara jämna. Den senaste tiden har dock Luleå haft ett övertag. När lagen möttes i mitten av oktober vann Luleå med 5-2 på hemmaplan.
Förra säsongen var matcherna mer varierande. Då vann HV71 med 2-1 i Jönköping, och de vann även en målrik match i Luleå med 6-5 efter övertid. Luleås strukturerade spel brukar ofta vara svårt för HV71 att hantera. Om HV71 får igång sitt tempo kan de dock utmana. Hemmaplan brukar vara en fördel för HV71, men lagets nuvarande form gör att den fördelen är mindre tydlig inför denna match.
När spelas matchen?
Matchen spelas torsdagen den 12 november 2026 klockan 19:00 i Husqvarna Garden i Jönköping. Arenan är känd för att ha ett bra publikstöd för hemmalaget.
Kommande matcher för HV71
Spelschemat är tätt för HV71. Två dagar efter matchen mot Luleå möter de Timrå på hemmaplan. Därefter väntar en viktig bortamatch mot Linköping i botten av tabellen. Sedan följer matcher mot Växjö, Örebro och Björklöven. Varje poäng är viktig för HV71 i kampen om att hålla sig kvar i SHL.
Kommande matcher för Luleå
För Luleå väntar flera viktiga matcher i slutet av november. Nästa match är mot serieledande Färjestad på hemmaplan, vilket blir ett bra test för lagets försvarsspel. Därefter väntar bortamatcher mot Brynäs och Djurgården, innan de möter Malmö och Rögle på hemmaplan. För att nå en topp sex-placering behöver laget ta poäng, särskilt mot lagen på tabellens undre halva.
Vanliga frågor om HV71 vs Luleå
När spelas HV71 mot Luleå i SHL?
Matchen mellan HV71 och Luleå spelas torsdagen den 12 november 2026 med nedsläpp klockan 19:00 i Husqvarna Garden i Jönköping.
Vilket lag är favorit mellan HV71 och Luleå?
Luleå är favorit inför matchen, främst på grund av bättre form, två raka segrar och ett stabilare defensivt spel jämfört med HV71:s sex raka förluster.
Hur är formen för HV71 inför matchen?
HV71 är inne i en tung formsvacka med sex raka förluster och ligger sist i SHL-tabellen med 11 poäng på 14 matcher.
Hur är formen för Luleå inför mötet med HV71?
Luleå kommer till matchen med två raka segrar och har visat stark defensiv, bland annat genom att bara släppa in 18 mål på sina tio senaste matcher.
Hur gick det senaste mötet mellan HV71 och Luleå?
Det senaste mötet mellan lagen slutade med seger för Luleå, som vann med 5-2 på hemmaplan tidigare under säsongen.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Färjestad | 6 | 18 | 17 | 8 | 23 | 22 | 14 | 41 | 39 |
| 2 | Skellefteå | 8 | 15 | 20 | 6 | 6 | 11 | 14 | 21 | 31 |
| 3 | Frölunda | 8 | 12 | 19 | 8 | 4 | 12 | 16 | 16 | 31 |
| 4 | Malmö Redhawks | 6 | 12 | 11 | 8 | 0 | 14 | 14 | 12 | 25 |
| 5 | Rögle | 7 | 6 | 14 | 8 | -3 | 9 | 15 | 3 | 23 |
| 6 | Örebro | 7 | 4 | 15 | 7 | -12 | 7 | 14 | -8 | 22 |
| 7 | Luleå | 7 | 2 | 11 | 7 | -3 | 9 | 14 | -1 | 20 |
| 8 | Djurgården | 8 | 4 | 16 | 7 | -12 | 4 | 15 | -8 | 20 |
| 9 | Timrå | 9 | -1 | 14 | 5 | -3 | 5 | 14 | -4 | 19 |
| 10 | Björklöven | 7 | -10 | 9 | 7 | -7 | 8 | 14 | -17 | 17 |
| 11 | Brynäs | 7 | 4 | 12 | 7 | -3 | 3 | 14 | 1 | 15 |
| 12 | Växjö Lakers | 7 | -3 | 11 | 7 | -11 | 4 | 14 | -14 | 15 |
| 13 | Linköping | 7 | -12 | 6 | 7 | -12 | 6 | 14 | -24 | 12 |
| 14 | HV71 | 6 | -3 | 9 | 8 | -15 | 2 | 14 | -18 | 11 |
| HV71 | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 8 | 14 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 1 | 6 | 7 |
| Gjorda mål | 17 | 16 | 33 |
| Gjorda mål per match | 2,83 | 2,00 | 4,13 |
| Insläppta mål | 20 | 31 | 51 |
| Insläppta mål per match | 3,33 | 3,88 | 6,38 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,17 | 5,88 | 6,00 |
| Luleå | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 2 | 4 |
| Förlorade matcher | 2 | 3 | 5 |
| Gjorda mål | 22 | 14 | 36 |
| Gjorda mål per match | 3,14 | 2,00 | 5,14 |
| Insläppta mål | 20 | 17 | 37 |
| Insläppta mål per match | 2,86 | 2,43 | 5,29 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 6,00 | 4,43 | 5,21 |
Målstatistik för HV71 och Luleå
HV71 har gjort 17 mål totalt hemma denna säsong i SHL, ett snitt på 2,83 mål/match. Under säsongen som har gått har HV71 släppt in totalt 20 mål på 6 matcher som laget spelat på hemmaplan i SHL, det innebär att HV71 släppt in 3,33 mål per match i snitt.
På de 14 matcher HV71 spelat i SHL denna säsong så har laget gjort totalt 33 mål, med ett snitt på 4,13 mål per match. HV71 har denna säsongen släppt in totalt 51 mål i ligan. Det innebär att på de 14 matcher som spelats så har HV71 6,38 insläppta mål per match.
Under säsongen i SHL har Luleå gjort 14 mål på de 7 bortamatcher man spelat. Luleå har på bortaplan släppt in 17 mål i SHL. På de 7 bortamatcher som Luleå spelat så har man ett genomsnitt på 2,43 insläppta mål.
Offensivt har Luleå gjort 5,14 mål per match i SHL på de 14 matcher som spelats under säsongen. Luleå har totalt spelat 14 matcher under säsongen och på dessa 14 matcher har man släppt in 37 mål, ett snitt på 5,29 insläppta mål per spelad match.



