- 600 kr i matchat freebet
- Omsättningskrav: 6x, minst odds 1.80
- Experter på betting i mobilen. Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-17 00:45:48. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Philadelphia Union – Columbus Crew i MLS
Med avspark 01:30 så spelades matchen i MLS mellan Philadelphia Union och Columbus Crew, den 17 maj.
Philadelphia Union - Columbus Crew kryssade
Det blev oavgjort, 1 - 1, i mötet mellan Philadelphia Union - Columbus Crew. Krysset innebär att båda lag tilldelas poäng, och både Philadelphia Union och Columbus Crew kan notera nytt poäng vardera till tabellen i MLS.
1X2-oddsen på Philadelphia Union - Columbus Crew
På matchen i MLS mellan Philadelphia Union och Columbus Crew så höll spelbolagen Philadelphia Union som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.33 hos Leo Vegas. I snitt så gav 3 spelsidor oddset 3,33 på att favoriten Philadelphia Union skulle utgå med seger.
Spelbolaget Unibet gav det högsta oddset på Columbus Crew som vinnare, till oddset 3.60 gånger pengarna. Snittoddset på Columbus Crew som segrare låg på 1,96 gånger pengarna inför matchen.
Unibet gav det högsta spelet på ett oavgjort resultat inför mötet mellan Philadelphia Union och Columbus Crew, till 3.75 gånger pengarna. De 3 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,70 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Philadelphia Union
På hemmaplan har Philadelphia Union samlat ihop 0 poäng så här långt på 17 matcher i MLS. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Denna säsong har Philadelphia Union ett bortafacit med 21 poäng på 17 spelade matcher i event. På bortaplan har Philadelphia Union därmed 1,24 poäng per match.
På de 34 matcher Philadelphia Union har spelat denna säsong i MLS så har laget tagit 21 poäng. Med ett facit på 1,24 poäng i snitt per match.
Poängfacit Columbus Crew
Columbus Crew har ett hemmafacit i MLS spelat 17 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta innebär att Philadelphia Union i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Philadelphia Union har ett facit på bortaplan denna säsong i MLS med 18 inspelade poäng på 17 matcher man spelat. Detta gör att Philadelphia Union har ett snitt på bortaplan med 1,06 poäng per match.
Denna säsong har Columbus Crew i MLS håvat in 18 poäng på 34 spelade matcher. Per match har laget därmed tagit 1,06 poäng i snitt.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 6 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 7 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 8 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 9 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 11 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 14 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 6 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 7 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 8 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 9 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 11 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 14 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 2 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 3 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 5 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 7 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 8 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 9 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 10 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 11 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 12 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 13 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 14 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 2 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 3 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 5 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 7 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 8 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 9 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 10 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 11 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 12 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 13 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 14 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 17 | 12 | 30 | 34 | 46 | 77 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 17 | 12 | 29 | 34 | 40 | 64 |
| 3 | Inter Miami | 17 | 15 | 27 | 17 | 6 | 33 | 34 | 21 | 60 |
| 4 | FC Dallas | 17 | 9 | 32 | 17 | 2 | 26 | 34 | 11 | 58 |
| 5 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 17 | -3 | 23 | 34 | 8 | 58 |
| 6 | Chicago Fire | 17 | 8 | 29 | 17 | 2 | 26 | 34 | 10 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 17 | -6 | 20 | 34 | 15 | 54 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -2 | 23 | 34 | 11 | 54 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 17 | 2 | 26 | 34 | 6 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 4 | 29 | 17 | -4 | 22 | 34 | 0 | 51 |
| 11 | Philadelphia Union | 17 | 13 | 29 | 17 | 1 | 21 | 34 | 14 | 50 |
| 12 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 17 | -2 | 16 | 34 | 12 | 47 |
| 13 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 17 | -3 | 18 | 34 | 7 | 47 |
| 14 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 17 | -8 | 15 | 34 | 1 | 46 |
| 15 | Seattle Sounders | 17 | 3 | 28 | 17 | -5 | 18 | 34 | -2 | 46 |
| 16 | FC Cincinnati | 17 | 7 | 30 | 17 | -15 | 16 | 34 | -8 | 46 |
| 17 | Orlando City | 17 | 11 | 33 | 17 | -26 | 13 | 34 | -15 | 46 |
| 18 | Real Salt Lake | 17 | 11 | 33 | 17 | -10 | 12 | 34 | 1 | 45 |
| 19 | Minnesota United | 17 | 3 | 22 | 17 | -5 | 22 | 34 | -2 | 44 |
| 20 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 17 | -12 | 17 | 34 | -7 | 44 |
| 21 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 17 | -15 | 10 | 34 | -3 | 43 |
| 22 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 17 | -2 | 21 | 34 | 4 | 42 |
| 23 | New York Red Bulls | 17 | -2 | 24 | 17 | -12 | 18 | 34 | -14 | 42 |
| 24 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 17 | -18 | 12 | 34 | -15 | 39 |
| 25 | San Diego FC | 17 | 7 | 23 | 17 | -13 | 15 | 34 | -6 | 38 |
| 26 | Austin FC | 17 | -3 | 18 | 17 | -20 | 16 | 34 | -23 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 17 | -10 | 16 | 34 | -17 | 33 |
| 28 | DC United | 17 | -9 | 20 | 17 | -13 | 13 | 34 | -22 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 17 | -6 | 17 | 17 | -26 | 9 | 34 | -32 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 17 | -30 | 12 | 34 | -41 | 26 |
| Philadelphia Union | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 17 | 34 |
| Vunna matcher | 8 | 6 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 4 | 8 | 12 |
| Gjorda mål | 32 | 34 | 66 |
| Gjorda mål per match | 1,88 | 2,00 | 3,88 |
| Insläppta mål | 19 | 33 | 52 |
| Insläppta mål per match | 1,12 | 1,94 | 3,06 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 3,94 | 3,47 |
| Columbus Crew | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 17 | 34 |
| Vunna matcher | 9 | 5 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 6 | 9 | 15 |
| Gjorda mål | 29 | 30 | 59 |
| Gjorda mål per match | 1,71 | 1,76 | 3,47 |
| Insläppta mål | 19 | 33 | 52 |
| Insläppta mål per match | 1,12 | 1,94 | 3,06 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,82 | 3,71 | 3,26 |
Poängstatistik för Philadelphia Union - Columbus Crew
Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för Philadelphia Union har resulterat i 3 vinster, 1 förluser och 1 kryss. Columbus Crew har på lika många matcher spelat ihop 4 vinster, 1 förluster och 0 kryss.
Båda lagen tilldelas poäng i MLS efter det oavgjorda resultatet. På de fem senaste matcherna, och de möjliga poängen, har Philadelphia Union spelat in 10 poäng samtidigt som Columbus Crew har säkrat 12 poäng.
Målstatistik för Philadelphia Union och Columbus Crew
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i MLS så har Philadelphia Union ett genomsnitt på 1,88 per match, på totalt 17 matcher. I MLS har Philadelphia Union släppt in 19 mål på hemmaplan denna säsongen.
Totalt har Philadelphia Union producerat 66 mål i MLS under säsongen som har gått. På de 34 matcher laget spelat så har Philadelphia Union ett snitt på 3,88 gjorda mål per match. Philadelphia Union har under säsongen släppt in totalt 52 mål i ligan på de 34 matcher som spelats.
På de 17 bortamatcher som Columbus Crew spelat denna säsong i MLS har laget gjort 30 mål, vilket ger ett snitt på 1,76 mål per match. Columbus Crew har i genomsnitt släppt in 1,94 mål per bortamatch i MLS.
Per match har Columbus Crew i snitt producerat 3,47 mål framåt på de 34 matcher som spelats i MLS. Under den gångna säsongen i ligan så har Columbus Crew släppt in totalt 52 mål. Detta innebär att Columbus Crew har ett målsnitt på 3,06 insläppta mål totalt under de 34 matcher som spelats under säsongen i MLS.



