Umeå FC – Assyriska 18/10, odds, speltips, livestream

Umeå Energi Arena SOL 3 - 1(3-0, 0-1)18-10-2026 14:00Division 1 Omgång 27 Stad: Umeå Underlag: Konstgräs Kapacitet: 14000
Upp till 1000 kr att spela för på Umeå FC vs Assyriska!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Bästa matchoddsen
1 2.02
X 3.65
2 2.85
Vinstchans
Odds för Umeå FC - Assyriska
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus

Oddsen uppdaterades 2026-10-18 13:47:27. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Umeå FC - Assyriska odds, speltips, resultat i Division 1

Matchfakta Umeå FC – Assyriska i Division 1

Matchen spelades i Division 1 mellan Umeå FC och Assyriska. Mötets avspark var 14:00 den 18 oktober.

Umeå FC vann matchen mot Assyriska

Matchen slutade med en seger till Umeå FC med 3 mål mot 1. Umeå FC gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Assyriska innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Division 1.

Oddsen inför Umeå FC - Assyriska

Inför mötet mellan Umeå FC - Assyriska i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Umeå FC och Unibet gav då det bästa oddset till 2.02 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 2,85 på att Umeå FC skulle vinna matchen.

På nederlagstippade Assyriska så kunde du spela på det högsta oddset 2.85 som du hittade hos Unibet. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 2,02 att Assyriska skulle vinna matchen.

Inför mötet mellan Umeå FC och Assyriska så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.65 som du hittade hos Unibet. Att Umeå FC och Assyriska skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 3,65 hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Poängfacit Umeå FC

För Umeå FC så har laget denna säsong i Division 1 håvat in 0 poäng på de 15 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.

På bortaplan har Umeå FC tagit 21 poäng på 14 spelade matcher i event. På bortaplan så har Umeå FC därmed tagit 1,50 poäng per match så här långt.

Umeå FC har på 29 matcher tagit 21 poäng denna här säsongen i event. Umeå FC har därmed ett facit med 1,50 inspelade poäng per match.

Poängfacit Assyriska

Assyriska har håvat in 0 poäng så här långt på 14 spelade matcher i Division 1. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

På bortaplan så har Assyriska i Division 1 under säsongen 18 inspelade poäng på 15 matcher laget har spelat. Och detta innebär att Umeå FC har ett snitt på 1,20 poäng per spelad match på bortaplan.

Assyriska har i Division 1 18 poäng på 29 matcher totalt. Per match har laget därmed tagit 1,20 poäng i snitt.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 14 10 2 2 22 32 15 10 2 3 22 32 29 20 4 5 44 64
2 FC Arlanda 15 8 4 3 11 28 14 8 2 4 6 26 29 16 6 7 17 54
3 Athletic Eskilstuna 14 7 2 5 -2 23 15 9 3 3 17 30 29 16 5 8 15 53
4 Enköping 15 9 3 4 -98 30 14 7 1 6 2 22 29 16 4 10 -96 52
5 FBK Karlstad 15 8 4 3 1 28 14 6 3 5 6 21 29 14 7 8 7 49
6 Hammarby TFF 15 6 5 5 -91 23 14 8 2 4 16 26 29 14 7 9 -75 49
7 IF Karlstad Fotboll 14 7 3 4 6 24 15 5 5 5 4 20 29 12 8 9 10 44
8 Umeå FC 15 6 3 6 -3 21 14 6 3 5 2 21 29 12 6 11 -1 42
9 Assyriska 14 5 2 7 -4 17 15 6 3 7 96 21 29 11 5 14 92 38
10 Gefle IF 14 6 3 5 -2 21 15 5 2 8 -9 17 29 11 5 13 -11 38
11 Karlbergs BK 15 6 4 5 -2 22 14 4 3 7 -6 15 29 10 7 12 -8 37
12 Sollentuna FK 14 5 3 6 -2 18 15 3 7 6 91 16 29 8 10 12 89 34
13 Vasalunds IF 15 6 2 7 -10 20 14 2 5 7 -11 11 29 8 7 14 -21 31
14 Piteå IF 15 3 5 7 -10 14 14 3 4 7 -7 13 29 6 9 14 -17 27
15 FC Järfälla 14 3 1 10 -15 10 15 3 5 7 -6 14 29 6 6 17 -21 24
16 IFK Stocksund 14 2 5 7 -10 11 15 1 1 13 -14 4 29 3 6 20 -24 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 15 10 4 1 17 34 14 10 2 2 17 32 29 20 6 3 34 66
2 Hässleholms IF 14 8 2 4 10 26 15 8 3 4 8 27 29 16 5 8 18 53
3 Lunds BK 15 10 0 5 13 30 14 4 8 2 7 20 29 14 8 7 20 50
4 Ariana FC 15 7 3 5 5 24 14 6 5 3 8 23 29 13 8 8 13 47
5 Åtvidabergs FF 15 9 3 3 14 30 14 4 5 5 -4 17 29 13 8 8 10 47
6 FC Rosengård 14 6 3 5 3 21 15 4 7 4 -1 19 29 10 10 9 2 40
7 Jönköpings Södra 14 9 2 3 14 29 15 2 4 9 -10 10 29 11 6 12 4 39
8 FC Trollhättan 14 4 5 5 2 17 15 6 3 6 -5 21 29 10 8 11 -3 38
9 Tvååkers IF 14 4 5 5 -1 17 15 6 3 6 -3 21 29 10 8 11 -4 38
10 Skövde AIK 15 7 6 2 2 27 14 2 5 7 -10 11 29 9 11 9 -8 38
11 BK Olympic 15 7 3 5 9 24 14 4 1 9 -12 13 29 11 4 14 -3 37
12 Kristianstads FC 15 5 4 6 3 19 14 5 2 7 -7 17 29 10 6 13 -4 36
13 Eskilsminne IF 14 5 3 6 -8 18 15 4 3 8 -7 15 29 9 6 14 -15 33
14 Laholms FK 14 4 4 6 -2 16 15 5 1 9 -5 16 29 9 5 15 -7 32
15 Ängelholms FF 15 3 6 6 -5 15 14 4 3 7 -8 15 29 7 9 13 -13 30
16 Utsiktens BK 14 1 4 9 -15 7 15 2 2 11 -29 8 29 3 6 20 -44 15
Lagens form
16:00 1/11
Division 1 - Omgång 29
3 - 0
15:00 25/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 1
14:00 18/10
Division 1 - Omgång 27
3 - 1
15:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 2
17:00 4/10
Division 1 - Omgång 25
2 - 1
12:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
1 - 3
15:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 3
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 2
13:00 13/9
Division 1 - Omgång 21
0 - 4
14:30 6/9
Division 1 - Omgång 20
1 - 2
13:00 1/11
Division 1 - Omgång 29
2 - 0
16:00 25/10
Division 1 - Omgång 28
1 - 3
14:00 18/10
Division 1 - Omgång 27
3 - 1
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
1 - 0
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
3 - 0
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
1 - 2
19:00 21/9
Division 1 - Omgång 23
1 - 5
19:30 17/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 5
19:30 10/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
19:30 4/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
14:00 18/10
Division 1 - Omgång 27
3 - 1
15:00 14/5
Division 1 - Omgång 7
1 - 5
4/8 2024
Division 1 - Norra
3 - 1
30/6 2024
Division 1 - Norra
1 - 2
14/11 2021
Division 1 - Norra
2 - 1
23/5 2021
Division 1 - Norra
2 - 1
14/10 2018
Division 1 - 2018
3 - 1
24/6 2018
Division 1 - 2018
1 - 2
8/10 2017
Division 1 - 2017
1 - 0
30/4 2017
Division 1 - 2017
3 - 0
Lagens statistik i Division 1
Umeå FC Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 15 14 29
Vunna matcher 6 6 12
Oavgjorda matcher 3 3 6
Förlorade matcher 6 5 11
Gjorda mål 22 21 43
Gjorda mål per match 1,47 1,50 3,07
Insläppta mål 25 19 44
Insläppta mål per match 1,67 1,36 3,14
Insläppta och gjorda mål per match 3,13 2,86 3,00
Assyriska Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 14 15 29
Vunna matcher 5 5 10
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 7 7 14
Gjorda mål 28 18 46
Gjorda mål per match 2,00 1,20 3,07
Insläppta mål 32 21 53
Insläppta mål per match 2,29 1,40 3,53
Insläppta och gjorda mål per match 4,29 2,60 3,41

Poängstatistik för Umeå FC - Assyriska

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Umeå FC vunnit 4, spelat 1 oavgjorda och förlorat 0 matcher. Assyriska har vunnit 1, kryssat 0 och förlorat 4 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Umeå FC inräknat.

En vinst på kontot innebär att Umeå FC nu har spelat in 13 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Assyriska efter förlusten – vilket innebär totalt 3 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för Umeå FC och Assyriska

På de 15 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Umeå FC gjort totalt 22 mål, ett snitt på 1,47 gjorda mål per match. På hemmaplan har Umeå FC släppt in 1,67 mål i genomsnitt denna säsongen i Division 1.

Per match har Umeå FC ett snitt på 3,07 gjorda mål, på de 29 matcher som spelats i Division 1 under säsongen som gått. Under den gångna säsongen har Umeå FC ett facit med 44 insläppta mål på de 29 matcher som spelats i ligan. I snitt har Umeå FC släppt in 3,14 mål per match.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Assyriska 18 gjorda mål sammanlagt i de 15 bortamatcher man spelat. Assyriska har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 21 mål och har ett snitt på 1,40 insläppta mål per match.

Bortalaget Assyriska har under säsongen i Division 1 totalt gjort 46 mål i de 29 matcher som man har spelat. Det innebär att Assyriska har ett snitt på 3,07 gjorda mål i varje match. Assyriska har totalt spelat 29 matcher under säsongen och på dessa 29 matcher har man släppt in 53 mål, ett snitt på 3,53 insläppta mål per spelad match.