Utsiktens BK – Trelleborgs FF 23/5, odds, speltips, stream

Valhalla IP 0 - 0(0-0)23-05-2026 16:00Division 1 Omgång 9 Stad: Göteborg Underlag: Konstgräs Kapacitet: 4000
Upp till 1000 kr att spela för på Utsiktens BK vs Trelleborgs FF!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 7.00
X 4.90
2 1.28
Vinstchans
Odds för Utsiktens BK - Trelleborgs FF

Oddsen uppdaterades 2026-05-23 14:07:38. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Utsiktens BK - Trelleborgs FF odds, speltips, resultat i Division 1

Så spelades Utsiktens BK – Trelleborgs FF den 23/5

Utsiktens BK och Trelleborgs FF möttes den 23-05-2026 med avspark 16:00 i Division 1.

Utsiktens BK - Trelleborgs FF kryssade

Det blev oavgjort, 0 - 0, i mötet mellan Utsiktens BK - Trelleborgs FF. Att matchen mellan Utsiktens BK och Trelleborgs FF slutade lika innebär att båda lag tilldelas poäng till tabellen i Division 1.  Resultatet i matchen betyder att vi nu hittar Utsiktens BK på plats med poäng, samtidigt som Trelleborgs FF med sina 3 poäng ligger på plats 1 i tabellen för Division 1.

1X2-oddsen på Utsiktens BK - Trelleborgs FF

Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Utsiktens BK och Trelleborgs FF så var Trelleborgs FF oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.28 gånger pengarna på Trelleborgs FF som vinnare. I snitt så gav 3 spelbolag oddset 7,00 på att favoriten Trelleborgs FF skulle utgå med seger.

Spelbolagen trodde inte på Utsiktens BK som vinnare i matchen mot Trelleborgs FF. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på Utsiktens BK som vinnare till 7.00 gånger pengarna. I snitt gav de 3 spelbolagen i vår lista oddset 1,28 att Utsiktens BK skulle ta en oväntad seger.

Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 4.90 på att Utsiktens BK och Trelleborgs FF skulle kryssa i mötet. Före avspark mellan Utsiktens BK - Trelleborgs FF så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 4,90.

Poängfacit Utsiktens BK

Utsiktens BK har ett hemmafacit så här lång i Division 1 där laget har håvat in 0 poäng på 13 matcher. Detta innebär att Utsiktens BK i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.

5 poäng har Utsiktens BK facit så här långt på 13 matcher i Division 1. Och detta gör att Utsiktens BK har ett poängsnitt på bortaplan med 0,38 poäng per spelad match.

Under säsongen i Division 1 så har Utsiktens BK spelat in 5 poäng på 26 matcher. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,38 poäng.

Poängfacit Trelleborgs FF

Trelleborgs FF facit så här långt är 0 inspelade poäng i Division 1 på 13 hemmamatcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

Trelleborgs FF har ett facit med 29 poäng i Division 1 på 13 spelade bortamatcher. På bortaplan har Trelleborgs FF tagit 2,23 poäng per spelad match.

Denna säsong har Trelleborgs FF i Division 1 håvat in 29 poäng på 26 spelade matcher. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 2,23 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 13 10 1 2 22 31 13 9 2 2 20 29 26 19 3 4 42 60
2 FC Arlanda 13 7 4 2 11 25 13 7 2 4 4 23 26 14 6 6 15 48
3 Athletic Eskilstuna 13 6 2 5 -4 20 13 8 3 2 15 27 26 14 5 7 11 47
4 Hammarby TFF 13 5 5 4 -90 20 13 8 1 4 16 25 26 13 6 8 -74 45
5 Enköping 13 8 2 4 -100 26 13 6 1 6 0 19 26 14 3 10 -100 45
6 IF Karlstad Fotboll 13 7 3 3 9 24 13 5 5 3 6 20 26 12 8 6 15 44
7 FBK Karlstad 13 6 4 3 -2 22 13 6 3 4 7 21 26 12 7 7 5 43
8 Assyriska 13 5 2 6 -2 17 13 6 3 5 100 21 26 11 5 11 98 38
9 Umeå FC 13 4 3 6 -8 15 13 6 2 5 2 20 26 10 5 11 -6 35
10 Karlbergs BK 13 5 3 5 -4 18 13 4 3 6 -4 15 26 9 6 11 -8 33
11 Gefle IF 13 5 3 5 -3 18 13 4 1 8 -11 13 26 9 4 13 -14 31
12 Sollentuna FK 13 4 3 6 -4 15 13 3 6 5 94 15 26 7 9 11 90 30
13 Vasalunds IF 13 5 2 6 -7 17 13 2 5 6 -9 11 26 7 7 12 -16 28
14 Piteå IF 13 2 4 7 -11 10 13 3 4 6 -5 13 26 5 8 13 -16 23
15 FC Järfälla 13 3 0 10 -15 9 13 2 4 7 -8 10 26 5 4 17 -23 19
16 IFK Stocksund 13 2 5 6 -8 11 13 1 1 11 -11 4 26 3 6 17 -19 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 13 8 4 1 14 28 13 9 2 2 15 29 26 17 6 3 29 57
2 Hässleholms IF 13 8 1 4 10 25 13 7 2 4 7 23 26 15 3 8 17 48
3 Åtvidabergs FF 13 9 3 1 16 30 13 4 5 4 -2 17 26 13 8 5 14 47
4 Ariana FC 13 6 3 4 3 21 13 6 5 2 9 23 26 12 8 6 12 44
5 Lunds BK 13 9 0 4 14 27 13 3 7 3 2 16 26 12 7 7 16 43
6 FC Rosengård 13 6 3 4 4 21 13 4 6 3 0 18 26 10 9 7 4 39
7 FC Trollhättan 13 4 5 4 4 17 13 6 3 4 0 21 26 10 8 8 4 38
8 Tvååkers IF 13 4 4 5 -1 16 13 5 3 5 -5 18 26 9 7 10 -6 34
9 Jönköpings Södra 13 8 2 3 13 26 13 1 4 8 -11 7 26 9 6 11 2 33
10 BK Olympic 13 6 2 5 6 20 13 4 1 8 -8 13 26 10 3 13 -2 33
11 Skövde AIK 13 6 5 2 1 23 13 2 4 7 -10 10 26 8 9 9 -9 33
12 Eskilsminne IF 13 5 3 5 -5 18 13 4 2 7 -4 14 26 9 5 12 -9 32
13 Kristianstads FC 13 4 3 6 0 15 13 4 2 7 -8 14 26 8 5 13 -8 29
14 Laholms FK 13 3 4 6 -6 13 13 4 1 8 -5 13 26 7 5 14 -11 26
15 Ängelholms FF 13 2 6 5 -5 12 13 3 3 7 -9 12 26 5 9 12 -14 24
16 Utsiktens BK 13 1 4 8 -12 7 13 1 2 10 -27 5 26 2 6 18 -39 12
Lagens form
13:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
0 - 2
16:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
3 - 2
17:00 26/9
Division 1 - Omgång 24
3 - 0
16:00 19/9
Division 1 - Omgång 23
3 - 1
19:00 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
19:00 11/9
Division 1 - Omgång 21
5 - 0
17:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
1 - 1
16:00 30/8
Division 1 - Omgång 19
2 - 1
13:30 22/8
Division 1 - Omgång 18
2 - 2
16:00 16/8
Division 1 - Omgång 17
1 - 1
13:00 10/10
Division 1 - Omgång 26
2 - 0
13:00 4/10
Division 1 - Omgång 25
0 - 2
13:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
4 - 1
13:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
3 - 4
13:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 6/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 1
16:00 30/8
Division 1 - Omgång 19
2 - 1
16:00 22/8
Division 1 - Omgång 18
2 - 1
13:00 16/8
Division 1 - Omgång 17
1 - 3
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 30/8
Division 1 - Omgång 19
2 - 1
16:00 23/5
Division 1 - Omgång 9
0 - 0
19/10 2025
Superettan - Omgång 27
3 - 1
15/6 2025
Superettan - Omgång 12
1 - 1
10/8 2024
Superettan - Grundserie
0 - 2
11/5 2024
Superettan - Grundserie
2 - 2
24/9 2023
Superettan - Grundserie
2 - 3
10/7 2023
Superettan - Grundserie
0 - 3
9/8 2022
Superettan - Grundserie
0 - 0
3/4 2022
Superettan - Grundserie
1 - 0
Lagens statistik i Division 1
Utsiktens BK Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 1 1 2
Oavgjorda matcher 4 2 6
Förlorade matcher 8 10 18
Gjorda mål 10 13 23
Gjorda mål per match 0,77 1,00 1,77
Insläppta mål 22 40 62
Insläppta mål per match 1,69 3,08 4,77
Insläppta och gjorda mål per match 2,46 4,08 3,27
Trelleborgs FF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 8 9 17
Oavgjorda matcher 4 2 6
Förlorade matcher 1 2 3
Gjorda mål 30 27 57
Gjorda mål per match 2,31 2,08 4,38
Insläppta mål 16 12 28
Insläppta mål per match 1,23 0,92 2,15
Insläppta och gjorda mål per match 3,54 3,00 3,27

Poängstatistik för Utsiktens BK - Trelleborgs FF

Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för Utsiktens BK har resulterat i 0 vinster, 4 förluser och 1 kryss. Trelleborgs FF har på lika många matcher spelat ihop 3 vinster, 2 förluster och 0 kryss.

Krysset innebär nya poäng till båda lagen efter matchen. Med det har Utsiktens BK spelat in 1 poäng, samtidigt som Trelleborgs FF har spelat in 9 poäng av totalt möjliga på sina fem senaste matcherna.

Målstatistik för Utsiktens BK och Trelleborgs FF

Utsiktens BK har gjort 10 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 0,77 mål/match. Utsiktens BK har totalt släppt in 22 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 13 hemmamatcherna så har Utsiktens BK därmed ett snitt på 1,69 insläppta mål per match.

Totalt har Utsiktens BK producerat 23 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 26 matcher laget spelat så har Utsiktens BK ett snitt på 1,77 gjorda mål per match. Utsiktens BK har denna säsongen släppt in totalt 62 mål i ligan. Det innebär att på de 26 matcher som spelats så har Utsiktens BK 4,77 insläppta mål per match.

Trelleborgs FF har ett snitt på 2,08 gjorda bortamål i Division 1 på de 13 bortamatcher man spelat under säsongen. Trelleborgs FF har å sin sida ett bortafacit med 12 insläppta mål under säsongen i Division 1.

Per match har Trelleborgs FF i snitt producerat 4,38 mål framåt på de 26 matcher som spelats i Division 1. Totalt under säsongen i ligan så har Trelleborgs FF, på 26 spelade matcher, släppt in 2,15 mål i snitt per match.