Vasalunds IF – IK Frej 17/9, odds, speltips, live stream

Skytteholms IP 1 0 - 0(0-0)17-09-2026 19:00Division 1 Omgång 22
Upp till 1000 kr att spela för på Vasalunds IF vs IK Frej!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 3.65
X 3.65
2 1.75
Vinstchans
Odds för Vasalunds IF - IK Frej
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus

Oddsen uppdaterades 2026-09-17 18:35:52. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Vasalunds IF - IK Frej odds, speltips, resultat i Division 1

Vasalunds IF – IK Frej matchstart 17 september

Med matchstart 19:00 så spelades matchen i Division 1 mellan Vasalunds IF och IK Frej, den 17 september.

Vasalunds IF - IK Frej kryssade

Det blev ett oavgjort resultat, 0 - 0, i mötet mellan Vasalunds IF och IK Frej. Ett oavgjort resultat innebär att både Vasalunds IF och IK Frej kommer tilldelas poäng vardera.

De bästa oddsen inför Vasalunds IF - IK Frej

Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Vasalunds IF och IK Frej så var IK Frej oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.75 gånger pengarna på IK Frej som vinnare. I snitt låg oddset på en vinst till IK Frej på 3,65 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.

Unibet gav det högsta odds på Vasalunds IF, som var nederlagstippade mot IK Frej, till 3.65 gånger pengarna. Snittoddset på att underdogen Vasalunds IF skulle vinna matchen gav hos de 1 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,75 gånger pengarna inför mötet mot IK Frej.

Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Vasalunds IF och IK Frej till det högsta oddset 3.65 hos Unibet. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 1 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,65 gånger pengarna.

Poängfacit Vasalunds IF

Vasalunds IF har tagit 0 poäng så här långt i Division 1 på 13 spelade matcher. Vasalunds IF har ett hemmafacit med 0 poäng per match.

11 poäng har Vasalunds IF facit så här långt på 13 matcher i Division 1. Detta gör att Vasalunds IF har ett bortafacit med 0,85 poäng per match.

På de 26 matcher Vasalunds IF har spelat denna säsong i Division 1 så har laget tagit 11 poäng. Vasalunds IF har under säsongen ett snitt på 0,85 poäng per match.

Poängfacit IK Frej

IK Frej har ett hemmafacit i Division 1 spelat 13 matcher och har 0 poäng i tabellen. Hemma har IK Frej ett snitt på 0 inspelade poäng per match.

IK Frej har ett facit med 25 poäng i Division 1 på 13 spelade bortamatcher. Så laget har ett bortafacit med 1,92 poäng per match.

I Division 1 har IK Frej under säsong tagit 25 poäng på 26 matcher laget har spelat. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,92 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 13 10 1 2 22 31 13 9 2 2 20 29 26 19 3 4 42 60
2 FC Arlanda 13 7 4 2 11 25 13 7 2 4 4 23 26 14 6 6 15 48
3 Athletic Eskilstuna 13 6 2 5 -4 20 13 8 3 2 15 27 26 14 5 7 11 47
4 Hammarby TFF 13 5 5 4 -90 20 13 8 1 4 16 25 26 13 6 8 -74 45
5 Enköping 13 8 2 4 -100 26 13 6 1 6 0 19 26 14 3 10 -100 45
6 IF Karlstad Fotboll 13 7 3 3 9 24 13 5 5 3 6 20 26 12 8 6 15 44
7 FBK Karlstad 13 6 4 3 -2 22 13 6 3 4 7 21 26 12 7 7 5 43
8 Assyriska 13 5 2 6 -2 17 13 6 3 5 100 21 26 11 5 11 98 38
9 Umeå FC 13 4 3 6 -8 15 13 6 2 5 2 20 26 10 5 11 -6 35
10 Karlbergs BK 13 5 3 5 -4 18 13 4 3 6 -4 15 26 9 6 11 -8 33
11 Gefle IF 13 5 3 5 -3 18 13 4 1 8 -11 13 26 9 4 13 -14 31
12 Sollentuna FK 13 4 3 6 -4 15 13 3 6 5 94 15 26 7 9 11 90 30
13 Vasalunds IF 13 5 2 6 -7 17 13 2 5 6 -9 11 26 7 7 12 -16 28
14 Piteå IF 13 2 4 7 -11 10 13 3 4 6 -5 13 26 5 8 13 -16 23
15 FC Järfälla 13 3 0 10 -15 9 13 2 4 7 -8 10 26 5 4 17 -23 19
16 IFK Stocksund 13 2 5 6 -8 11 13 1 1 11 -11 4 26 3 6 17 -19 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 13 8 4 1 14 28 13 9 2 2 15 29 26 17 6 3 29 57
2 Hässleholms IF 13 8 1 4 10 25 13 7 2 4 7 23 26 15 3 8 17 48
3 Åtvidabergs FF 13 9 3 1 16 30 13 4 5 4 -2 17 26 13 8 5 14 47
4 Ariana FC 13 6 3 4 3 21 13 6 5 2 9 23 26 12 8 6 12 44
5 Lunds BK 13 9 0 4 14 27 13 3 7 3 2 16 26 12 7 7 16 43
6 FC Rosengård 13 6 3 4 4 21 13 4 6 3 0 18 26 10 9 7 4 39
7 FC Trollhättan 13 4 5 4 4 17 13 6 3 4 0 21 26 10 8 8 4 38
8 Jönköpings Södra 13 8 2 3 13 26 13 1 4 8 -11 7 26 9 6 11 2 33
9 BK Olympic 13 6 2 5 6 20 13 4 1 8 -8 13 26 10 3 13 -2 33
10 Tvååkers IF 13 4 4 5 -1 16 12 5 2 5 -5 17 25 9 6 10 -6 33
11 Skövde AIK 13 6 5 2 1 23 13 2 4 7 -10 10 26 8 9 9 -9 33
12 Eskilsminne IF 13 5 3 5 -5 18 13 4 2 7 -4 14 26 9 5 12 -9 32
13 Kristianstads FC 13 4 3 6 0 15 13 4 2 7 -8 14 26 8 5 13 -8 29
14 Laholms FK 12 3 3 6 -6 12 13 4 1 8 -5 13 25 7 4 14 -11 25
15 Ängelholms FF 13 2 6 5 -5 12 13 3 3 7 -9 12 26 5 9 12 -14 24
16 Utsiktens BK 13 1 4 8 -12 7 13 1 2 10 -27 5 26 2 6 18 -39 12
Lagens form
13:00 10/10
Division 1 - Omgång 26
3 - 3
13:00 4/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 4
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
0 - 1
19:00 21/9
Division 1 - Omgång 23
1 - 5
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
16:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 6/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 3
13:45 30/8
Division 1 - Omgång 19
3 - 2
13:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
4 - 3
12:30 16/8
Division 1 - Omgång 17
1 - 1
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
0 - 1
17:00 4/10
Division 1 - Omgång 25
2 - 1
19:00 25/9
Division 1 - Omgång 24
2 - 1
19:00 21/9
Division 1 - Omgång 23
4 - 2
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
13:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
1 - 0
13:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
3 - 0
19:00 31/8
Division 1 - Omgång 19
0 - 0
16:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
1 - 1
19:00 14/8
Division 1 - Omgång 17
1 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
19:00 17/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 0
19:00 27/4
Division 1 - Omgång 4
2 - 2
4/8 2025
Division 1 - Omgång 16
1 - 1
1/6 2025
Division 1 - Omgång 11
3 - 2
9/9 2024
0 - 1
15/6 2024
Division 1 - Norra
1 - 0
5/8 2023
0 - 1
21/5 2023
Division 1 - Norra
1 - 2
6/8 2022
Division 1 - Norra
0 - 2
21/5 2022
2 - 0
Lagens statistik i Division 1
Vasalunds IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 5 2 7
Oavgjorda matcher 2 5 7
Förlorade matcher 6 6 12
Gjorda mål 20 19 39
Gjorda mål per match 1,54 1,46 3,00
Insläppta mål 27 28 55
Insläppta mål per match 2,08 2,15 4,23
Insläppta och gjorda mål per match 3,62 3,62 3,62
IK Frej Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 5 8 13
Oavgjorda matcher 5 1 6
Förlorade matcher 3 4 7
Gjorda mål 22 29 51
Gjorda mål per match 1,69 2,23 3,92
Insläppta mål 13 13 26
Insläppta mål per match 1,00 1,00 2,00
Insläppta och gjorda mål per match 2,69 3,23 2,96

Poängstatistik för Vasalunds IF - IK Frej

Matchresultatet innebär ett kryss i båda lagens facit. Det innebär totalt 1 vinster, 2 kryss och 2 förluster för Vasalunds IF, och 0 vinster, 1 kryss och 4 förluster på fem matcher för IK Frej.

Båda lagen tilldelas poäng i Division 1 efter det oavgjorda resultatet. På de fem senaste matcherna, och de möjliga poängen, har Vasalunds IF spelat in 5 poäng samtidigt som IK Frej har säkrat 1 poäng.

Målstatistik för Vasalunds IF och IK Frej

Vasalunds IF har gjort 20 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,54 mål/match. På hemmaplan har Vasalunds IF släppt in 2,08 mål i genomsnitt denna säsongen i Division 1.

På de 26 matcher Vasalunds IF spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 39 mål, med ett snitt på 3,00 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Vasalunds IF ett snitt på 4,23 insläppta mål per match, på de 26 matcher som spelats.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har IK Frej 29 gjorda mål sammanlagt i de 13 bortamatcher man spelat. IK Frej har på bortaplan släppt in 13 mål i Division 1. På de 13 bortamatcher som IK Frej spelat så har man ett genomsnitt på 1,00 insläppta mål.

Offensivt har IK Frej gjort 3,92 mål per match i Division 1 på de 26 matcher som spelats under säsongen. IK Frej har totalt spelat 26 matcher under säsongen och på dessa 26 matcher har man släppt in 26 mål, ett snitt på 2,00 insläppta mål per spelad match.