Du kan inte längre rösta på matchen mellan Amur Chabarovsk - CSKA Moskva. Se resultatet från omröstningen nedan.
Amur Chabarovsk - CSKA Moskva
No ratings yet
Så spelades Amur Chabarovsk – CSKA Moskva i KHL
Matchen mellan Amur Chabarovsk och CSKA Moskva i KHL spelades den 23/9 med matchstart kl. 11:00.
CSKA Moskva vann mötet mot Amur Chabarovsk
Matchen slutade med en seger till CSKA Moskva med 2 mål mot 0. Vinsten innebär att CSKA Moskva plockar nya poäng. Amur Chabarovsk förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av KHL utan nya poäng.
Poängfacit Amur Chabarovsk
Amur Chabarovsk hemmafacit så här långt i KHL är 0 inspelade poäng på 10 matcher. Detta innebär att Amur Chabarovsk i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Denna säsong har Amur Chabarovsk ett bortafacit med 31 poäng på 11 spelade matcher i event. Så laget har ett facit på 2,82 poäng per bortamatch.
I KHL har Amur Chabarovsk denna säsong 31 inspelade poäng på de 21 matcher man har spelat. Det gör att Amur Chabarovsk har ett poängsnitt på 2,82 per spelad match.
Poängfacit CSKA Moskva
CSKA Moskva har håvat in 0 poäng så här långt på 10 spelade matcher i KHL. Detta innebär att Amur Chabarovsk i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På bortaplan så har CSKA Moskva i KHL under säsongen 32 inspelade poäng på 12 matcher laget har spelat. Och detta innebär att Amur Chabarovsk har ett snitt på 2,67 poäng per spelad match på bortaplan.
CSKA Moskva har i KHL ett facit på 32 poäng på 22 spelade matcher under säsongen. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 2,67 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Metallurg Magnitogorsk | 13 | 17 | 19 | 11 | 6 | 17 | 24 | 23 | 36 |
| 2 | CSKA Moskva | 10 | 11 | 14 | 12 | 20 | 20 | 22 | 31 | 34 |
| 3 | Lokomotiv Jaroslavl | 12 | 14 | 18 | 10 | 8 | 14 | 22 | 22 | 32 |
| 4 | Shanghai Dragons | 10 | 3 | 13 | 11 | 10 | 17 | 21 | 13 | 30 |
| 5 | Torpedo Nizhny Novgorod | 10 | 4 | 12 | 11 | 11 | 17 | 21 | 15 | 29 |
| 6 | Neftekhimik Nizhnekamsk | 11 | 8 | 15 | 12 | 2 | 14 | 23 | 10 | 29 |
| 7 | Spartak Moskva | 12 | 1 | 11 | 11 | 13 | 17 | 23 | 14 | 28 |
| 8 | Severstal Cherepovec | 13 | 4 | 17 | 10 | -6 | 9 | 23 | -2 | 26 |
| 9 | Barys Nur-Sultan | 8 | 7 | 8 | 14 | 6 | 17 | 22 | 13 | 25 |
| 10 | AK Bars Kazan | 14 | -4 | 14 | 10 | 0 | 10 | 24 | -4 | 24 |
| 11 | Amur Chabarovsk | 10 | 7 | 12 | 11 | 0 | 11 | 21 | 7 | 23 |
| 12 | Salavat Yulaev UFA | 10 | 2 | 9 | 13 | -3 | 14 | 23 | -1 | 23 |
| 13 | Admiral Vladivostok | 11 | -2 | 11 | 11 | -2 | 12 | 22 | -4 | 23 |
| 14 | Dynamo Moskva | 13 | -9 | 13 | 11 | -3 | 10 | 24 | -12 | 23 |
| 15 | Avtomobilist Jekaterinburg | 10 | 13 | 15 | 11 | -9 | 7 | 21 | 4 | 22 |
| 16 | Avangard Omsk | 9 | 2 | 12 | 11 | -9 | 10 | 20 | -7 | 22 |
| 17 | Dinamo Minsk | 14 | -6 | 15 | 8 | -9 | 7 | 22 | -15 | 22 |
| 18 | SKA St Petersburg | 10 | 5 | 12 | 11 | -8 | 9 | 21 | -3 | 21 |
| 19 | Traktor Chelyabinsk | 11 | -6 | 9 | 11 | -3 | 12 | 22 | -9 | 21 |
| 20 | Sibir Novosibirsk | 10 | -5 | 8 | 14 | -10 | 13 | 24 | -15 | 21 |
| 21 | Sotji | 13 | -21 | 8 | 9 | -16 | 6 | 22 | -37 | 14 |
| 22 | Lada Togliatti | 11 | -23 | 7 | 12 | -20 | 6 | 23 | -43 | 13 |
| Amur Chabarovsk | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 10 | 11 | 21 |
| Vunna matcher | 6 | 5 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 1 | 1 |
| Förlorade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål | 22 | 20 | 42 |
| Gjorda mål per match | 2,20 | 1,82 | 3,82 |
| Insläppta mål | 15 | 20 | 35 |
| Insläppta mål per match | 1,50 | 1,82 | 3,18 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,70 | 3,64 | 3,67 |
| CSKA Moskva | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 10 | 12 | 22 |
| Vunna matcher | 6 | 8 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 2 | 3 |
| Förlorade matcher | 3 | 2 | 5 |
| Gjorda mål | 32 | 41 | 73 |
| Gjorda mål per match | 3,20 | 3,42 | 6,08 |
| Insläppta mål | 21 | 21 | 42 |
| Insläppta mål per match | 2,10 | 1,75 | 3,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,30 | 5,17 | 5,23 |
Poängstatistik för Amur Chabarovsk - CSKA Moskva
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för CSKA Moskva. Amur Chabarovsk gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 3 vinster.
De nya poängen från mötet mot Amur Chabarovsk innebär att CSKA Moskva har plockat totalt 13 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Amur Chabarovsk får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 15 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Amur Chabarovsk och CSKA Moskva
Amur Chabarovsk har ett målsnitt på 2,20 gjorda mål per hemmamatch i KHL. På hemmaplan har Amur Chabarovsk släppt in 1,50 mål i genomsnitt denna säsongen i KHL.
Per match har Amur Chabarovsk ett snitt på 3,82 gjorda mål, på de 21 matcher som spelats i KHL under säsongen som gått. Amur Chabarovsk har under säsongen släppt in totalt 35 mål i ligan på de 21 matcher som spelats.
CSKA Moskva har ett snitt på 3,42 gjorda bortamål i KHL på de 12 bortamatcher man spelat under säsongen. CSKA Moskva har på bortaplan släppt in 21 mål i KHL. På de 12 bortamatcher som CSKA Moskva spelat så har man ett genomsnitt på 1,75 insläppta mål.
Per match har CSKA Moskva i snitt producerat 6,08 mål framåt på de 22 matcher som spelats i KHL. Under den gångna säsongen i ligan så har CSKA Moskva släppt in totalt 42 mål. Detta innebär att CSKA Moskva har ett målsnitt på 3,50 insläppta mål totalt under de 22 matcher som spelats under säsongen i KHL.



