Du kan inte längre rösta på matchen mellan Burnley - Charlton. Se resultatet från omröstningen nedan.
Burnley - Charlton
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-13 19:32:02. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Burnley – Charlton den 13/10
Burnley och Charlton möttes i EFL Championship den 13/10 med avspark 20:45.
Burnley - Charlton kryssade
Matchen mellan Burnley och Charlton slutade oavgjort med siffrorna 2 - 2. Burnley och Charlton kommer båda tilldelas poäng efter att matchen slutat oavgjort.
De bästa oddsen inför Burnley - Charlton
Inför matchen mellan Burnley och Charlton i EFL Championship så var Burnley spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Burnley hittade du hos Unibet till 1.63 gånger pengarna. Av de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 5,30 på Burnley som vinnare mot Charlton.
Charlton var nederlagstippade i mötet mot Burnley och det högsta oddset på Charlton som vinnare hittade du hos bet365 till oddset 5.50. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Charlton och de 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,60 på en seger till Charlton.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Burnley och Charlton till det högsta oddset 3.80 hos bet365. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 2 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,80 gånger pengarna.
Poängfacit Burnley
Burnley har ett hemmafacit så här lång i EFL Championship där laget har håvat in 0 poäng på 7 matcher. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
På 7 spelade matcher har Burnley denna säsong i EFL Championship tagit 5 poäng. Och detta gör att Burnley har ett poängsnitt på bortaplan med 0,71 poäng per spelad match.
På de 14 matcher Burnley har spelat denna säsong i EFL Championship så har laget tagit 5 poäng. Per spelad match så har laget tagit 0,71 poäng i snitt.
Poängfacit Charlton
På 7 matcher i EFL Championship har Charlton nu 0 insamlade poäng. Hemma har Charlton ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
Charlton har på bortaplan denna säsong 5 inhåvade poäng i EFL Championship på 7 spelade matcher. Charlton har med andra ord 0,71 inspelade poäng per bortamatch.
På 14 matcher Charlton har spelat i EFL Championship under säsong så har laget håvat in 5 poäng. Per spelad match har Charlton ett poängsnitt på 0,71.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 7 | 0 | 9 | 14 | 15 | 28 |
| 2 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 7 | 3 | 11 | 14 | 11 | 28 |
| 3 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 7 | 2 | 13 | 14 | 8 | 27 |
| 4 | Birmingham City | 7 | 10 | 13 | 7 | 3 | 13 | 14 | 13 | 26 |
| 5 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 7 | -1 | 13 | 14 | 5 | 26 |
| 6 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 7 | -3 | 12 | 14 | 5 | 26 |
| 7 | West Bromwich Albion | 7 | 3 | 12 | 7 | 2 | 13 | 14 | 5 | 25 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 7 | 8 | 13 | 14 | 15 | 23 |
| 9 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 7 | 1 | 11 | 14 | 3 | 22 |
| 10 | Portsmouth | 7 | 2 | 13 | 7 | 1 | 9 | 14 | 3 | 22 |
| 11 | Queens Park Rangers | 7 | 8 | 12 | 7 | -3 | 9 | 14 | 5 | 21 |
| 12 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 7 | 2 | 9 | 14 | 3 | 18 |
| 13 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 7 | -7 | 7 | 14 | -1 | 18 |
| 14 | Blackburn | 7 | 3 | 12 | 7 | -5 | 6 | 14 | -2 | 18 |
| 15 | Bristol City | 7 | -4 | 6 | 7 | 1 | 12 | 14 | -3 | 18 |
| 16 | Wrexham | 7 | 4 | 11 | 7 | -6 | 6 | 14 | -2 | 17 |
| 17 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 8 | -3 | 11 | 15 | -9 | 17 |
| 18 | Cardiff City | 7 | 7 | 13 | 7 | -8 | 2 | 14 | -1 | 15 |
| 19 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 7 | -2 | 10 | 14 | -10 | 15 |
| 20 | Watford | 7 | 0 | 13 | 7 | -10 | 1 | 14 | -10 | 14 |
| 21 | Charlton | 7 | -1 | 9 | 7 | -10 | 5 | 14 | -11 | 14 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 7 | -6 | 5 | 14 | -8 | 10 |
| 23 | Derby County | 8 | -8 | 5 | 7 | -8 | 5 | 15 | -16 | 10 |
| 24 | Preston | 7 | -6 | 4 | 7 | -12 | 1 | 14 | -18 | 5 |
| Burnley | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 0 | 1 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 2 | 7 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 8 | 10 | 18 |
| Gjorda mål per match | 1,14 | 1,43 | 2,57 |
| Insläppta mål | 10 | 16 | 26 |
| Insläppta mål per match | 1,43 | 2,29 | 3,71 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,57 | 3,71 | 3,14 |
| Charlton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål per match | 0,71 | 0,86 | 1,57 |
| Insläppta mål | 6 | 16 | 22 |
| Insläppta mål per match | 0,86 | 2,29 | 3,14 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,57 | 3,14 | 2,36 |
Poängstatistik för Burnley - Charlton
Vi noterar ett kryss för båda lag efter matchen som slutade lika. Det innebär 1 vinster, 2 kryss och 2 förluster för Burnley och 0 vinster, 1 kryss och 4 förluster för Charlton på de fem senast spelade matcherna för respektive lag.
Poäng för båda lagen efter det oavgjorda resultatet innebär att Burnley har spelat in 5 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher, samtidigt som Charlton har säkrat 1 poäng.
Målstatistik för Burnley och Charlton
Burnley har ett målsnitt på 1,14 gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship. Under säsongen som har gått har Burnley släppt in totalt 10 mål på 7 matcher som laget spelat på hemmaplan i EFL Championship, det innebär att Burnley släppt in 1,43 mål per match i snitt.
Totalt har Burnley producerat 18 mål i EFL Championship under säsongen som har gått. På de 14 matcher laget spelat så har Burnley ett snitt på 2,57 gjorda mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Burnley ett snitt på 3,71 insläppta mål per match, på de 14 matcher som spelats.
Under säsongen i EFL Championship har Charlton gjort 6 mål på de 7 bortamatcher man spelat. Charlton har på bortaplan släppt in 16 mål i EFL Championship. På de 7 bortamatcher som Charlton spelat så har man ett genomsnitt på 2,29 insläppta mål.
Per match har Charlton i snitt producerat 1,57 mål framåt på de 14 matcher som spelats i EFL Championship. Totalt under säsongen i ligan så har Charlton, på 14 spelade matcher, släppt in 3,14 mål i snitt per match.



