Du kan inte längre rösta på matchen mellan Charlton - Norwich. Se resultatet från omröstningen nedan.
Charlton - Norwich
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-24 11:44:12. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Charlton mötte Norwich den 24-10-2026
Med avspark 13:30 så spelades matchen i EFL Championship mellan Charlton och Norwich, den 24 oktober.
Norwich vann mötet mot Charlton
Norwich vann till slutet mötet mot Charlton med resultatet 3 - 1. Norwich plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat Charlton. Charlton å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av EFL Championship i och med förlusten.
De bästa & högsta oddsen inför Charlton - Norwich
Inför mötet mellan Charlton - Norwich i EFL Championship så talade spelbolagens odds för en seger till Norwich och Unibet gav då det bästa oddset till 2.18 gånger pengarna. Att Norwich skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 3,20 hos de 2 spelbolagen i listan ovan.
Ett spel på Charlton, som var nederlagstippade hos spelbolagen, kunde du spela till 3.30 gånger pengarna hos bet365. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Charlton och de 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 2,09 på en seger till Charlton.
Hos spelbolaget bet365 så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Charlton - Norwich i Champions League till 3.60 gånger pengarna. Att Charlton och Norwich skulle kryssa matchen gav inför mötet i snitt oddset 3,53 hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit Charlton
På hemmaplan har Charlton samlat ihop 0 poäng så här långt på 6 matcher i EFL Championship. Charlton har ett hemmafacit med 0 poäng per match.
Charlton har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 5 tagna poäng på de 7 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 0,71 poäng per bortamatch.
Charlton har på 13 matcher tagit 5 poäng denna här säsongen i event. Per spelad match så har laget tagit 0,71 poäng i snitt.
Poängfacit Norwich
Norwich facit så här långt är 0 inspelade poäng i EFL Championship på 7 hemmamatcher. Detta innebär att Charlton i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Denna säsong i EFL Championship har Norwich ett facit med 6 poäng på 6 spelade matcher på bortaplan. Detta innebär att Norwich har ett facit med 1,00 poäng per bortamatch.
På 13 matcher Norwich har spelat i EFL Championship under säsong så har laget håvat in 6 poäng. Norwich har därmed denna säsong ett poängsnitt på 1,00 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 6 | 5 | 11 | 13 | 13 | 28 |
| 2 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 6 | 0 | 8 | 13 | 15 | 27 |
| 3 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 6 | -1 | 12 | 13 | 7 | 26 |
| 4 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 6 | 1 | 10 | 13 | 7 | 24 |
| 5 | West Bromwich Albion | 6 | 3 | 11 | 7 | 2 | 13 | 13 | 5 | 24 |
| 6 | Birmingham City | 6 | 7 | 10 | 7 | 3 | 13 | 13 | 10 | 23 |
| 7 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 6 | -2 | 10 | 13 | 4 | 23 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 6 | 8 | 12 | 13 | 15 | 22 |
| 9 | Queens Park Rangers | 6 | 8 | 11 | 7 | -3 | 9 | 13 | 5 | 20 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 6 | 0 | 8 | 13 | 2 | 19 |
| 11 | Portsmouth | 6 | 0 | 10 | 7 | 1 | 9 | 13 | 1 | 19 |
| 12 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 6 | -4 | 7 | 13 | 2 | 18 |
| 13 | Blackburn | 6 | 4 | 12 | 7 | -5 | 6 | 13 | -1 | 18 |
| 14 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 7 | 1 | 12 | 13 | -2 | 18 |
| 15 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 6 | -2 | 6 | 13 | -1 | 15 |
| 16 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 6 | -1 | 10 | 13 | -9 | 15 |
| 17 | Cardiff City | 6 | 7 | 12 | 7 | -8 | 2 | 13 | -1 | 14 |
| 18 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 7 | -6 | 6 | 13 | -4 | 14 |
| 19 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 6 | -2 | 8 | 13 | -8 | 14 |
| 20 | Charlton | 6 | 0 | 9 | 7 | -10 | 5 | 13 | -10 | 14 |
| 21 | Watford | 6 | -1 | 10 | 7 | -10 | 1 | 13 | -11 | 11 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 6 | -6 | 4 | 13 | -8 | 9 |
| 23 | Derby County | 6 | -6 | 2 | 7 | -8 | 5 | 13 | -14 | 7 |
| 24 | Preston | 6 | -5 | 4 | 7 | -12 | 1 | 13 | -17 | 5 |
| Charlton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 6 | 7 | 13 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 1 | 4 | 5 |
| Gjorda mål | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål per match | 0,83 | 0,86 | 1,57 |
| Insläppta mål | 5 | 16 | 21 |
| Insläppta mål per match | 0,83 | 2,29 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,67 | 3,14 | 2,46 |
| Norwich | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 6 | 13 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 13 | 10 | 23 |
| Gjorda mål per match | 1,86 | 1,67 | 3,83 |
| Insläppta mål | 12 | 12 | 24 |
| Insläppta mål per match | 1,71 | 2,00 | 4,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,57 | 3,67 | 3,62 |
Poängstatistik för Charlton - Norwich
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 2 vinster, 3 förluster och 0 oavgjorda matcher på de fem senaste för Norwich. Charlton gick förlorande ur mötet – och har med 4 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 0 vinster.
En vinst på kontot innebär att Norwich nu har spelat in 6 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Charlton efter förlusten – vilket innebär totalt 1 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Charlton och Norwich
På de 6 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Charlton gjort totalt 5 mål, ett snitt på 0,83 gjorda mål per match. I EFL Championship har Charlton släppt in 5 mål på hemmaplan denna säsongen.
Under denna säsongen i EFL Championship har Charlton gjort totalt 11 mål på 13 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 1,57 mål per match. Charlton har denna säsongen släppt in totalt 21 mål i ligan. Det innebär att på de 13 matcher som spelats så har Charlton 3,00 insläppta mål per match.
På de 6 bortamatcher som Norwich spelat denna säsong i EFL Championship har laget gjort 10 mål, vilket ger ett snitt på 1,67 mål per match. Norwich har på bortaplan släppt in 12 mål i EFL Championship. På de 6 bortamatcher som Norwich spelat så har man ett genomsnitt på 2,00 insläppta mål.
Bortalaget Norwich har under säsongen i EFL Championship totalt gjort 23 mål i de 13 matcher som man har spelat. Det innebär att Norwich har ett snitt på 3,83 gjorda mål i varje match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Norwich släppt in 4,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 13 matcher som har spelats.



