Du kan inte längre rösta på matchen mellan West Bromwich - Charlton. Se resultatet från omröstningen nedan.
West Bromwich - Charlton
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-09-02 20:42:02. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades West Bromwich – Charlton i EFL Championship
West Bromwich och Charlton i EFL Championship med matchstart 20:45 den2 september.
Oavgjort mellan West Bromwich - Charlton
Det blev till slut oavgjort mellan West Bromwich - Charlton och slutsiffrorna blev 1 - 1. Det oavgjorda resultatet i matchen innebär att West Bromwich och Charlton tilldelas poäng vardera.
De bästa oddsen inför West Bromwich - Charlton
Inför matchen mellan West Bromwich och Charlton i EFL Championship så var West Bromwich spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på West Bromwich hittade du hos bet365 till 1.57 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till West Bromwich på 5,25 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
Spelbolagen trodde inte på Charlton som vinnare i matchen mot West Bromwich. Och inför detta möte så gav bet365 det högsta oddset på Charlton som vinnare till 5.25 gånger pengarna. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Charlton och de 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,57 på en seger till Charlton.
Bet365 gav det högsta spelet på ett oavgjort resultat inför mötet mellan West Bromwich och Charlton, till 3.75 gånger pengarna. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,75 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit West Bromwich
West Bromwich har tagit 0 poäng så här långt i EFL Championship på 5 spelade matcher. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
6 poäng har West Bromwich facit så här långt på 4 matcher i EFL Championship. Och detta gör att West Bromwich har ett poängsnitt på bortaplan med 1,50 poäng per spelad match.
Under säsongen i EFL Championship så har West Bromwich spelat in 6 poäng på 9 matcher. Det gör att West Bromwich har ett poängsnitt på 1,50 per spelad match.
Poängfacit Charlton
Charlton facit så här långt är 0 inspelade poäng i EFL Championship på 5 hemmamatcher. Hemma har Charlton ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
På bortaplan så har Charlton i EFL Championship under säsongen 4 inspelade poäng på 4 matcher laget har spelat. Så laget har ett bortafacit med 1,00 poäng per match.
På 9 matcher Charlton har spelat i EFL Championship under säsong så har laget håvat in 4 poäng. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,00 poäng.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Swansea | 5 | 5 | 11 | 4 | 3 | 9 | 9 | 8 | 20 |
| 2 | Middlesbrough | 5 | 5 | 13 | 4 | 0 | 5 | 9 | 5 | 18 |
| 3 | Southampton | 5 | 12 | 15 | 4 | -2 | 2 | 9 | 10 | 17 |
| 4 | West Ham | 5 | 10 | 10 | 4 | 1 | 6 | 9 | 11 | 16 |
| 5 | Stoke | 4 | 5 | 9 | 5 | -3 | 7 | 9 | 2 | 16 |
| 6 | Wolverhampton Wanderers | 3 | 4 | 7 | 5 | 0 | 7 | 8 | 4 | 14 |
| 7 | Queens Park Rangers | 4 | 0 | 5 | 5 | 3 | 9 | 9 | 3 | 14 |
| 8 | Birmingham City | 4 | 0 | 4 | 5 | 2 | 10 | 9 | 2 | 14 |
| 9 | Millwall | 4 | 4 | 7 | 5 | -3 | 7 | 9 | 1 | 14 |
| 10 | West Bromwich Albion | 5 | 2 | 8 | 4 | -1 | 6 | 9 | 1 | 14 |
| 11 | Bristol City | 4 | -1 | 6 | 5 | 0 | 8 | 9 | -1 | 14 |
| 12 | Charlton | 5 | 2 | 9 | 4 | -5 | 4 | 9 | -3 | 13 |
| 13 | Blackburn | 5 | 2 | 9 | 4 | -1 | 3 | 9 | 1 | 12 |
| 14 | Sheffield United | 5 | 1 | 7 | 4 | 0 | 5 | 9 | 1 | 12 |
| 15 | Wrexham | 4 | 0 | 5 | 5 | -3 | 6 | 9 | -3 | 11 |
| 16 | Lincoln | 4 | -3 | 2 | 5 | -1 | 9 | 9 | -4 | 11 |
| 17 | Bolton | 5 | -1 | 6 | 4 | -4 | 4 | 9 | -5 | 10 |
| 18 | Norwich | 4 | 2 | 6 | 5 | -4 | 3 | 9 | -2 | 9 |
| 19 | Portsmouth | 4 | -2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 8 | -2 | 8 |
| 20 | Watford | 5 | -3 | 7 | 4 | -4 | 1 | 9 | -7 | 8 |
| 21 | Cardiff City | 4 | 2 | 6 | 5 | -5 | 1 | 9 | -3 | 7 |
| 22 | Burnley | 4 | -1 | 3 | 5 | -3 | 4 | 9 | -4 | 7 |
| 23 | Derby County | 5 | -5 | 2 | 4 | -2 | 4 | 9 | -7 | 6 |
| 24 | Preston | 5 | -5 | 3 | 4 | -3 | 1 | 9 | -8 | 4 |
| West Bromwich | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 4 | 9 |
| Vunna matcher | 2 | 2 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 0 | 2 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 6 | 4 | 10 |
| Gjorda mål per match | 1,20 | 1,00 | 2,50 |
| Insläppta mål | 4 | 5 | 9 |
| Insläppta mål per match | 0,80 | 1,25 | 2,25 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,00 | 2,25 | 2,11 |
| Charlton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 4 | 9 |
| Vunna matcher | 2 | 1 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 1 | 4 |
| Förlorade matcher | 0 | 2 | 2 |
| Gjorda mål | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål per match | 0,80 | 1,00 | 2,00 |
| Insläppta mål | 2 | 9 | 11 |
| Insläppta mål per match | 0,40 | 2,25 | 2,75 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 1,20 | 3,25 | 2,11 |
Poängstatistik för West Bromwich - Charlton
Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för West Bromwich har resulterat i 2 vinster, 2 förluser och 0 kryss. Charlton har på lika många matcher spelat ihop 1 vinster, 2 förluster och 1 kryss.
Krysset innebär nya poäng till båda lagen efter matchen. Med det har West Bromwich spelat in 6 poäng, samtidigt som Charlton har spelat in 4 poäng av totalt möjliga på sina fem senaste matcherna.
Målstatistik för West Bromwich och Charlton
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship så har West Bromwich ett genomsnitt på 1,20 per match, på totalt 5 matcher. West Bromwich har totalt släppt in 4 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i EFL Championship. På de 5 hemmamatcherna så har West Bromwich därmed ett snitt på 0,80 insläppta mål per match.
På de 9 matcher West Bromwich spelat i EFL Championship denna säsong så har laget gjort totalt 10 mål, med ett snitt på 2,50 mål per match. Under den gångna säsongen har West Bromwich ett facit med 9 insläppta mål på de 9 matcher som spelats i ligan. I snitt har West Bromwich släppt in 2,25 mål per match.
Under säsongen i EFL Championship har Charlton gjort 4 mål på de 4 bortamatcher man spelat. Charlton har i genomsnitt släppt in 2,25 mål per bortamatch i EFL Championship.
Offensivt har Charlton gjort 2,00 mål per match i EFL Championship på de 9 matcher som spelats under säsongen. Charlton har totalt spelat 9 matcher under säsongen och på dessa 9 matcher har man släppt in 11 mål, ett snitt på 2,75 insläppta mål per spelad match.



