Burnley – Middlesbrough 2/9, odds, livestream, speltips

1 - 1(0-1, 1-0)02-09-2026 21:00EFL Championship Omgång 4
Upp till 1000 kr att spela för på Burnley vs Middlesbrough!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Burnley - Middlesbrough. Se resultatet från omröstningen nedan.

Burnley - Middlesbrough

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 3.20
X 3.70
2 2.33
Vinstchans
Odds för Burnley - Middlesbrough

Oddsen uppdaterades 2026-09-02 20:13:52. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Burnley - Middlesbrough odds, speltips, resultat i EFL Championship

Burnley mötte Middlesbrough den 02-09-2026

Burnley och Middlesbrough möttes i EFL Championship den 2/9 med avspark 21:00.

Burnley - Middlesbrough kryssade

Burnley och Middlesbrough kryssade till slut i mötet med slutresultatet 1 - 1. Vi noterar ett kryss i matchen mellan Burnley och Middlesbrough, vilket innebär att båda lag tilldelas poäng.

1X2-oddsen på Burnley - Middlesbrough

På matchen i EFL Championship mellan Burnley och Middlesbrough så höll spelbolagen Middlesbrough som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.33 hos Unibet. I snitt låg oddset på en vinst till Middlesbrough på 3,03 gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.

Burnley var spelbolagens under dog i mötet mot Middlesbrough i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Burnley gav bet365 till oddset 3.20. Om vi jämför oddsen från de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 2,19 gånger pengarna på Burnley som vinnare.

Bet365 var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.70 på att Burnley och Middlesbrough skulle kryssa i mötet. Att Burnley - Middlesbrough skulle kryssa gav inför matchstart oddset 3,60 i snitt om vi kikar hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Poängfacit Burnley

Hemmalaget Burnley har på 5 spelade matcher 0 poäng i event. Burnley har ett hemmafacit med 0 poäng per match.

På 5 spelade matcher har Burnley denna säsong i EFL Championship tagit 4 poäng. På bortaplan har Burnley därmed 0,80 poäng per match.

Burnley har ett facit denna säsong i EFL Championship med 4 poäng på de 10 matcher som laget spelat under säsongen. Burnley har under säsongen ett snitt på 0,80 poäng per match.

Poängfacit Middlesbrough

Middlesbrough har håvat in 0 poäng så här långt på 5 spelade matcher i EFL Championship. Detta innebär att Middlesbrough har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.

På bortaplan har Middlesbrough i EFL Championship tagit 8 poäng på 5 matcher. Så här långt så har Middlesbrough därmed ett bortasnitt på 1,60 poäng per match.

På 10 matcher Middlesbrough har spelat i EFL Championship under säsong så har laget håvat in 8 poäng. Middlesbrough har därmed denna säsong ett poängsnitt på 1,60 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Swansea 5 3 2 0 5 11 5 4 0 1 4 12 10 7 2 1 9 23
2 Middlesbrough 5 4 1 0 5 13 5 2 2 1 1 8 10 6 3 1 6 21
3 Southampton 5 5 0 0 12 15 5 1 2 2 -1 5 10 6 2 2 11 20
4 West Ham 5 3 1 1 10 10 5 2 3 0 7 9 10 5 4 1 17 19
5 Birmingham City 5 1 4 0 4 7 5 3 1 1 2 10 10 4 5 1 6 17
6 Queens Park Rangers 5 2 2 1 3 8 5 2 3 0 3 9 10 4 5 1 6 17
7 West Bromwich Albion 5 2 2 1 2 8 5 3 0 2 0 9 10 5 2 3 2 17
8 Stoke 5 3 0 2 4 9 5 2 1 2 -3 7 10 5 1 4 1 16
9 Blackburn 5 3 0 2 2 9 5 1 3 1 0 6 10 4 3 3 2 15
10 Wolverhampton Wanderers 4 2 1 1 2 7 5 2 1 2 0 7 9 4 2 3 2 14
11 Millwall 5 2 1 2 3 7 5 2 1 2 -3 7 10 4 2 4 0 14
12 Bristol City 5 2 0 3 -2 6 5 2 2 1 0 8 10 4 2 4 -2 14
13 Charlton 5 2 3 0 2 9 5 1 2 2 -5 5 10 3 5 2 -3 14
14 Bolton 5 2 0 3 -1 6 5 2 1 2 -2 7 10 4 1 5 -3 13
15 Sheffield United 5 2 1 2 1 7 5 1 2 2 -1 5 10 3 3 4 0 12
16 Portsmouth 5 2 1 2 -1 7 4 1 1 2 0 4 9 3 2 4 -1 11
17 Wrexham 5 1 2 2 -1 5 5 1 3 1 -3 6 10 2 5 3 -4 11
18 Lincoln 5 0 2 3 -9 2 5 3 0 2 -1 9 10 3 2 5 -10 11
19 Cardiff City 5 2 3 0 6 9 5 0 1 4 -5 1 10 2 4 4 1 10
20 Norwich 5 2 0 3 1 6 5 1 0 4 -4 3 10 3 0 7 -3 9
21 Burnley 5 0 4 1 -1 4 5 1 1 3 -3 4 10 1 5 4 -4 8
22 Watford 5 2 1 2 -3 7 5 0 1 4 -8 1 10 2 2 6 -11 8
23 Derby County 5 0 2 3 -5 2 5 1 1 3 -5 4 10 1 3 6 -10 6
24 Preston 5 1 0 4 -5 3 5 0 1 4 -7 1 10 1 1 8 -12 4
Lagens form
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
2 - 2
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
0 - 4
16:00 19/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 1
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
3 - 1
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
1 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
1 - 2
21:00 2/9
EFL Championship - Omgång 4
1 - 1
16:00 29/8
EFL Championship - Omgång 3
4 - 1
13:00 23/8
EFL Championship - Omgång 2
3 - 1
17:00 16/8
EFL Championship - Omgång 1
2 - 2
21:00 13/10
EFL Championship - Omgång 10
2 - 3
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 0
16:00 19/9
EFL Championship - Omgång 8
2 - 2
20:45 15/9
EFL Championship - Omgång 6
2 - 2
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
4 - 3
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
0 - 1
21:00 2/9
EFL Championship - Omgång 4
1 - 1
13:30 29/8
EFL Championship - Omgång 3
3 - 1
16:00 22/8
EFL Championship - Omgång 2
2 - 1
16:00 15/8
EFL Championship - Omgång 1
2 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
21:00 2/9
EFL Championship - Omgång 4
1 - 1
29/12 2024
EFL Championship - Omgång 24
0 - 0
6/12 2024
EFL Championship - Omgång 19
1 - 1
7/4 2023
EFL Championship - Grundserie
1 - 2
17/12 2022
EFL Championship - Grundserie
3 - 1
8/4 2017
Premier League - 2016/17
0 - 0
26/12 2016
Premier League - 2016/17
1 - 0
19/4 2016
EFL Championship - 2015/16
1 - 1
15/12 2015
EFL Championship - 2015/16
1 - 0
12/4 2014
EFL Championship - 2013/14
0 - 1
Lagens statistik i EFL Championship
Burnley Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 5 5 10
Vunna matcher 0 1 1
Oavgjorda matcher 4 1 5
Förlorade matcher 1 3 4
Gjorda mål 7 8 15
Gjorda mål per match 1,40 1,60 3,00
Insläppta mål 8 11 19
Insläppta mål per match 1,60 2,20 3,80
Insläppta och gjorda mål per match 3,00 3,80 3,40
Middlesbrough Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 5 5 10
Vunna matcher 4 2 6
Oavgjorda matcher 1 2 3
Förlorade matcher 0 1 1
Gjorda mål 12 8 20
Gjorda mål per match 2,40 1,60 4,00
Insläppta mål 7 7 14
Insläppta mål per match 1,40 1,40 2,80
Insläppta och gjorda mål per match 3,80 3,00 3,40

Poängstatistik för Burnley - Middlesbrough

Ett kryss i matchen betyder att de fem senast spelade matcherna för Burnley har resulterat i 1 vinster, 3 förluser och 1 kryss. Middlesbrough har på lika många matcher spelat ihop 2 vinster, 1 förluster och 2 kryss.

Poäng för båda lagen efter det oavgjorda resultatet innebär att Burnley har spelat in 4 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher, samtidigt som Middlesbrough har säkrat 8 poäng.

Målstatistik för Burnley och Middlesbrough

Burnley har ett målsnitt på 1,40 gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship. I EFL Championship har Burnley släppt in 8 mål på hemmaplan denna säsongen.

På de 10 matcher Burnley spelat i EFL Championship denna säsong så har laget gjort totalt 15 mål, med ett snitt på 3,00 mål per match. Burnley har denna säsongen släppt in totalt 19 mål i ligan. Det innebär att på de 10 matcher som spelats så har Burnley 3,80 insläppta mål per match.

På bortaplan har Middlesbrough denna säsong ett facit med 8 gjorda mål på 5 spelade matcher. Middlesbrough har å sin sida ett bortafacit med 7 insläppta mål under säsongen i EFL Championship.

Per match har Middlesbrough i snitt producerat 4,00 mål framåt på de 10 matcher som spelats i EFL Championship. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Middlesbrough släppt in 2,80 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 10 matcher som har spelats.