Du kan inte längre rösta på matchen mellan Chelsea - Watford. Se resultatet från omröstningen nedan.
Chelsea - Watford
No ratings yet
- 100% upp till 1500 kr
- Omsättningskrav 1x, minsta odds 1.80
- Trevlig site med konkurrenskraftiga odds, bra livebetting och virtuell betting.
- Sätt in 500 kr & få 1000 kr att spela för
- Omsättningskrav: -, minsta odds: 1.80
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2022-05-22 16:56:24. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Chelsea – Watford
Chelsea och Watford möttes i Premier League den 22/5 med avspark 17:00.
Chelsea vann matchen mot Watford
Mötet mellan Chelsea och Watford slutade med en 2 - 1 seger till Chelsea. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Chelsea i tabellen för Premier League. Det blir däremot en poänglös omgång för Watford på grund av förlusten. Efter att poängen för den spelade matchen delats ut hittar vi Chelsea plats 1 med 10 poäng, och The Hornets på plats 15 med totalt 3 poäng.
De bästa & högsta oddsen inför Chelsea - Watford
Inför matchen mellan The Blues och WFC i Premier League så var Chelsea spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Chelsea hittade du hos CampoBet till 1.23 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till The Blues på 15,89 gånger pengarna, hos de 9 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
På nederlagstippade Watford så kunde du spela på det högsta oddset 19.00 som du hittade hos Unibet. De 9 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,18 att The Hornets skulle vinna matchen.
Ett kryss mellan The Blues och Watford gav som högst 8.25 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos ComeOn. Ett oavgjort spel på Chelsea - The Hornets gav inför mötet i snitt oddset 7,66 gånger pengarna hos de 9 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Chelsea
Hemmalaget The Blues har på 19 spelade matcher 0 poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
På bortaplan har Chelsea tagit 40 poäng på 19 spelade matcher i event. I Premier League har The Blues med andra ord 2,11 inspelade poäng per match på bortaplan.
I Premier League har Chelsea 40 poäng på 38 spelade matcher totalt. Med ett facit på 2,11 poäng i snitt per match.
Poängfacit Watford
WFC har denna säsongen i Premier League tagit 0 poäng på de 19 matcher laget spelat på hemmaplan. Hemma har The Hornets ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
The Hornets har ett facit med 15 poäng i Premier League på 19 spelade bortamatcher. Så här långt så har Watford därmed ett bortasnitt på 0,79 poäng per match.
På totalt 38 matcher WFC har spelat under säsongen har man håvat in 15 poäng i event. Och har ett facit på 0,79 poäng i snitt per match.
| 2021/22 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Manchester City | 19 | 43 | 47 | 19 | 30 | 46 | 38 | 73 | 93 |
| 2 | Liverpool | 19 | 40 | 49 | 19 | 28 | 43 | 38 | 68 | 92 |
| 3 | Chelsea | 19 | 15 | 34 | 19 | 28 | 40 | 38 | 43 | 74 |
| 4 | Tottenham Hotspur | 19 | 19 | 40 | 19 | 10 | 31 | 38 | 29 | 71 |
| 5 | Arsenal | 19 | 18 | 41 | 19 | -5 | 28 | 38 | 13 | 69 |
| 6 | Manchester United | 19 | 10 | 35 | 19 | -10 | 23 | 38 | 0 | 58 |
| 7 | West Ham | 19 | 7 | 32 | 19 | 2 | 24 | 38 | 9 | 56 |
| 8 | Leicester | 19 | 11 | 34 | 19 | -8 | 18 | 38 | 3 | 52 |
| 9 | Brighton and Hove Albion | 19 | -4 | 22 | 19 | 2 | 29 | 38 | -2 | 51 |
| 10 | Wolverhampton Wanderers | 19 | -5 | 24 | 19 | 0 | 27 | 38 | -5 | 51 |
| 11 | Newcastle | 19 | -1 | 30 | 19 | -17 | 19 | 38 | -18 | 49 |
| 12 | Crystal Palace | 19 | 10 | 29 | 19 | -6 | 19 | 38 | 4 | 48 |
| 13 | Brentford | 19 | 1 | 24 | 19 | -9 | 22 | 38 | -8 | 46 |
| 14 | Aston Villa | 19 | 0 | 23 | 19 | -2 | 22 | 38 | -2 | 45 |
| 15 | Southampton | 19 | -1 | 25 | 19 | -23 | 15 | 38 | -24 | 40 |
| 16 | Everton | 19 | 2 | 29 | 19 | -25 | 10 | 38 | -23 | 39 |
| 17 | Leeds | 19 | -19 | 18 | 19 | -18 | 20 | 38 | -37 | 38 |
| 18 | Burnley | 19 | -7 | 21 | 19 | -12 | 14 | 38 | -19 | 35 |
| 19 | Watford | 19 | -29 | 8 | 19 | -14 | 15 | 38 | -43 | 23 |
| 20 | Norwich | 19 | -31 | 12 | 19 | -30 | 10 | 38 | -61 | 22 |
| Chelsea | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 19 | 19 | 38 |
| Vunna matcher | 9 | 12 | 21 |
| Oavgjorda matcher | 7 | 4 | 11 |
| Förlorade matcher | 3 | 3 | 6 |
| Gjorda mål | 37 | 39 | 76 |
| Gjorda mål per match | 1,95 | 2,05 | 4,00 |
| Insläppta mål | 22 | 11 | 33 |
| Insläppta mål per match | 1,16 | 0,58 | 1,74 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,11 | 2,63 | 2,87 |
| Watford | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 19 | 19 | 38 |
| Vunna matcher | 2 | 4 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 15 | 12 | 27 |
| Gjorda mål | 17 | 17 | 34 |
| Gjorda mål per match | 0,89 | 0,89 | 1,79 |
| Insläppta mål | 46 | 31 | 77 |
| Insläppta mål per match | 2,42 | 1,63 | 4,05 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,32 | 2,53 | 2,92 |
Poängstatistik för Chelsea - Watford
Vinsten mot Watford innebär att Chelsea har ett facit av 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. Watford har efter förlusten ett facit av 1 vinster, 4 förluster och 0 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.
På sina fem senast spelade matcher har Chelsea efter sin vinst mot Watford plockat 10 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Watford inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 3 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Chelsea och Watford
The Blues har gjort 37 mål totalt hemma denna säsong i Premier League, ett snitt på 1,95 mål/match. The Blues har totalt släppt in 22 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Premier League. På de 19 hemmamatcherna så har The Blues därmed ett snitt på 1,16 insläppta mål per match.
På de 38 matcher The Blues spelat i Premier League denna säsong så har laget gjort totalt 76 mål, med ett snitt på 4,00 mål per match. Chelsea har denna säsongen släppt in totalt 33 mål i ligan. Det innebär att på de 38 matcher som spelats så har Chelsea 1,74 insläppta mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har The Hornets 17 gjorda mål sammanlagt i de 19 bortamatcher man spelat. The Hornets har på de 19 bortamatcher man spelat i Premier League släppt in 31 mål och har ett snitt på 1,63 insläppta mål per match.
Bortalaget Watford har under säsongen i Premier League totalt gjort 34 mål i de 38 matcher som man har spelat. Det innebär att Watford har ett snitt på 1,79 gjorda mål i varje match. Totalt under säsongen i ligan så har Watford, på 38 spelade matcher, släppt in 4,05 mål i snitt per match.


