Hur tror du att mötet mellan Kalmar HC - Östersunds IK slutar? Gör din röst hörd nedan.
Rösta för att se resultat.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-28 19:43:49. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Nedsläpp 06-12-2026 14:00
Kalmar HC möter Östersunds IK söndagen den 6/12 i HockeyAllsvenskan med nedsläpp klockan 14:00.
Speltips Kalmar HC - Östersunds IK
Är du intresserad av att spela, missa inte de betting tips vi plockar fram på de matcher vi tycker är extra intressanta. Det bästa av allt är att det är helt kostnadsfritt att ta del av våra speltips på Kalmar HC - Östersunds IK, eller andra matcher, och du väljer helt själv om du ska betta eller inte. Är du intresserad av speltips på andra matcher än Kalmar HC - Östersunds IK så kolla in vår sida med speltips som du hittar i menyn.
Kalmar HC är favorit om vi kikar på oddsen och spelbolaget Unibet ger just nu det bästa oddset till 1.10 gånger pengarna. Är du intresserad av att betta på Östersunds IK, som är nederlagstippade av spelbolagen, så gör du det med fördel hos Unibet som ger dig det högsta oddset 19.00 gånger pengarna.
Spela på de bästa oddsen med BetOmaten
Är du intresserad av att betta på denna match och även fler matcher så kan du med fördel använda vårt verktyg BetOmaten. Tryck på för att lägga till ett odds och för att kombinera odds från flera spelbolag.
Jämför oddsen på denna sida
Vi hämtar in odds från alla de stora spelbolagen och jämför oddsen i listan på denna sida på en mängd olika bettyper.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | AIK | 9 | 17 | 22 | 8 | 4 | 18 | 17 | 21 | 40 |
| 2 | Leksand | 9 | 11 | 21 | 7 | 19 | 15 | 16 | 30 | 36 |
| 3 | Kalmar HC | 8 | 9 | 18 | 9 | 3 | 16 | 17 | 12 | 34 |
| 4 | MODO | 6 | -5 | 8 | 11 | 15 | 25 | 17 | 10 | 33 |
| 5 | Södertälje | 8 | 13 | 18 | 9 | -2 | 13 | 17 | 11 | 31 |
| 6 | Oskarshamn | 9 | 12 | 17 | 9 | -4 | 12 | 18 | 8 | 29 |
| 7 | Mora | 8 | 13 | 15 | 8 | -3 | 9 | 16 | 10 | 24 |
| 8 | BIK Karlskoga | 9 | 2 | 15 | 8 | -12 | 8 | 17 | -10 | 23 |
| 9 | Almtuna | 9 | 3 | 15 | 8 | -14 | 8 | 17 | -11 | 23 |
| 10 | Västerås | 9 | -1 | 12 | 8 | -1 | 10 | 17 | -2 | 22 |
| 11 | Östersunds IK | 8 | 0 | 12 | 9 | -9 | 9 | 17 | -9 | 21 |
| 12 | Vimmerby HC | 9 | -13 | 5 | 7 | -5 | 8 | 16 | -18 | 13 |
| 13 | Nybro | 8 | -4 | 8 | 9 | -17 | 5 | 17 | -21 | 13 |
| 14 | Visby/Roma HK | 9 | -14 | 9 | 8 | -17 | 3 | 17 | -31 | 12 |
| Kalmar HC | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 8 | 9 | 17 |
| Vunna matcher | 5 | 4 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 25 | 32 | 57 |
| Gjorda mål per match | 3,13 | 3,56 | 6,33 |
| Insläppta mål | 16 | 29 | 45 |
| Insläppta mål per match | 2,00 | 3,22 | 5,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,13 | 6,78 | 6,00 |
| Östersunds IK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 8 | 9 | 17 |
| Vunna matcher | 1 | 2 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 6 | 2 | 8 |
| Förlorade matcher | 1 | 5 | 6 |
| Gjorda mål | 22 | 24 | 46 |
| Gjorda mål per match | 2,75 | 2,67 | 5,11 |
| Insläppta mål | 22 | 33 | 55 |
| Insläppta mål per match | 2,75 | 3,67 | 6,11 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 5,50 | 6,33 | 5,94 |
Målstatistik för Kalmar HC och Östersunds IK
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i HockeyAllsvenskan så har Kalmar HC ett genomsnitt på 3,13 per match, på totalt 8 matcher. På de 8 hemmamatcher som Kalmar HC spelat denna säsong så har man släppt in 16 mål totalt och per match blir det 2,00 mål i snitt.
Per match har Kalmar HC ett snitt på 6,33 gjorda mål, på de 17 matcher som spelats i HockeyAllsvenskan under säsongen som gått. Kalmar HC har denna säsongen släppt in totalt 45 mål i ligan. Det innebär att på de 17 matcher som spelats så har Kalmar HC 5,00 insläppta mål per match.
Under säsongen i HockeyAllsvenskan har Östersunds IK gjort 24 mål på de 9 bortamatcher man spelat. På bortaplan har Östersunds IK i genomsnitt släppt in 3,67 mål på de 9 bortamatcher man spelat.
Per match har Östersunds IK i snitt producerat 5,11 mål framåt på de 17 matcher som spelats i HockeyAllsvenskan. Totalt under säsongen i ligan så har Östersunds IK, på 17 spelade matcher, släppt in 6,11 mål i snitt per match.



