Du kan inte längre rösta på matchen mellan Ljungskile SK - Brage. Se resultatet från omröstningen nedan.
Ljungskile SK - Brage
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-17 08:59:49. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Ljungskile SK mötte Brage den 17-10-2026
Ljungskile SK och Brage möttes i Superettan den 17/10 med matchstart 13:00.
Ljungskile SK vann mötet mot Brage
Det var dock Ljungskile SK som utgick med seger i mötet med 2 mål mot 0. Ljungskile SK plockar nya poäng i Superettan efter vinsten mot Brage. Förlusten för Brageinnebär att de går poänglösa från mötet med Ljungskile SK.
1X2-oddsen på Ljungskile SK - Brage
Inför matchen mellan Ljungskile SK och Brage i Superettan så var Ljungskile SK spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Ljungskile SK hittade du hos bet365 till 2.10 gånger pengarna. Spelbolagen gav i snitt oddset 3,18 att Ljungskile SK, favoriten hos de 2 spelbolagen, skulle planenligt vinna matchen.
Brage var spelbolagens under dog i mötet mot Ljungskile SK i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till Brage gav Unibet till oddset 3.35. Snittoddset på Brage som segrare låg på 2,01 gånger pengarna inför matchen.
Ett kryss mellan Ljungskile SK och Brage gav som högst 3.55 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Unibet. Att Ljungskile SK - Brage skulle kryssa gav inför matchstart oddset 3,48 i snitt om vi kikar hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit Ljungskile SK
Ljungskile SK har på hemmaplan i Superettan spelat 14 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta gör att Ljungskile SK har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
Ljungskile SK har ett bortafacit under säsongen i Superettan med 13 tagna poäng på de 13 matcher laget spelat. På bortaplan har Ljungskile SK därmed 1,00 poäng per match.
Ljungskile SK har ett facit denna säsong i Superettan med 13 poäng på de 27 matcher som laget spelat under säsongen. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,00 poäng.
Poängfacit Brage
Brage har i Superettan 13 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
På 14 matcher har Brage under säsong tagit 15 poäng i event. På bortaplan så har Brage därmed tagit 1,07 poäng per match under säsongen.
I Superettan har Brage under säsong tagit 15 poäng på 27 matcher laget har spelat. Brage har ett snitt på 1,07 poäng per spelad match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | IFK Norrköping | 13 | 20 | 27 | 13 | 14 | 29 | 26 | 34 | 56 |
| 2 | Falkenbergs FF | 14 | 8 | 28 | 14 | 8 | 26 | 28 | 16 | 54 |
| 3 | Varbergs BoIS | 13 | 7 | 25 | 13 | 4 | 20 | 26 | 11 | 45 |
| 4 | Östersunds FK | 13 | 6 | 26 | 14 | 3 | 19 | 27 | 9 | 45 |
| 5 | Landskrona BoIS | 13 | 6 | 20 | 14 | 7 | 23 | 27 | 13 | 43 |
| 6 | IK Oddevold | 13 | 4 | 19 | 14 | 0 | 20 | 27 | 4 | 39 |
| 7 | Öster | 14 | 4 | 25 | 13 | -4 | 14 | 27 | 0 | 39 |
| 8 | Nordic United | 13 | -2 | 19 | 13 | -2 | 17 | 26 | -4 | 36 |
| 9 | Sandvikens IF | 14 | 5 | 19 | 13 | 2 | 16 | 27 | 7 | 35 |
| 10 | Helsingborgs IF | 13 | 1 | 17 | 13 | 89 | 17 | 26 | 90 | 34 |
| 11 | Ljungskile SK | 14 | -5 | 16 | 13 | 0 | 13 | 27 | -5 | 29 |
| 12 | IFK Värnamo | 14 | -4 | 11 | 13 | -10 | 18 | 27 | -14 | 29 |
| 13 | Brage | 13 | -99 | 14 | 14 | -7 | 15 | 27 | -106 | 29 |
| 14 | Norrby IF | 13 | 1 | 17 | 13 | -6 | 10 | 26 | -5 | 27 |
| 15 | Örebro | 13 | -5 | 14 | 13 | -7 | 11 | 26 | -12 | 25 |
| 16 | GIF Sundsvall | 13 | -14 | 13 | 13 | -24 | 6 | 26 | -38 | 19 |
| Ljungskile SK | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 13 | 27 |
| Vunna matcher | 5 | 2 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 7 | 8 |
| Förlorade matcher | 8 | 4 | 12 |
| Gjorda mål | 16 | 18 | 34 |
| Gjorda mål per match | 1,14 | 1,38 | 2,62 |
| Insläppta mål | 21 | 18 | 39 |
| Insläppta mål per match | 1,50 | 1,38 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,64 | 2,77 | 2,70 |
| Brage | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 14 | 27 |
| Vunna matcher | 3 | 4 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 5 | 7 | 12 |
| Gjorda mål | 25 | 16 | 41 |
| Gjorda mål per match | 1,92 | 1,14 | 2,93 |
| Insläppta mål | 25 | 23 | 48 |
| Insläppta mål per match | 1,92 | 1,64 | 3,43 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,85 | 2,79 | 3,30 |
Poängstatistik för Ljungskile SK - Brage
De fem senaste matcherna har inneburit 0 vinster, 1 förluster och 4 oavgjorda resultat för Ljungskile SK, som alltså besegrade Brage. 0 vinster, 1 kryss och 4 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Brage.
På sina fem senast spelade matcher har Ljungskile SK efter sin vinst mot Brage plockat 4 poäng av möjliga. Förlusten innebär att Brage inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 1 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Ljungskile SK och Brage
Ljungskile SK har gjort 16 mål totalt hemma denna säsong i Superettan, ett snitt på 1,14 mål/match. I Superettan har Ljungskile SK släppt in 21 mål på hemmaplan denna säsongen.
På de 27 matcher Ljungskile SK spelat i Superettan denna säsong så har laget gjort totalt 34 mål, med ett snitt på 2,62 mål per match. Ljungskile SK har denna säsongen släppt in totalt 39 mål i ligan. Det innebär att på de 27 matcher som spelats så har Ljungskile SK 3,00 insläppta mål per match.
På de 14 bortamatcher som Brage spelat denna säsong i Superettan har laget gjort 16 mål, vilket ger ett snitt på 1,14 mål per match. Brage har på de 14 bortamatcher man spelat i Superettan släppt in 23 mål och har ett snitt på 1,64 insläppta mål per match.
Per match har Brage i snitt producerat 2,93 mål framåt på de 27 matcher som spelats i Superettan. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Brage släppt in 3,43 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 27 matcher som har spelats.



