Du kan inte längre rösta på matchen mellan Queens Park Rangers - Preston. Se resultatet från omröstningen nedan.
Queens Park Rangers - Preston
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-19 13:24:02. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Queens Park Rangers – Preston
Mötet i EFL Championship mellan Queens Park Rangers och Preston spelades den 19/9 avspark med start kl. 16:00.
Oavgjort mellan Queens Park Rangers - Preston
Det blev ett oavgjort resultat, 2 - 2, i mötet mellan Queens Park Rangers och Preston. Att matchen mellan Queens Park Rangers och Preston slutade lika innebär att båda lag tilldelas poäng till tabellen i EFL Championship.
Oddsen inför Queens Park Rangers - Preston
På matchen i EFL Championship mellan Queens Park Rangers och Preston så höll spelbolagen Queens Park Rangers som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.71 hos bet365. Att Queens Park Rangers skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 4,60 hos de 2 spelbolagen i listan ovan.
Ett spel på Preston, som var nederlagstippade hos spelbolagen, kunde du spela till 4.70 gånger pengarna hos Unibet. Snittoddset på att underdogen Preston skulle vinna matchen gav hos de 2 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,69 gånger pengarna inför mötet mot Queens Park Rangers.
Det bästa oddset på ett kryss gav Unibet till 3.80 gånger pengarna. Ett oavgjort spel på Queens Park Rangers - Preston gav inför mötet i snitt oddset 3,75 gånger pengarna hos de 2 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Queens Park Rangers
På hemmaplan har Queens Park Rangers samlat ihop 0 poäng så här långt på 7 matcher i EFL Championship. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Queens Park Rangers har på bortaplan i EFL Championship denna säsong 9 inspelade poäng på 7 matcher. På bortaplan har Queens Park Rangers därmed 1,29 poäng per match.
Queens Park Rangers har ett facit denna säsong i EFL Championship med 9 poäng på de 14 matcher som laget spelat under säsongen. Queens Park Rangers har därmed ett facit med 1,29 inspelade poäng per match.
Poängfacit Preston
Preston har ett hemmafacit i EFL Championship spelat 7 matcher och har 0 poäng i tabellen. Över 7 spelade matcher på hemmaplan har nu Preston ett snitt på 0 poäng per match.
På bortaplan har Preston i EFL Championship tagit 1 poäng på 7 matcher. Så laget har ett bortafacit med 0,14 poäng per match.
Preston har på 14 spelade matcher i EFL Championship tagit 1 poäng denna säsongen. Preston har därmed denna säsong ett poängsnitt på 0,14 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 7 | 0 | 9 | 14 | 15 | 28 |
| 2 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 6 | 5 | 11 | 13 | 13 | 28 |
| 3 | Birmingham City | 7 | 10 | 13 | 7 | 3 | 13 | 14 | 13 | 26 |
| 4 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 7 | -1 | 13 | 14 | 5 | 26 |
| 5 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 7 | -3 | 12 | 14 | 5 | 26 |
| 6 | West Bromwich Albion | 7 | 3 | 12 | 7 | 2 | 13 | 14 | 5 | 25 |
| 7 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 6 | 1 | 10 | 13 | 7 | 24 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 6 | 8 | 12 | 13 | 15 | 22 |
| 9 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 7 | 1 | 11 | 14 | 3 | 22 |
| 10 | Portsmouth | 7 | 2 | 13 | 7 | 1 | 9 | 14 | 3 | 22 |
| 11 | Queens Park Rangers | 7 | 8 | 12 | 7 | -3 | 9 | 14 | 5 | 21 |
| 12 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 7 | 2 | 9 | 14 | 3 | 18 |
| 13 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 7 | -7 | 7 | 14 | -1 | 18 |
| 14 | Blackburn | 7 | 3 | 12 | 7 | -5 | 6 | 14 | -2 | 18 |
| 15 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 7 | 1 | 12 | 13 | -2 | 18 |
| 16 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 7 | -1 | 11 | 14 | -7 | 17 |
| 17 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 7 | -2 | 10 | 14 | -10 | 15 |
| 18 | Cardiff City | 6 | 7 | 12 | 7 | -8 | 2 | 13 | -1 | 14 |
| 19 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 7 | -6 | 6 | 13 | -4 | 14 |
| 20 | Watford | 7 | 0 | 13 | 7 | -10 | 1 | 14 | -10 | 14 |
| 21 | Charlton | 7 | -1 | 9 | 7 | -10 | 5 | 14 | -11 | 14 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 7 | -6 | 5 | 14 | -8 | 10 |
| 23 | Derby County | 7 | -10 | 2 | 7 | -8 | 5 | 14 | -18 | 7 |
| 24 | Preston | 7 | -6 | 4 | 7 | -12 | 1 | 14 | -18 | 5 |
| Queens Park Rangers | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 3 | 2 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 3 | 6 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 14 | 8 | 22 |
| Gjorda mål per match | 2,00 | 1,14 | 3,14 |
| Insläppta mål | 6 | 11 | 17 |
| Insläppta mål per match | 0,86 | 1,57 | 2,43 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,86 | 2,71 | 2,79 |
| Preston | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 7 | 14 |
| Vunna matcher | 1 | 0 | 1 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 5 | 6 | 11 |
| Gjorda mål | 7 | 5 | 12 |
| Gjorda mål per match | 1,00 | 0,71 | 1,71 |
| Insläppta mål | 13 | 17 | 30 |
| Insläppta mål per match | 1,86 | 2,43 | 4,29 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,86 | 3,14 | 3,00 |
Poängstatistik för Queens Park Rangers - Preston
Matchresultatet innebär ett kryss i båda lagens facit. Det innebär totalt 0 vinster, 3 kryss och 2 förluster för Queens Park Rangers, och 0 vinster, 1 kryss och 4 förluster på fem matcher för Preston.
Båda lagen tilldelas poäng i EFL Championship efter det oavgjorda resultatet. På de fem senaste matcherna, och de möjliga poängen, har Queens Park Rangers spelat in 3 poäng samtidigt som Preston har säkrat 1 poäng.
Målstatistik för Queens Park Rangers och Preston
På de 7 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Queens Park Rangers gjort totalt 14 mål, ett snitt på 2,00 gjorda mål per match. Under säsongen som har gått har Queens Park Rangers släppt in totalt 6 mål på 7 matcher som laget spelat på hemmaplan i EFL Championship, det innebär att Queens Park Rangers släppt in 0,86 mål per match i snitt.
Under denna säsongen i EFL Championship har Queens Park Rangers gjort totalt 22 mål på 14 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,14 mål per match. Queens Park Rangers har denna säsongen släppt in totalt 17 mål i ligan. Det innebär att på de 14 matcher som spelats så har Queens Park Rangers 2,43 insläppta mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Preston 5 gjorda mål sammanlagt i de 7 bortamatcher man spelat. Preston har i genomsnitt släppt in 2,43 mål per bortamatch i EFL Championship.
Preston har ett facit denna säsongen i EFL Championship med 12 gjorda mål. På de 14 matcher som Preston har spelat så har man ett snitt på 1,71 producerade mål framåt per match. Totalt under säsongen i ligan så har Preston, på 14 spelade matcher, släppt in 4,29 mål i snitt per match.



