Slovakien – Moldavien 26/9, odds, speltips, stream

Futbal Tatran Arena 2 - 0(2-0, 0-0)26-09-2026 20:45UEFA Nations League Grupp C3 Stad: Prešov Underlag: Gräs Kapacitet: 6500
Upp till 1000 kr att spela för på Slovakien vs Moldavien!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Slovakien - Moldavien. Se resultatet från omröstningen nedan.

Slovakien - Moldavien

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.15
X 8.00
2 21.00
Vinstchans
Odds för Slovakien - Moldavien

Oddsen uppdaterades 2026-09-26 20:37:22. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Så spelades Slovakien – Moldavien

Mötet i UEFA Nations League mellan Slovakien och Moldavien spelades den 26/9 avspark med start kl. 20:45.

Slovakien vann matchen mot Moldavien

Det var dock Slovakien som utgick med seger i mötet med 2 mål mot 0. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Slovakien i tabellen för UEFA Nations League. Det blir däremot en poänglös omgång för Moldavien på grund av förlusten.  Efter att matchen spelats och poängen delats ut hittar vi nu Slovakien med 3 poäng på plats 1, och Moldavien med 0 poäng på plats 4 i tabellen för UEFA Nations League.

De bästa oddsen inför Slovakien - Moldavien

Kikade vi på oddsen inför mötet i UEFA Nations League mellan Slovakien och Moldavien så var Slovakien oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.15 gånger pengarna på Slovakien som vinnare. I vår oddsjämförelse så gav de 2 spelbolagen i snitt oddset 19,50 på att Slovakien skulle vinna matchen.

Moldavien var nederlagstippade i mötet mot Slovakien och det högsta oddset på Moldavien som vinnare hittade du hos bet365 till oddset 21.00. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 2 spelbolagen i snitt oddset 1,14 på Moldavien som vinnare.

Bet365 gav det högsta spelet på ett oavgjort resultat inför mötet mellan Slovakien och Moldavien, till 8.00 gånger pengarna. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 2 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 8,00 gånger pengarna.

Poängfacit Slovakien

Slovakien har tagit 0 poäng så här långt i UEFA Nations League på 2 spelade matcher. Detta innebär att Slovakien i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.

På 2 spelade matcher har Slovakien denna säsong i UEFA Nations League tagit 4 poäng. Detta gör att Slovakien har ett bortafacit med 2,00 poäng per match.

På 4 spelade matcher så har Slovakien håvat in 4 poäng under säsongen i event. Per spelad match så har laget tagit 2,00 poäng i snitt.

Poängfacit Moldavien

På hemmaplan har Moldavien fått ihop 0 poäng i UEFA Nations League denna säsong på 2 spelade matcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

Moldavien har på bortaplan denna säsong 3 inhåvade poäng i UEFA Nations League på 2 spelade matcher. På bortaplan har Moldavien tagit 1,50 poäng per spelad match.

Moldavien har i UEFA Nations League ett facit på 3 poäng på 4 spelade matcher under säsongen. Per match har laget därmed tagit 1,50 poäng i snitt.

Tabell
Tabell & Poängställning
UEFA Nations League 2026/27
Grupp A1 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Frankrike 2 1 1 0 3 4 2 2 0 0 2 6 4 3 1 0 5 10
2 Italien 2 1 0 1 0 3 2 1 1 0 3 4 4 2 1 1 3 7
3 Belgien 2 1 0 1 2 3 2 1 0 1 -1 3 4 2 0 2 1 6
4 Turkiet 2 0 0 2 -4 0 2 0 0 2 -5 0 4 0 0 4 -9 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp A2 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nederländerna 2 1 1 0 1 4 2 1 1 0 1 4 4 2 2 0 2 8
2 Grekland 2 0 2 0 0 2 2 2 0 0 2 6 4 2 2 0 2 8
3 Tyskland 2 1 0 1 1 3 2 0 2 0 0 2 4 1 2 1 1 5
4 Serbien 2 0 0 2 -2 0 2 0 0 2 -3 0 4 0 0 4 -5 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp A3 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Spanien 2 2 0 0 5 6 2 2 0 0 2 6 4 4 0 0 7 12
2 England 2 1 0 1 2 3 2 2 0 0 9 6 4 3 0 1 11 9
3 Kroatien 2 0 0 2 -8 0 2 1 0 1 -2 3 4 1 0 3 -10 3
4 Tjeckien 2 0 0 2 -3 0 2 0 0 2 -5 0 4 0 0 4 -8 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp A4 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Portugal 2 2 0 0 2 6 2 2 0 0 3 6 4 4 0 0 5 12
2 Danmark 2 1 0 1 0 3 2 1 0 1 0 3 4 2 0 2 0 6
3 Norge 2 1 0 1 0 3 2 0 0 2 -2 0 4 1 0 3 -2 3
4 Wales 2 1 0 1 0 3 2 0 0 2 -3 0 4 1 0 3 -3 3
UEFA Nations League 2026/27
Grupp B1 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Schweiz 2 2 0 0 4 6 2 2 0 0 6 6 4 4 0 0 10 12
2 Slovenien 2 1 1 0 2 4 2 1 0 1 0 3 4 2 1 1 2 7
3 Skottland 2 0 0 2 -4 0 2 1 1 0 2 4 4 1 1 2 -2 4
4 Nordmakedonien 2 0 0 2 -5 0 2 0 0 2 -5 0 4 0 0 4 -10 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp B2 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Nordirland 2 0 2 0 0 2 2 2 0 0 4 6 4 2 2 0 4 8
2 Ungern 2 1 0 1 0 3 2 1 1 0 1 4 4 2 1 1 1 7
3 Ukraina 2 0 0 2 -4 0 2 1 1 0 1 4 4 1 1 2 -3 4
4 Georgien 2 0 1 1 -1 1 2 0 1 1 -1 1 4 0 2 2 -2 2
UEFA Nations League 2026/27
Grupp B3 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Österrike 2 2 0 0 4 6 2 0 2 0 0 2 4 2 2 0 4 8
2 Irland 2 0 2 0 0 2 2 1 0 1 2 3 4 1 2 1 2 5
3 Kosovo 2 1 1 0 1 4 2 0 1 1 -2 1 4 1 2 1 -1 5
4 Israel 2 0 1 1 -3 1 2 0 1 1 -2 1 4 0 2 2 -5 2
UEFA Nations League 2026/27
Grupp B4 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Sverige 2 2 0 0 3 6 2 1 1 0 1 4 4 3 1 0 4 10
2 Bosnien 2 1 1 0 1 4 2 1 1 0 2 4 4 2 2 0 3 8
3 Polen 2 1 1 0 6 4 2 0 0 2 -3 0 4 1 1 2 3 4
4 Rumänien 2 0 0 2 -3 0 2 0 0 2 -7 0 4 0 0 4 -10 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp C1 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Albanien 2 2 0 0 3 6 2 1 0 1 2 3 4 3 0 1 5 9
2 Finland 2 1 1 0 1 4 2 1 0 1 6 3 4 2 1 1 7 7
3 Belarus 2 2 0 0 5 6 2 0 1 1 -2 1 4 2 1 1 3 7
4 San Marino 2 0 0 2 -10 0 2 0 0 2 -5 0 4 0 0 4 -15 0
UEFA Nations League 2026/27
Grupp C2 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Montenegro 2 1 1 0 1 4 2 2 0 0 2 6 4 3 1 0 3 10
2 Cypern 2 2 0 0 3 6 2 0 1 1 -1 1 4 2 1 1 2 7
3 Armenien 2 1 0 1 1 3 2 0 1 1 -2 1 4 1 1 2 -1 4
4 Lettland 2 0 1 1 -1 1 2 0 0 2 -3 0 4 0 1 3 -4 1
UEFA Nations League 2026/27
Grupp C3 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Slovakien 2 2 0 0 3 6 2 1 1 0 4 4 4 3 1 0 7 10
2 Färöarna 2 0 2 0 0 2 2 0 2 0 0 2 4 0 4 0 0 4
3 Moldavien 2 0 1 1 -4 1 2 1 0 1 -1 3 4 1 1 2 -5 4
4 Kazakstan 2 0 1 1 -1 1 2 0 1 1 -1 1 4 0 2 2 -2 2
UEFA Nations League 2026/27
Grupp C4 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Island 2 1 1 0 3 4 2 1 1 0 3 4 4 2 2 0 6 8
2 Estland 2 1 1 0 1 4 2 0 2 0 0 2 4 1 3 0 1 6
3 Bulgarien 2 0 1 1 -1 1 2 1 0 1 -1 3 4 1 1 2 -2 4
4 Luxemburg 2 0 0 2 -5 0 2 1 0 1 0 3 4 1 0 3 -5 3
UEFA Nations League 2026/27
Grupp D1 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Malta 2 1 1 0 1 4 1 1 0 0 1 3 3 2 1 0 2 7
2 Gibraltar 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 1 2 0 2 0 0 2
3 Andorra 1 0 0 1 -1 0 2 0 1 1 -1 1 3 0 1 2 -2 1
UEFA Nations League 2026/27
Grupp D2 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Azerbajdzjan 2 1 1 0 1 4 1 0 1 0 0 1 3 1 2 0 1 5
2 Litauen 1 0 1 0 0 1 2 1 0 1 1 3 3 1 1 1 1 4
3 Liechtenstein 1 0 0 1 -2 0 1 0 1 0 0 1 2 0 1 1 -2 1
Lagens form
20:45 6/10
UEFA Nations League - Omgång 4
0 - 4
20:45 2/10
UEFA Nations League - Omgång 3
1 - 1
20:45 29/9
UEFA Nations League - Omgång 2
2 - 1
20:45 26/9
UEFA Nations League - Omgång 1
2 - 0
20:45 6/10
UEFA Nations League - Omgång 4
0 - 4
16:00 2/10
UEFA Nations League - Omgång 3
1 - 2
18:00 29/9
UEFA Nations League - Omgång 2
1 - 1
20:45 26/9
UEFA Nations League - Omgång 1
2 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
20:45 6/10
UEFA Nations League - Omgång 4
0 - 4
20:45 26/9
UEFA Nations League - Omgång 1
2 - 0
Lagens statistik i UEFA Nations League
Slovakien Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 2 2 4
Vunna matcher 2 1 3
Oavgjorda matcher 0 1 1
Förlorade matcher 0 0 0
Gjorda mål 4 5 9
Gjorda mål per match 2,00 2,50 4,50
Insläppta mål 1 1 2
Insläppta mål per match 0,50 0,50 1,00
Insläppta och gjorda mål per match 2,50 3,00 2,75
Moldavien Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 2 2 4
Vunna matcher 0 1 1
Oavgjorda matcher 1 0 1
Förlorade matcher 1 1 2
Gjorda mål 1 2 3
Gjorda mål per match 0,50 1,00 1,50
Insläppta mål 5 3 8
Insläppta mål per match 2,50 1,50 4,00
Insläppta och gjorda mål per match 3,00 2,50 2,75

Poängstatistik för Slovakien - Moldavien

De fem senaste matcherna har inneburit 1 vinster, 0 förluster och 1 oavgjorda resultat för Slovakien, som alltså besegrade Moldavien. 1 vinster, 0 kryss och 1 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Moldavien.

4 poäng av möjliga är vad Slovakien har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Moldavien inräknade. Moldavien tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 3 poäng av möjliga.

Målstatistik för Slovakien och Moldavien

På hemmaplan har Slovakien gjort 4 mål i UEFA Nations League, vilket innebär att Slovakien har ett snitt på 2,00 gjorda mål per match. På hemmaplan har Slovakien släppt in 0,50 mål i genomsnitt denna säsongen i UEFA Nations League.

Per match har Slovakien ett snitt på 4,50 gjorda mål, på de 4 matcher som spelats i UEFA Nations League under säsongen som gått. Slovakien har under säsongen släppt in totalt 2 mål i ligan på de 4 matcher som spelats.

Under säsongen i UEFA Nations League har Moldavien gjort 2 mål på de 2 bortamatcher man spelat. Moldavien har i genomsnitt släppt in 1,50 mål per bortamatch i UEFA Nations League.

Offensivt har Moldavien gjort 1,50 mål per match i UEFA Nations League på de 4 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Moldavien, på 4 spelade matcher, släppt in 4,00 mål i snitt per match.