Wrexham – Ipswich 21/2, odds, speltips, livestream

STōK Cae Ras 5 - 3(2-2, 3-1)21-02-2026 16:00EFL Championship Omgång 33 Stad: Wrecsam Underlag: Gräs Kapacitet: 19118
Upp till 1000 kr att spela för på Wrexham vs Ipswich!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Spela för 1500 kr på matchen!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt www.stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wrexham - Ipswich. Se resultatet från omröstningen nedan.

Wrexham - Ipswich

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 3.55
X 3.55
2 2.12
Vinstchans
Odds för Wrexham - Ipswich
Matchfakta och matchinfo

Så spelades Wrexham – Ipswich i EFL Championship

Matchen spelades i EFL Championship mellan Wrexham och Ipswich. Mötets avspark var 16:00 den 21 februari.

Wrexham vann matchen mot Ipswich

Det blev till slut Wrexham som gick segrande ur mötet mot Ipswich med siffrorna 5 - 3. Wrexham plockar nya poäng i EFL Championship efter vinsten mot Ipswich. Förlusten för Ipswichinnebär att de går poänglösa från mötet med Wrexham.

De bästa & högsta oddsen inför Wrexham - Ipswich

Inför matchen mellan Wrexham och Ipswich i EFL Championship så var Ipswich spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Ipswich hittade du hos Unibet till 2.12 gånger pengarna. Ipswich var som sagt favorit inför detta möte och de 7 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 3,50 gånger pengarna.

Spelbolaget NordicBet gav det högsta oddset på Wrexham som vinnare, till oddset 3.55 gånger pengarna. Snittoddset på att underdogen Wrexham skulle vinna matchen gav hos de 7 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 2,08 gånger pengarna inför mötet mot Ipswich.

Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Wrexham och Ipswich hittade du hos Betsafe till oddset 3.55. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 7 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,39 gånger pengarna.

Poängfacit Wrexham

Wrexham hemmafacit så här långt i EFL Championship är 0 inspelade poäng på 23 matcher. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.

Wrexham har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 34 tagna poäng på de 23 matcher laget spelat. I EFL Championship har Wrexham med andra ord 1,48 inspelade poäng per match på bortaplan.

Wrexham har på 46 matcher tagit 34 poäng denna här säsongen i event. Per spelad match så har laget tagit 1,48 poäng i snitt.

Poängfacit Ipswich

På 23 matcher i EFL Championship har Ipswich nu 0 insamlade poäng. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.

På 23 matcher har Ipswich under säsong tagit 34 poäng i event. Detta innebär att Ipswich har ett facit med 1,48 poäng per bortamatch.

Ipswich har tagit 34 poäng i EFL Championship under säsong, på 46 spelade matcher. Laget har därmed i snitt, per spelad match, tagit 1,48 poäng.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2025/26
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Coventry 23 17 4 2 32 55 23 11 7 5 20 40 46 28 11 7 52 95
2 Ipswich 23 14 8 1 26 50 23 9 7 7 7 34 46 23 15 8 33 84
3 Millwall 23 13 3 7 8 42 23 11 8 4 7 41 46 24 11 11 15 83
4 Southampton 23 12 8 3 19 44 23 10 6 7 7 36 46 22 14 10 26 80
5 Middlesbrough 23 12 6 5 16 42 23 10 8 5 9 38 46 22 14 10 25 80
6 Hull 23 11 5 7 1 38 23 10 5 8 3 35 46 21 10 15 4 73
7 Wrexham 23 10 7 6 4 37 23 9 7 7 0 34 46 19 14 13 4 71
8 Derby County 23 10 6 7 4 36 23 10 3 10 4 33 46 20 9 17 8 69
9 Norwich 23 9 3 11 -1 30 23 10 5 8 8 35 46 19 8 19 7 65
10 Birmingham City 23 12 8 3 17 44 23 5 5 13 -16 20 46 17 13 16 1 64
11 Swansea 23 11 6 6 7 39 23 7 4 12 -9 25 46 18 10 18 -2 64
12 Bristol City 23 9 4 10 2 31 23 8 7 8 -2 31 46 17 11 18 0 62
13 Sheffield United 23 9 4 10 5 31 23 9 2 12 -5 29 46 18 6 22 0 60
14 Preston 23 8 7 8 -2 31 23 7 8 8 -5 29 46 15 15 16 -7 60
15 Queens Park Rangers 23 10 3 10 3 33 23 6 7 10 -15 25 46 16 10 20 -12 58
16 Watford 23 10 7 6 3 37 23 4 8 11 -15 20 46 14 15 17 -12 57
17 Stoke 23 9 6 8 6 33 23 6 4 13 -11 22 46 15 10 21 -5 55
18 Blackburn 24 5 9 10 -7 24 23 9 4 10 -6 31 47 14 13 20 -13 55
19 Portsmouth 23 8 6 9 2 30 23 6 7 10 -17 25 46 14 13 19 -15 55
20 West Bromwich Albion 23 8 10 5 3 34 23 5 4 14 -13 19 46 13 14 19 -10 53
21 Charlton 23 9 4 10 -3 31 23 4 10 9 -11 22 46 13 14 19 -14 53
22 Leicester 23 7 7 9 -3 28 23 5 9 9 -7 24 46 12 16 18 -10 52
23 Oxford Utd 23 7 8 8 -3 29 23 4 6 13 -11 18 46 11 14 21 -14 47
24 Sheffield Wednesday 23 1 7 15 -30 10 24 1 5 18 -31 8 47 2 12 33 -61 18
Lagens form
13:30 2/5
EFL Championship - Omgång 46
2 - 2
13:00 26/4
EFL Championship - Omgång 45
3 - 1
20:45 21/4
EFL Championship - Omgång 44
0 - 1
16:00 18/4
EFL Championship - Omgång 43
2 - 0
13:00 12/4
EFL Championship - Omgång 42
2 - 0
21:00 7/4
EFL Championship - Omgång 41
1 - 5
16:00 3/4
EFL Championship - Omgång 40
2 - 2
16:00 21/3
EFL Championship - Omgång 39
1 - 2
20:45 17/3
EFL Championship - Omgång 36
3 - 1
21:00 13/3
EFL Championship - Omgång 38
2 - 0
13:30 2/5
EFL Championship - Omgång 46
3 - 0
20:45 28/4
EFL Championship - Omgång 40
2 - 2
13:30 25/4
EFL Championship - Omgång 45
0 - 0
20:45 22/4
EFL Championship - Omgång 44
1 - 2
13:00 19/4
EFL Championship - Omgång 43
2 - 2
21:00 14/4
EFL Championship - Omgång 26
2 - 0
13:30 11/4
EFL Championship - Omgång 42
0 - 2
16:00 6/4
EFL Championship - Omgång 41
2 - 1
13:30 21/3
EFL Championship - Omgång 39
1 - 1
16:00 14/3
EFL Championship - Omgång 38
0 - 2
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 21/2
EFL Championship - Omgång 33
5 - 3
20:45 13/2
FA-cupen - Omgång 4
1 - 0
22/11 2025
EFL Championship - Omgång 16
0 - 0
Lagens statistik i EFL Championship
Wrexham Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 23 23 46
Vunna matcher 10 9 19
Oavgjorda matcher 7 7 14
Förlorade matcher 6 7 13
Gjorda mål 41 28 69
Gjorda mål per match 1,78 1,22 3,00
Insläppta mål 37 28 65
Insläppta mål per match 1,61 1,22 2,83
Insläppta och gjorda mål per match 3,39 2,43 2,91
Ipswich Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 23 23 46
Vunna matcher 14 9 23
Oavgjorda matcher 8 7 15
Förlorade matcher 1 7 8
Gjorda mål 43 37 80
Gjorda mål per match 1,87 1,61 3,48
Insläppta mål 17 30 47
Insläppta mål per match 0,74 1,30 2,04
Insläppta och gjorda mål per match 2,61 2,91 2,76

Poängstatistik för Wrexham - Ipswich

Wrexham har vunnit 2, kryssat 1 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Ipswich inräknat. Förlusten för Ipswich innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 2, spelat 2 oavgjorda och förlorat 1 matcher.

En vinst på kontot innebär att Wrexham nu har spelat in 7 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Ipswich efter förlusten – vilket innebär totalt 8 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.

Målstatistik för Wrexham och Ipswich

Wrexham har ett målsnitt på 1,78 gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship. Under säsongen som har gått har Wrexham släppt in totalt 37 mål på 23 matcher som laget spelat på hemmaplan i EFL Championship, det innebär att Wrexham släppt in 1,61 mål per match i snitt.

Under denna säsongen i EFL Championship har Wrexham gjort totalt 69 mål på 46 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,00 mål per match. Wrexham har under säsongen släppt in totalt 65 mål i ligan på de 46 matcher som spelats.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Ipswich 37 gjorda mål sammanlagt i de 23 bortamatcher man spelat. På bortaplan har Ipswich i genomsnitt släppt in 1,30 mål på de 23 bortamatcher man spelat.

Offensivt har Ipswich gjort 3,48 mål per match i EFL Championship på de 46 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Ipswich släppt in 2,04 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 46 matcher som har spelats.