Burnley odds, spelschema, poängställning, match

16:00 5/9
Burnley - Bristol City EFL Championship - Grundserie
+39
20:45 8/9
Wrexham - Burnley EFL Championship - Grundserie
+25
Oddsen uppdaterades 2026-09-04 18:00:35. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Swansea 2 1 1 0 2 4 2 2 0 0 4 6 4 3 1 0 6 10
2 Queens Park Rangers 2 1 1 0 1 4 2 2 0 0 3 6 4 3 1 0 4 10
3 Charlton 2 2 0 0 2 6 2 1 1 0 1 4 4 3 1 0 3 10
4 Southampton 2 2 0 0 6 6 2 0 1 1 -1 1 4 2 1 1 5 7
5 Wolverhampton Wanderers 2 1 1 0 3 4 2 1 0 1 0 3 4 2 1 1 3 7
6 Middlesbrough 2 2 0 0 3 6 2 0 1 1 -1 1 4 2 1 1 2 7
7 West Bromwich Albion 2 1 1 0 2 4 2 1 0 1 -1 3 4 2 1 1 1 7
8 Bristol City 2 1 0 1 -1 3 2 1 1 0 2 4 4 2 1 1 1 7
9 Birmingham City 2 0 2 0 0 2 2 1 1 0 1 4 4 1 3 0 1 6
10 Sheffield United 2 1 1 0 1 4 2 0 2 0 0 2 4 1 3 0 1 6
11 Millwall 2 1 0 1 0 3 2 1 0 1 -2 3 4 2 0 2 -2 6
12 Wrexham 2 0 1 1 -1 1 2 1 1 0 3 4 4 1 2 1 2 5
13 West Ham 2 1 0 1 1 3 2 0 2 0 0 2 4 1 2 1 1 5
14 Blackburn 2 1 0 1 0 3 2 0 2 0 0 2 4 1 2 1 0 5
15 Watford 2 1 1 0 1 4 2 0 1 1 -2 1 4 1 2 1 -1 5
16 Bolton 2 1 0 1 0 3 2 0 1 1 -1 1 4 1 1 2 -1 4
17 Derby County 2 0 1 1 -3 1 2 1 0 1 1 3 4 1 1 2 -2 4
18 Lincoln 2 0 1 1 -2 1 2 1 0 1 0 3 4 1 1 2 -2 4
19 Cardiff City 2 0 2 0 0 2 2 0 1 1 -1 1 4 0 3 1 -1 3
20 Norwich 2 1 0 1 2 3 2 0 0 2 -4 0 4 1 0 3 -2 3
21 Portsmouth 2 0 0 2 -4 0 2 1 0 1 1 3 4 1 0 3 -3 3
22 Stoke 2 1 0 1 0 3 2 0 0 2 -5 0 4 1 0 3 -5 3
23 Burnley 2 0 2 0 0 2 2 0 0 2 -5 0 4 0 2 2 -5 2
24 Preston 2 0 0 2 -4 0 2 0 0 2 -2 0 4 0 0 4 -6 0
Resultat
21:00 2/9
1 - 1
16:00 29/8
4 - 1
13:00 23/8
3 - 1
17:00 16/8
2 - 2
Spelschema
Omgång 1
17:00 16/8
Omgång 1
2 - 2
Omgång 2
13:00 23/8
3 - 1
Omgång 3
16:00 29/8
Omgång 3
4 - 1
Omgång 4
21:00 2/9
1 - 1
Omgång 5
16:00 5/9
-
Omgång 6
20:45 8/9
Omgång 6
-
Omgång 7
16:00 12/9
Omgång 7
-
Omgång 8
16:00 19/9
Omgång 8
-
Omgång 9
16:00 10/10
Omgång 9
-
Omgång 10
20:45 13/10
Omgång 10
-
Omgång 11
21:00 16/10
Omgång 11
-
Omgång 12
16:00 24/10
Omgång 12
-
Omgång 13
16:00 31/10
-
Omgång 14
20:45 3/11
Omgång 14
-
Omgång 15
16:00 7/11
Omgång 15
-
Omgång 16
13:00 22/11
Omgång 16
-
Omgång 17
20:45 25/11
-
Omgång 18
16:00 28/11
Omgång 18
-
Omgång 19
13:00 6/12
Omgång 19
-
Omgång 20
21:00 9/12
-
Omgång 21
16:00 12/12
-
Omgång 22
16:00 19/12
Omgång 22
-
Omgång 23
13:30 26/12
Omgång 23
-
Omgång 24
20:45 29/12
Omgång 24
-
Omgång 25
18:30 1/1
-
Omgång 26
16:00 16/1
Omgång 26
-
Omgång 27
16:00 23/1
-
Omgång 28
20:45 26/1
Omgång 28
-
Omgång 29
16:00 30/1
Omgång 29
-
Omgång 30
16:00 6/2
Omgång 30
-
Omgång 31
16:00 13/2
Omgång 31
-
Omgång 32
20:45 16/2
Omgång 32
-
Omgång 33
16:00 20/2
Omgång 33
-
Omgång 34
16:00 27/2
Omgång 34
-
Omgång 35
20:45 2/3
-
Omgång 36
16:00 6/3
Omgång 36
-
Omgång 37
16:00 13/3
Omgång 37
-
Omgång 38
20:45 16/3
Omgång 38
-
Omgång 39
16:00 20/3
Omgång 39
-
Omgång 40
16:00 3/4
Omgång 40
-
Omgång 41
20:45 6/4
Omgång 41
-
Omgång 42
16:00 10/4
-
Omgång 43
16:00 17/4
Omgång 43
-
Omgång 44
20:45 20/4
-
Omgång 45
16:00 24/4
-
Omgång 46
13:30 1/5
-

The Championship 2026/2027 - Vinnare

Spelstopp: 26-05-2027 00:00
Spel Vinstchans Odds
West Ham
27.40% 3.00 Gå till
Wolves
16.44% 5.00 Gå till
Middlesbrough
10.96% 7.50 Gå till
Southampton
5.48% 15.00 Gå till
Birmingham
4.84% 17.00 Gå till
Millwall
4.33% 19.00 Gå till
Burnley
3.91% 21.00 Gå till
Swansea
3.91% 21.00 Gå till
Norwich City
3.16% 26.00 Gå till
West Bromwich
3.16% 26.00 Gå till
QPR
2.42% 34.00 Gå till
Sheffield United
2.42% 34.00 Gå till
Wrexham
2.42% 34.00 Gå till
Bristol City
1.61% 51.00 Gå till
Charlton Athletic
1.61% 51.00 Gå till
Derby County
1.23% 67.00 Gå till
Stoke
1.01% 81.00 Gå till
Watford
1.01% 81.00 Gå till
Blackburn Rovers
0.81% 101.00 Gå till
Cardiff City
0.54% 151.00 Gå till
Lincoln City
0.41% 201.00 Gå till
Portsmouth
0.41% 201.00 Gå till
Bolton
0.33% 251.00 Gå till
Preston
0.16% 501.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Allmänna lagmarknader 2026/2027 - Lag som flyttas upp

Spelstopp: 26-05-2027 00:00
Spel Vinstchans Odds
West Ham
18.86% 1.53 Gå till
Wolves
11.01% 2.62 Gå till
Burnley
7.69% 3.75 Gå till
Middlesbrough
7.21% 4.00 Gå till
Birmingham
5.77% 5.00 Gå till
Southampton
5.25% 5.50 Gå till
Norwich City
4.81% 6.00 Gå till
Sheffield United
4.81% 6.00 Gå till
Wrexham
4.44% 6.50 Gå till
Millwall
3.61% 8.00 Gå till
Derby County
3.21% 9.00 Gå till
Stoke
3.21% 9.00 Gå till
West Bromwich
2.89% 10.00 Gå till
Bristol City
2.22% 13.00 Gå till
Blackburn Rovers
1.92% 15.00 Gå till
Swansea
1.92% 15.00 Gå till
Watford
1.92% 15.00 Gå till
Cardiff City
1.52% 19.00 Gå till
Portsmouth
1.52% 19.00 Gå till
QPR
1.52% 19.00 Gå till
Bolton
1.37% 21.00 Gå till
Preston
1.37% 21.00 Gå till
Charlton Athletic
1.11% 26.00 Gå till
Lincoln City
0.85% 34.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Bästa målgörare 2026/2027 - Gör flest mål i turneringen

Spelstopp: 27-05-2027 12:00
Spel Vinstchans Odds
Will Lankshear
12.71% 4.50 Gå till
Cyle Larin
7.15% 8.00 Gå till
Jarrod Bowen
7.15% 8.00 Gå till
Raúl Jiménez
5.20% 11.00 Gå till
Kieffer Moore
3.36% 17.00 Gå till
Mohamed Toure
3.36% 17.00 Gå till
Joël Piroe
2.72% 21.00 Gå till
Lorent Tolaj
2.72% 21.00 Gå till
Valentín Castellanos
2.72% 21.00 Gå till
Adam Armstrong
2.20% 26.00 Gå till
Sammie Szmodics
2.20% 26.00 Gå till
Armando Broja
1.68% 34.00 Gå till
Cameron Archer
1.68% 34.00 Gå till
David Strelec
1.68% 34.00 Gå till
Emil Jakobsen
1.68% 34.00 Gå till
Jay Stansfield
1.68% 34.00 Gå till
Jimmy Morgan
1.68% 34.00 Gå till
Leo Scienza
1.68% 34.00 Gå till
Lewis Dobbin
1.68% 34.00 Gå till
Luca Kjerrumgaard
1.68% 34.00 Gå till
Lyle Foster
1.68% 34.00 Gå till
Mathias Kvistgaarden
1.68% 34.00 Gå till
Morgan Whittaker
1.68% 34.00 Gå till
Patrick Bamford
1.68% 34.00 Gå till
Tyrese Campbell
1.68% 34.00 Gå till
Yousef Salech
1.68% 34.00 Gå till
Zan Vipotnik
1.68% 34.00 Gå till
Zeki Amdouni
1.68% 34.00 Gå till
August Priske
1.40% 41.00 Gå till
Jaydon Banel
1.40% 41.00 Gå till
Jovon Makama
1.40% 41.00 Gå till
Mateus Mane
1.40% 41.00 Gå till
Pablo Felipe Pereira de Jesus
1.40% 41.00 Gå till
Tommy Conway
1.40% 41.00 Gå till
Aune Heggebø
1.12% 51.00 Gå till
Carlos Vicente
1.12% 51.00 Gå till
Carlton Morris
1.12% 51.00 Gå till
Filip Bilbija
1.12% 51.00 Gå till
Josh Windass
1.12% 51.00 Gå till
Richard Kone
1.12% 51.00 Gå till
Taïryk Arconte
1.12% 51.00 Gå till
Thomas Cannon
1.12% 51.00 Gå till
Ante Crnac
0.85% 67.00 Gå till
Kyle Joseph
0.85% 67.00 Gå till
Lars-Jörgen Salvesen
0.85% 67.00 Gå till
Fler odds Färre odds

Burnley

Om Burnley

Burnley Football Club är en sann institution inom den engelska fotbollen och en klubb som bär på ett djupt rotat arv. Laget grundades redan 1882 och är baserat i den lilla industristaden Burnley i Lancashire. Idag huserar denna anrika förening i EFL Championship, den engelska andradivisionen, där de verkar som en fullt professionell klubb med siktet ständigt inställt på att utmana i toppen. Det som gör Burnley unikt ur ett historiskt perspektiv är att de var en av de tolv ursprungliga grundarna av The Football League 1888. Dessutom bär de på den sällsynta meriten att ha vunnit alla fyra professionella divisioner i det engelska ligasystemet. Inför säsongen 2026/2027 kliver laget ut på planen i sina klassiska vinröda hemmatröjor med ljusblå ärmar och vita byxor - färger som antogs 1910 som en hyllning till dåtidens giganter Aston Villa. För dig som analyserar engelsk fotboll är Burnley ett lag som ständigt pendlar mellan högsta och näst högsta nivån, vilket gör dem till en fascinerande faktor att räkna med.

Fakta om Burnley FC

För att bygga en stabil grund i din analys av laget är det viktigt att ha de grundläggande detaljerna på plats. Här är de centrala punkterna som definierar klubben idag.

  • Fullständigt namn: Burnley Football Club
  • Smeknamn: The Clarets
  • Grundat: 1882
  • Hemort: Burnley, Lancashire, England
  • Hemmaarena: Turf Moor (kapacitet på mellan 21 401 och 21 944 åskådare)
  • Liga: EFL Championship
  • Huvudtränare: Nicky Hayen
  • Klubbfärger: Vinrött (claret) och blått

Historiken bakom Burnley

Klubbens rötter sträcker sig tillbaka till den 18 maj 1882. Det var då medlemmarna i rugbyklubben Burnley Rovers tog det strategiska beslutet att byta sport till fotboll, och kort därefter ströks "Rovers" ur namnet. Redan året därpå, 1883, tog klubben steget till att bli professionell. Denna tidiga professionalisering lade grunden för att Burnley blev en av de tolv grundarklubbarna i The Football League 1888.

Storhetstiderna i klubbens historia är tydligt markerade av två tunga ligatitlar i den engelska högstaligan. Den första säkrades säsongen 1920-21, mycket tack vare en imponerande svit på 30 raka matcher utan förlust - en siffra som än idag vittnar om en enorm defensiv och taktisk stabilitet. Den andra ligatiteln bärgades 1959-60. Däremellan hann klubben även lyfta FA-cuppokalen 1914 efter en 1-0-seger mot Liverpool.

Historien rymmer dock inte bara framgångar. Efter glansdagarna på 1960-talet, där laget bland annat nådde kvartsfinal i Europacupen (1960-61), följde en mörkare period. Fallet var djupt och 1985 befann sig Burnley i Fourth Division. Men klubbens förmåga att resa sig är väldokumenterad; 1992 blev de den historiskt andra klubben att ha vunnit alla fyra professionella divisioner. Bakom många av de tidiga framgångarna stod ordföranden Bob Lord (1955-1981), en pionjär inom scouting och ungdomssatsningar, tillsammans med tongivande spelare som mittfältsmotorn Jimmy Adamson och stjärnan Jimmy McIlroy.

Turf Moor som hemmaborg

När du utvärderar Burnleys hemmafördel måste du förstå Turf Moor. Arenan, belägen på Harry Potts Way (postkod BB10 4BX) i Burnley, invigdes redan 1883. Det gör den till den näst äldsta professionella fotbollsarenan i England som fortfarande är i kontinuerligt bruk, endast slagen av Deepdale i Preston. Arenan rymmer drygt 21 400 åskådare och delas inte med någon annan fotbollsklubb, även om Burnley Cricket Club har huserat precis intill sedan starten.

Under 1990-talet genomgick Turf Moor stora renoveringar för att möta kraven från Taylor-rapporten, vilket innebar att alla ståplatser konverterades till sittplatser. Rent historiskt har arenan varit skådeplats för tunga möten, bland annat en FA-cupsemifinal 1922 och en landskamp mellan England och Wales 1927.

För den som tittar på spelförhållanden är underlaget av stort intresse. Turf Moor använder sig av Desso GrassMaster, vilket är en hybridlösning där naturgräs förstärks med konstfiber. Detta garanterar en jämn och slitstark plan oavsett årstid, vilket gynnar ett bolltempo som står sig väl även under de tuffaste vintermånaderna i Lancashire.

Supportrar och rivaliteten i Lancashire

Burnleys supportrar går under namnet "The Clarets", direkt sprunget ur lagets matchställ. Trots att staden Burnley är relativt liten, med en befolkning på omkring 80 000 invånare, är uppslutningen kring laget massiv. Rent statistiskt är Burnley en av de klubbar i England som har starkast lokalt stöd per capita. Denna passionerade supporterbas skapar en intensiv atmosfär på Turf Moor, vilket ofta fungerar som en extra växel för hemmalaget.

När det kommer till rivalitet är det Blackburn Rovers som är den odiskutabla huvudfienden. Mötena mellan dessa två kallas för East Lancashire-derbyt, eller "Cotton Mills-derbyt", en referens till regionens tunga industrihistoria. Avståndet mellan klubbarna är blott 22 kilometer, och den första tävlingsmatchen dem emellan spelades redan 1888. Matcherna präglas av enorm laddning och är ofta nyckelmatcher att bevaka ur ett form- och motivationsperspektiv. Andra lokala rivaliteter existerar även mot lag som Blackpool, Bolton Wanderers och Preston North End, men ingen når samma febriga temperatur som derbyt mot Blackburn.

Historiska prestationer och senaste säsongens utropstecken

Burnley har en solid prishylla med två ligatitlar (1920-21 och 1959-60), en FA-cupseger (1914) och två vinster i Community Shield (1960 och 1973). På den internationella scenen är kvartsfinalen i Europacupen 1960-61 den tyngsta meriten, då klubben inte har några internationella titlar på sitt cv.

Tittar vi på den närtida statistiken från säsongen 2025/2026 i Premier League, finns det specifika spelarprestationer som stack ut trots lagets kollektiva motgångar. Zian Flemming levererade framåt och blev lagets främsta målskytt med 11 fullträffar. Quilindschy Hartman stod för flest framspelningar med 5 assist, medan James Ward-Prowse var den spelare som höll högst och jämnast nivå med ett genomsnittligt betyg på 6,92 över säsongen. I cupspelet samma säsong tog resan slut i FA-cupens fjärde omgång mot Mansfield Town, och i EFL Cup blev det respass i tredje omgången mot Cardiff City.

Klubbens tyngsta rekord och milstolpar

Att förstå Burnleys DNA handlar om att titta på deras historiska milstolpar. Den 30 matcher långa förlustfria sviten under guldåret 1920-21 är ett klubbrekord som definierar deras historiska förmåga att stänga ner motståndare över tid. En annan unik prestation är resan genom seriesystemet som kulminerade 1992, då de fullbordade bedriften att ha vunnit alla fyra professionella ligor i England.

Klubben var också tidigt ute med att professionalisera träningsmiljön. Under 1950- och 60-talen byggde de Gawthorpe, en av de första specialanpassade träningsanläggningarna i landet, vilket gav dem ett enormt försprång i talangutvecklingen. På individnivå är målvakten Jerry Dawson en historisk gigant som vaktade kassen i över 500 matcher mellan åren 1907 och 1929.

Förutsättningar för Burnley i EFL Championship 2026/2027

För att värdera Burnleys chanser säsongen 2026/2027 måste vi analysera det bagage de tar med sig från föregående år. Säsongen 2025/2026 i Premier League blev ett tufft kapitel. Laget slutade på 19:e plats och degraderades därmed till EFL Championship. Siffrorna talar sitt tydliga språk: 22 inspelade poäng fördelat på 4 vinster, 10 oavgjorda och 24 förluster. En målskillnad på -37 (38 gjorda och 75 insläppta) visar att defensiven läckte betänkligt, särskilt under våren med tunga förluster mot lag som Fulham (1-3) och Brighton (0-2).

Men Burnley är en klubb som kan konsten att studsa tillbaka. Bara två säsonger tidigare, 2024/2025, dominerade de Championship totalt, slutade tvåa på 100 poäng och visade upp en urstark defensiv. Inför 2026/2027 har ledningen agerat. Scott Parker lämnade tränarposten i april 2026 och har ersatts av belgaren Nicky Hayen, närmast från Genk, som nu gör sitt första uppdrag i England. Detta tränarbyte kan innebära en taktisk omställning som är viktig att hålla ögonen på tidigt under säsongen.

Spelartruppen besitter hög kvalitet för andradivisionen. Rutin finns i form av Kyle Walker, som med sin veckolön på £70 000 är lagets bäst betalda spelare, och han backas upp av nyckelspelare som Loum Tchaouna och mittfältsmotorn Josh Cullen. Med tanke på klubbens starka historik av att snabbt återhämta sig från nedflyttningar, kombinerat med en trupp som har tydlig spetskopetens, förväntas Burnley definitivt vara ett lag som slåss i toppen av EFL Championship under 2026/2027.

Vanliga frågor om Burnley

När grundades Burnley Football Club?

Burnley grundades den 18 maj 1882 i Burnley, Lancashire, England.

Vilken arena är Burnleys hem och hur stor är den?

Burnley spelar på Turf Moor med en kapacitet på 21 944 åskådare.

Vem är Burnleys huvudtränare?

Scott Parker är huvudtränare för Burnley.

Vilka större titlar har Burnley vunnit?

Burnley har vunnit högstadivisionen 1920/21 och 1959/60 samt FA-cupen 1913/14. Klubben har även två Charity Shield-titlar (1960 och 1973).

Vilken är Burnleys huvudrival och vad kallas derbyt?

Huvudrivalen är Blackburn Rovers och mötena kallas East Lancashire-derbyt, även känt som Cotton Mills-derbyt.

Skribent: Anders

Jag har alltid haft ett brinnande intresse för sport – oavsett om det handlar om fotboll, ishockey, basket eller handboll. Sport har funnits med mig sedan barnsben, och i dag är det inte bara ett intresse utan en del av mitt yrkesliv. Jag följer matcher, analyserar formkurvor och försöker hitta de där små detaljerna som kan göra skillnaden mellan ett bra och ett riktigt vass odds.

Mitt främsta fokus ligger på fotboll och ishockey, men jag gillar att bredda perspektivet och följa andra sporter – särskilt när landslagen är i farten.

På sajten delar jag med mig av mina analyser, oddsrekar och spelidéer. Målet är inte bara att hitta spel med bra värde, utan också att ge dig som läsare insikt i hur jag tänker kring strategi och statistik.

Kort sagt: jag brinner för sport, jag älskar siffror och jag jagar alltid det bästa oddset.