- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr + 64 kr på Expekt-tipset
- Omsättningskrav 15x, minsta odds 1.80
- Upp till 1500 kr + 64 kr på Expekt-tipset
- Omsättningskrav 15x, minsta odds 1.80
Oddsen uppdaterades 2026-05-03 00:27:25. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Atlanta United – Montreal Impact i 3 maj
Matchen som spelades i MLS mellan Atlanta United vs Montreal Impact hade avspark klockan 01:30, den 03-05-2026.
Atlanta United vann matchen mot Montreal Impact
Det blev till slut Atlanta United som gick segrande ur mötet mot Montreal Impact med siffrorna 3 - 1. Atlanta United gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Montreal Impact innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av MLS.
De bästa oddsen inför Atlanta United - Montreal Impact
På matchen i MLS mellan Atlanta United och Montreal Impact så höll spelbolagen Atlanta United som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.10 hos bet365. Atlanta United var som sagt favorit inför detta möte och de 4 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 3,49 gånger pengarna.
Spelbolagen trodde inte på Montreal Impact som vinnare i matchen mot Atlanta United. Och inför detta möte så gav Expekt det högsta oddset på Montreal Impact som vinnare till 3.75 gånger pengarna. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till Montreal Impact och de 4 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 2,00 på en seger till Montreal Impact.
Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Atlanta United och Montreal Impact kunde du betta på hos Expekt till intressanta 3.70 gånger pengarna. Inför avspark mellan Atlanta United och Montreal Impact så gav de 4 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 3,65 på ett kryss i matchen.
Poängfacit Atlanta United
På hemmaplan har Atlanta United samlat ihop 0 poäng så här långt på 17 matcher i MLS. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Atlanta United har ett bortafacit under säsongen i MLS med 16 tagna poäng på de 16 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 1,00 poäng per bortamatch.
På 33 spelade matcher så har Atlanta United håvat in 16 poäng under säsongen i event. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,00 poäng.
Poängfacit Montreal Impact
Montreal Impact facit så här långt är 0 inspelade poäng i MLS på 16 hemmamatcher. Detta innebär att Montreal Impact har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
På bortaplan har Montreal Impact i MLS tagit 9 poäng på 17 matcher. Detta gör att Atlanta United har ett snitt på bortaplan med 0,53 poäng per match.
Montreal Impact har i MLS ett facit på 9 poäng på 33 spelade matcher under säsongen. Montreal Impact har därmed denna säsong ett poängsnitt på 0,53 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 3 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 4 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 5 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 6 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 7 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 8 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 9 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 10 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 11 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 12 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 13 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 14 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 15 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 2 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 3 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 4 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 5 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 6 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 7 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 8 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 9 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 10 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 11 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 12 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 13 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 14 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 15 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nashville | 17 | 34 | 47 | 16 | 10 | 27 | 33 | 44 | 74 |
| 2 | Vancouver Whitecaps | 17 | 28 | 35 | 16 | 10 | 26 | 33 | 38 | 61 |
| 3 | Inter Miami | 16 | 15 | 26 | 17 | 6 | 33 | 33 | 21 | 59 |
| 4 | New England Revolution | 17 | 11 | 35 | 16 | -2 | 23 | 33 | 9 | 58 |
| 5 | Chicago Fire | 16 | 9 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 11 | 55 |
| 6 | FC Dallas | 16 | 7 | 29 | 17 | 2 | 26 | 33 | 9 | 55 |
| 7 | Charlotte FC | 17 | 21 | 34 | 16 | -6 | 19 | 33 | 15 | 53 |
| 8 | St. Louis City | 17 | 13 | 31 | 17 | -3 | 21 | 34 | 10 | 52 |
| 9 | San Jose Earthquakes | 17 | 4 | 26 | 16 | 4 | 26 | 33 | 8 | 52 |
| 10 | Houston Dynamo | 17 | 5 | 30 | 17 | -4 | 22 | 34 | 1 | 52 |
| 11 | Los Angeles FC | 17 | 14 | 31 | 16 | -1 | 16 | 33 | 13 | 47 |
| 12 | Philadelphia Union | 16 | 10 | 26 | 17 | 1 | 21 | 33 | 11 | 47 |
| 13 | FC Cincinnati | 16 | 9 | 30 | 17 | -15 | 16 | 33 | -6 | 46 |
| 14 | Columbus Crew | 17 | 10 | 29 | 16 | -4 | 15 | 33 | 6 | 44 |
| 15 | Los Angeles Galaxy | 17 | 5 | 27 | 16 | -11 | 17 | 33 | -6 | 44 |
| 16 | Portland Timbers | 17 | 9 | 31 | 16 | -10 | 12 | 33 | -1 | 43 |
| 17 | Colorado Rapids | 17 | 12 | 33 | 16 | -13 | 10 | 33 | -1 | 43 |
| 18 | Seattle Sounders | 16 | 2 | 25 | 17 | -5 | 18 | 33 | -3 | 43 |
| 19 | Orlando City | 16 | 10 | 30 | 17 | -26 | 13 | 33 | -16 | 43 |
| 20 | Real Salt Lake | 16 | 10 | 30 | 17 | -10 | 12 | 33 | 0 | 42 |
| 21 | Minnesota United | 16 | 1 | 19 | 17 | -5 | 22 | 33 | -4 | 41 |
| 22 | New York City FC | 17 | 6 | 21 | 16 | -3 | 18 | 33 | 3 | 39 |
| 23 | Toronto FC | 17 | 3 | 27 | 16 | -15 | 12 | 33 | -12 | 39 |
| 24 | New York Red Bulls | 16 | -5 | 21 | 17 | -12 | 18 | 33 | -17 | 39 |
| 25 | San Diego FC | 16 | 8 | 23 | 17 | -13 | 15 | 33 | -5 | 38 |
| 26 | Austin FC | 16 | -1 | 18 | 17 | -20 | 16 | 33 | -21 | 34 |
| 27 | Atlanta United | 17 | -7 | 17 | 16 | -7 | 16 | 33 | -14 | 33 |
| 28 | DC United | 16 | -8 | 20 | 17 | -13 | 13 | 33 | -21 | 33 |
| 29 | CF Montréal | 16 | -4 | 17 | 17 | -26 | 9 | 33 | -30 | 26 |
| 30 | Sporting Kansas City | 17 | -11 | 14 | 16 | -31 | 9 | 33 | -42 | 23 |
| Atlanta United | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 17 | 16 | 33 |
| Vunna matcher | 5 | 4 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 4 | 6 |
| Förlorade matcher | 10 | 8 | 18 |
| Gjorda mål | 26 | 17 | 43 |
| Gjorda mål per match | 1,53 | 1,06 | 2,69 |
| Insläppta mål | 33 | 24 | 57 |
| Insläppta mål per match | 1,94 | 1,50 | 3,56 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,47 | 2,56 | 3,03 |
| Montreal Impact | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 16 | 17 | 33 |
| Vunna matcher | 4 | 2 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 7 | 12 | 19 |
| Gjorda mål | 19 | 18 | 37 |
| Gjorda mål per match | 1,19 | 1,06 | 2,18 |
| Insläppta mål | 23 | 44 | 67 |
| Insläppta mål per match | 1,44 | 2,59 | 3,94 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,63 | 3,65 | 3,15 |
Poängstatistik för Atlanta United - Montreal Impact
De fem senaste matcherna har inneburit 2 vinster, 1 förluster och 2 oavgjorda resultat för Atlanta United, som alltså besegrade Montreal Impact. 0 vinster, 2 kryss och 3 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för Montreal Impact.
De nya poängen från mötet mot Montreal Impact innebär att Atlanta United har plockat totalt 8 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Montreal Impact får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 2 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Atlanta United och Montreal Impact
På de 17 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Atlanta United gjort totalt 26 mål, ett snitt på 1,53 gjorda mål per match. På hemmaplan har Atlanta United släppt in 1,94 mål i genomsnitt denna säsongen i MLS.
Under denna säsongen i MLS har Atlanta United gjort totalt 43 mål på 33 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,69 mål per match. Under den gångna säsongen har Atlanta United ett facit med 57 insläppta mål på de 33 matcher som spelats i ligan. I snitt har Atlanta United släppt in 3,56 mål per match.
Under säsongen i MLS har Montreal Impact gjort 18 mål på de 17 bortamatcher man spelat. Montreal Impact har å sin sida ett bortafacit med 44 insläppta mål under säsongen i MLS.
Bortalaget Montreal Impact har under säsongen i MLS totalt gjort 37 mål i de 33 matcher som man har spelat. Det innebär att Montreal Impact har ett snitt på 2,18 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Montreal Impact släppt in totalt 67 mål. Detta innebär att Montreal Impact har ett målsnitt på 3,94 insläppta mål totalt under de 33 matcher som spelats under säsongen i MLS.



