- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-13 14:04:24. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Åtvidabergs FF mötte Hässleholms IF den 17-10-2026
Åtvidabergs FF och Hässleholms IF möttes den 17-10-2026 med matchstart 16:00 i Division 1.
Hässleholms IF vann mötet mot Åtvidabergs FF
Mötet mellan Åtvidabergs FF och Hässleholms IF slutade med en 2 - 1 seger till Hässleholms IF. Hässleholms IF gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Åtvidabergs FF innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Division 1.
De bästa & högsta oddsen inför Åtvidabergs FF - Hässleholms IF
Inför matchen mellan Åtvidabergs FF och Hässleholms IF i Division 1 så var Åtvidabergs FF spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Åtvidabergs FF hittade du hos Unibet till 1.85 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Åtvidabergs FF, hos de 1 spelbolagen, låg på 3,45 gånger pengarna.
På nederlagstippade Hässleholms IF så kunde du spela på det högsta oddset 3.45 som du hittade hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att Hässleholms IF gick vinnande ur detta möte till oddset 1,85 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Ett kryss mellan Åtvidabergs FF och Hässleholms IF gav som högst 3.55 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Unibet. I snitt gav de 1 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,55 att Åtvidabergs FF - Hässleholms IF skulle kryssa matchen.
Poängfacit Åtvidabergs FF
Åtvidabergs FF har på hemmaplan i Division 1 spelat 15 matcher och har 0 poäng i tabellen. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.
Åtvidabergs FF har ett bortafacit under säsongen i Division 1 med 17 tagna poäng på de 14 matcher laget spelat. Detta gör att Åtvidabergs FF har ett bortafacit med 1,21 poäng per match.
Åtvidabergs FF har på 29 matcher tagit 17 poäng denna här säsongen i event. Detta innebär att Åtvidabergs FF har ett snitt på 1,21 poäng per match.
Poängfacit Hässleholms IF
Hässleholms IF har ett hemmafacit i Division 1 spelat 14 matcher och har 0 poäng i tabellen. Laget har med det ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
På 15 matcher har Hässleholms IF under säsong tagit 27 poäng i event. På bortaplan har Hässleholms IF tagit 1,80 poäng per spelad match.
27 poäng har Hässleholms IF tagit i Division 1 under säsongen som gått, på de 29 matcher man spelat. Hässleholms IF har därmed ett facit på 1,80 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| Åtvidabergs FF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 9 | 4 | 13 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 5 | 8 |
| Förlorade matcher | 3 | 5 | 8 |
| Gjorda mål | 32 | 21 | 53 |
| Gjorda mål per match | 2,13 | 1,50 | 3,79 |
| Insläppta mål | 18 | 25 | 43 |
| Insläppta mål per match | 1,20 | 1,79 | 3,07 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,33 | 3,29 | 3,31 |
| Hässleholms IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 23 | 28 | 51 |
| Gjorda mål per match | 1,64 | 1,87 | 3,40 |
| Insläppta mål | 13 | 20 | 33 |
| Insläppta mål per match | 0,93 | 1,33 | 2,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,57 | 3,20 | 2,90 |
Poängstatistik för Åtvidabergs FF - Hässleholms IF
2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher är resultaten från Hässleholms IF fem senaste matcher efter vinsten mot Åtvidabergs FF. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 1 vinster, 2 förluster och 2 kryssade matcher för Åtvidabergs FF på de fem senaste matcherna.
De nya poängen från mötet mot Åtvidabergs FF innebär att Hässleholms IF har plockat totalt 7 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Åtvidabergs FF får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 5 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.
Målstatistik för Åtvidabergs FF och Hässleholms IF
På de 15 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Åtvidabergs FF gjort totalt 32 mål, ett snitt på 2,13 gjorda mål per match. Åtvidabergs FF har totalt släppt in 18 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 15 hemmamatcherna så har Åtvidabergs FF därmed ett snitt på 1,20 insläppta mål per match.
På de 29 matcher Åtvidabergs FF spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 53 mål, med ett snitt på 3,79 mål per match. Åtvidabergs FF har denna säsongen släppt in totalt 43 mål i ligan. Det innebär att på de 29 matcher som spelats så har Åtvidabergs FF 3,07 insläppta mål per match.
Hässleholms IF har ett snitt på 1,87 gjorda bortamål i Division 1 på de 15 bortamatcher man spelat under säsongen. Hässleholms IF har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 20 mål och har ett snitt på 1,33 insläppta mål per match.
Hässleholms IF har ett facit denna säsongen i Division 1 med 51 gjorda mål. På de 29 matcher som Hässleholms IF har spelat så har man ett snitt på 3,40 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Hässleholms IF släppt in totalt 33 mål. Detta innebär att Hässleholms IF har ett målsnitt på 2,20 insläppta mål totalt under de 29 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



