Du kan inte längre rösta på matchen mellan Belgien - Frankrike. Se resultatet från omröstningen nedan.
Belgien - Frankrike
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-09-28 20:27:56. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Belgien – Frankrike i UEFA Nations League
Belgien och Frankrike gjorde upp den 28 september. Matchen spelades i UEFA Nations League med matchstart 20:45.
Frankrike vann matchen mot Belgien
Frankrike utgick till slut med seger i mötet med Belgien med siffrorna 1 mål mot 0. Frankrike gick segrande ur mötet mot Belgien, vilket innebär att de plockar nya poäng i UEFA Nations League. Förlusten innebär att Belgien inte kommer tilldelas några nya poäng. Efter att matchen mellan de båda lagen avgjorts hittar vi nu Belgien på plats 2 i tabellen på 3 poäng, och Frankrike med sina 3 poäng på plats 1.
De bästa & högsta oddsen inför Belgien - Frankrike
På matchen i UEFA Nations League mellan Belgien och Frankrike så höll spelbolagen Frankrike som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.10 hos bet365. Spelbolagen gav i snitt oddset 3,55 att Frankrike, favoriten hos de 2 spelbolagen, skulle planenligt vinna matchen.
Belgien var underdogs mot Frankrike och det högsta oddset på nederlagstippade Belgien kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 3.90 gånger pengarna. Snittoddset på Belgien som segrare låg på 1,97 gånger pengarna inför matchen.
Hos spelbolaget Unibet så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Belgien - Frankrike i Champions League till 3.75 gånger pengarna. Inför matchstart mellan Belgien och Frankrike så gav de 2 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 3,73 på ett kryss i matchen.
Poängfacit Belgien
Belgien har på hemmaplan i UEFA Nations League spelat 2 matcher och har 0 poäng i tabellen. Över de 2 spelade hemmamatcher har nu Belgien ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Belgien har ett bortafacit under säsongen i UEFA Nations League med 3 tagna poäng på de 2 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 1,50 poäng per bortamatch.
Belgien har på 4 matcher tagit 3 poäng denna här säsongen i event. Med ett facit på 1,50 poäng i snitt per match.
Poängfacit Frankrike
Frankrike har ett facit i UEFA Nations League där laget så här långt har tagit 0 poäng på 2 spelade matcher. Hemma har Frankrike ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
På 2 matcher har Frankrike under säsong tagit 6 poäng i event. Detta gör att Belgien har ett snitt på bortaplan med 3,00 poäng per match.
Denna säsong har Frankrike i UEFA Nations League håvat in 6 poäng på 4 spelade matcher. Per spelad match har Frankrike ett poängsnitt på 3,00.
| Grupp A2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nederländerna | 2 | 1 | 4 | 2 | 1 | 4 | 4 | 2 | 8 |
| 2 | Grekland | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 | 6 | 4 | 2 | 8 |
| 3 | Tyskland | 2 | 1 | 3 | 2 | 0 | 2 | 4 | 1 | 5 |
| 4 | Serbien | 2 | -2 | 0 | 2 | -3 | 0 | 4 | -5 | 0 |
| Grupp B1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Schweiz | 2 | 4 | 6 | 2 | 6 | 6 | 4 | 10 | 12 |
| 2 | Slovenien | 2 | 2 | 4 | 2 | 0 | 3 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Skottland | 2 | -4 | 0 | 2 | 2 | 4 | 4 | -2 | 4 |
| 4 | Nordmakedonien | 2 | -5 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -10 | 0 |
| Grupp B2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Nordirland | 2 | 0 | 2 | 2 | 4 | 6 | 4 | 4 | 8 |
| 2 | Ungern | 2 | 0 | 3 | 2 | 1 | 4 | 4 | 1 | 7 |
| 3 | Ukraina | 2 | -4 | 0 | 2 | 1 | 4 | 4 | -3 | 4 |
| 4 | Georgien | 2 | -1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 4 | -2 | 2 |
| Grupp C1 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Albanien | 2 | 3 | 6 | 2 | 2 | 3 | 4 | 5 | 9 |
| 2 | Finland | 2 | 1 | 4 | 2 | 6 | 3 | 4 | 7 | 7 |
| 3 | Belarus | 2 | 5 | 6 | 2 | -2 | 1 | 4 | 3 | 7 |
| 4 | San Marino | 2 | -10 | 0 | 2 | -5 | 0 | 4 | -15 | 0 |
| Grupp C2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Montenegro | 2 | 1 | 4 | 2 | 2 | 6 | 4 | 3 | 10 |
| 2 | Cypern | 2 | 3 | 6 | 2 | -1 | 1 | 4 | 2 | 7 |
| 3 | Armenien | 2 | 1 | 3 | 2 | -2 | 1 | 4 | -1 | 4 |
| 4 | Lettland | 2 | -1 | 1 | 2 | -3 | 0 | 4 | -4 | 1 |
| Grupp D2 | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Azerbajdzjan | 2 | 1 | 4 | 1 | 0 | 1 | 3 | 1 | 5 |
| 2 | Litauen | 1 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | 3 | 1 | 4 |
| 3 | Liechtenstein | 1 | -2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | -2 | 1 |
| Belgien | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 1 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 0 | 0 |
| Förlorade matcher | 1 | 1 | 2 |
| Gjorda mål | 3 | 3 | 6 |
| Gjorda mål per match | 1,50 | 1,50 | 3,00 |
| Insläppta mål | 1 | 4 | 5 |
| Insläppta mål per match | 0,50 | 2,00 | 2,50 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,00 | 3,50 | 2,75 |
| Frankrike | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Vunna matcher | 1 | 2 | 3 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 0 | 1 |
| Förlorade matcher | 0 | 0 | 0 |
| Gjorda mål | 5 | 2 | 7 |
| Gjorda mål per match | 2,50 | 1,00 | 3,50 |
| Insläppta mål | 2 | 0 | 2 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 0,00 | 1,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,50 | 1,00 | 2,25 |
Poängstatistik för Belgien - Frankrike
Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Frankrike vunnit 2, spelat 0 oavgjorda och förlorat 0 matcher. Belgien har vunnit 1, kryssat 0 och förlorat 1 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Frankrike inräknat.
Vinsten innebär nya poäng för Frankrike, som nu har plockat 6 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Belgien innebär att man har samlat på sig 3 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för Belgien och Frankrike
På de 2 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Belgien gjort totalt 3 mål, ett snitt på 1,50 gjorda mål per match. Belgien har totalt släppt in 1 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i UEFA Nations League. På de 2 hemmamatcherna så har Belgien därmed ett snitt på 0,50 insläppta mål per match.
På de 4 matcher Belgien spelat i UEFA Nations League denna säsong så har laget gjort totalt 6 mål, med ett snitt på 3,00 mål per match. Belgien har under säsongen släppt in totalt 5 mål i ligan på de 4 matcher som spelats.
På de 2 bortamatcher som Frankrike spelat denna säsong i UEFA Nations League har laget gjort 2 mål, vilket ger ett snitt på 1,00 mål per match. Frankrike har på bortaplan släppt in 0 mål i UEFA Nations League. På de 2 bortamatcher som Frankrike spelat så har man ett genomsnitt på 0,00 insläppta mål.
Frankrike har ett facit denna säsongen i UEFA Nations League med 7 gjorda mål. På de 4 matcher som Frankrike har spelat så har man ett snitt på 3,50 producerade mål framåt per match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Frankrike släppt in 1,00 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 4 matcher som har spelats.


