Du kan inte längre rösta på matchen mellan Bolton - Stoke. Se resultatet från omröstningen nedan.
Bolton - Stoke
No ratings yet
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-10 15:28:58. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Bolton – Stoke
Matchen spelades i EFL Championship mellan Bolton och Stoke. Mötets matchstart var 16:00 den 10 oktober.
Stoke vann mötet mot Bolton
Mötet mellan Bolton och Stoke slutade till slut med en 2 - 1 seger till Stoke. Vinsten mot Bolton innebär nya poäng till Stoke i tabellen för EFL Championship. Bolton kommer inte tilldelas några nya poäng efter förlusten.
De bästa oddsen inför Bolton - Stoke
Kikade vi på oddsen inför mötet i EFL Championship mellan Bolton och Stoke så var Stoke oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget gav då det högsta oddset till gånger pengarna på Stoke som vinnare. I snitt så gav 2 bettingsidor oddset på att favoriten Stoke skulle utgå med seger.
2.60 var det högsta oddset på nederlagstippade Stoke som vinnare i mötet mot Stoke. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. I snitt så kunde du spela på att Stoke gick vinnande ur detta möte till oddset gånger pengarna, hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan Bolton och Stoke hittade du hos bet365 till oddset 3.40. De 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,38 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Bolton
På 7 spelade matcher har Bolton nu 0 insamlade poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
Bolton har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 11 tagna poäng på de 8 matcher laget spelat. I EFL Championship har Bolton med andra ord 1,38 inspelade poäng per match på bortaplan.
Bolton har på 15 matcher tagit 11 poäng denna här säsongen i event. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 1,38 poäng.
Poängfacit Stoke
Stoke har i EFL Championship 7 spelade hemmamatcher 0 inspelade poäng. Detta innebär att Bolton i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
Stoke har ett facit med 16 poäng i EFL Championship på 8 spelade bortamatcher. Så laget har ett bortafacit med 2,00 poäng per match.
På 15 matcher Stoke har spelat i EFL Championship under säsong så har laget håvat in 16 poäng. Stoke har därmed denna säsong ett poängsnitt på 2,00 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Birmingham City | 8 | 11 | 16 | 7 | 3 | 13 | 15 | 14 | 29 |
| 2 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 8 | 3 | 12 | 15 | 11 | 29 |
| 3 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 8 | 0 | 16 | 15 | 6 | 29 |
| 4 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 8 | -1 | 9 | 15 | 14 | 28 |
| 5 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 8 | 2 | 14 | 15 | 8 | 28 |
| 6 | West Bromwich Albion | 8 | 6 | 15 | 7 | 2 | 13 | 15 | 8 | 28 |
| 7 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 8 | -4 | 12 | 15 | 4 | 26 |
| 8 | Queens Park Rangers | 8 | 9 | 15 | 7 | -3 | 9 | 15 | 6 | 24 |
| 9 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 8 | 7 | 13 | 15 | 14 | 23 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 8 | 0 | 11 | 15 | 2 | 22 |
| 11 | Portsmouth | 8 | 1 | 13 | 7 | 1 | 9 | 15 | 2 | 22 |
| 12 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 8 | 7 | 12 | 15 | 8 | 21 |
| 13 | Blackburn | 8 | 4 | 15 | 7 | -5 | 6 | 15 | -1 | 21 |
| 14 | Cardiff City | 8 | 8 | 16 | 7 | -8 | 2 | 15 | 0 | 18 |
| 15 | Wrexham | 8 | 4 | 12 | 7 | -6 | 6 | 15 | -2 | 18 |
| 16 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 8 | -10 | 7 | 15 | -4 | 18 |
| 17 | Bristol City | 8 | -9 | 6 | 7 | 1 | 12 | 15 | -8 | 18 |
| 18 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 8 | -3 | 11 | 15 | -9 | 17 |
| 19 | Charlton | 8 | 0 | 12 | 7 | -10 | 5 | 15 | -10 | 17 |
| 20 | Watford | 8 | 0 | 14 | 7 | -10 | 1 | 15 | -10 | 15 |
| 21 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 8 | -3 | 10 | 15 | -11 | 15 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 8 | -7 | 5 | 15 | -9 | 10 |
| 23 | Derby County | 8 | -8 | 5 | 7 | -8 | 5 | 15 | -16 | 10 |
| 24 | Preston | 8 | -5 | 7 | 7 | -12 | 1 | 15 | -17 | 8 |
| Bolton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 8 | 15 |
| Vunna matcher | 2 | 3 | 5 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 5 | 3 | 8 |
| Gjorda mål | 9 | 11 | 20 |
| Gjorda mål per match | 1,29 | 1,38 | 2,50 |
| Insläppta mål | 15 | 14 | 29 |
| Insläppta mål per match | 2,14 | 1,75 | 3,63 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,43 | 3,13 | 3,27 |
| Stoke | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 8 | 15 |
| Vunna matcher | 4 | 5 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 2 | 2 | 4 |
| Gjorda mål | 12 | 12 | 24 |
| Gjorda mål per match | 1,71 | 1,50 | 3,00 |
| Insläppta mål | 6 | 12 | 18 |
| Insläppta mål per match | 0,86 | 1,50 | 2,25 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,57 | 3,00 | 2,80 |
Poängstatistik för Bolton - Stoke
5 vinster, 0 förluster och 0 oavgjorda matcher är resultaten från Stoke fem senaste matcher efter vinsten mot Bolton. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 3 vinster, 1 förluster och 1 kryssade matcher för Bolton på de fem senaste matcherna.
Vinsten innebär nya poäng för Stoke, som nu har plockat 15 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Bolton innebär att man har samlat på sig 10 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för Bolton och Stoke
På de 7 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har Bolton gjort totalt 9 mål, ett snitt på 1,29 gjorda mål per match. I EFL Championship har Bolton släppt in 15 mål på hemmaplan denna säsongen.
Totalt har Bolton producerat 20 mål i EFL Championship under säsongen som har gått. På de 15 matcher laget spelat så har Bolton ett snitt på 2,50 gjorda mål per match. Under den gångna säsongen har Bolton ett facit med 29 insläppta mål på de 15 matcher som spelats i ligan. I snitt har Bolton släppt in 3,63 mål per match.
Stoke har ett snitt på 1,50 gjorda bortamål i EFL Championship på de 8 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Stoke i genomsnitt släppt in 1,50 mål på de 8 bortamatcher man spelat.
Per match har Stoke i snitt producerat 3,00 mål framåt på de 15 matcher som spelats i EFL Championship. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Stoke släppt in 2,25 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 15 matcher som har spelats.



