Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wolverhampton - Bolton. Se resultatet från omröstningen nedan.
Wolverhampton - Bolton
No ratings yet
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-13 16:21:19. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Wolverhampton – Bolton
Den 13-10-2026 så spelades mötet mellan Wolverhampton – Bolton i EFL Championship, med avspark klockan 20:45.
Bolton vann mötet mot Wolverhampton
Bolton utgick till slut med seger i mötet med Wolverhampton med siffrorna 3 mål mot 1. Bolton gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för Wolverhampton innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av EFL Championship.
Oddsen inför Wolverhampton - Bolton
Inför matchen mellan Wolverhampton och Bolton i EFL Championship så var Wolverhampton spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Wolverhampton hittade du hos Unibet till 1.40 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Wolverhampton, hos de 2 spelbolagen, låg på 7,50 gånger pengarna.
På nederlagstippade Bolton så kunde du spela på det högsta oddset 8.00 som du hittade hos bet365. Om vi jämför oddsen från de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 1,38 gånger pengarna på Bolton som vinnare.
Hos spelbolaget bet365 så hittade du det högsta spelet på matchen mellan Wolverhampton - Bolton i Champions League till 4.75 gånger pengarna. Före avspark mellan Wolverhampton - Bolton så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 4,73.
Poängfacit Wolverhampton
Wolves har tagit 0 poäng så här långt i EFL Championship på 7 spelade matcher. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.
Wolverhampton har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 10 tagna poäng på de 6 matcher laget spelat. Och detta gör att Wolves har ett poängsnitt på bortaplan med 1,67 poäng per spelad match.
På de totalt 13 matcher Wolves har spelat under säsongen i EFL Championship så har laget kammat hem 10 poäng. Wolves har därmed ett poängsnitt per match på 1,67.
Poängfacit Bolton
Bolton har ett facit i EFL Championship där laget så här långt har tagit 0 poäng på 7 spelade matcher. Över 7 spelade matcher på hemmaplan har nu Bolton ett snitt på 0 poäng per match.
Bolton har på bortaplan denna säsong 8 inhåvade poäng i EFL Championship på 6 spelade matcher. På bortaplan har Bolton tagit 1,33 poäng per spelad match.
Bolton har i EFL Championship 8 poäng på 13 matcher totalt. Bolton har därmed ett facit på 1,33 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Middlesbrough | 7 | 8 | 17 | 6 | 5 | 11 | 13 | 13 | 28 |
| 2 | Southampton | 7 | 15 | 19 | 6 | 0 | 8 | 13 | 15 | 27 |
| 3 | Swansea | 7 | 8 | 14 | 6 | -1 | 12 | 13 | 7 | 26 |
| 4 | Wolverhampton Wanderers | 7 | 6 | 14 | 6 | 1 | 10 | 13 | 7 | 24 |
| 5 | West Bromwich Albion | 6 | 3 | 11 | 7 | 2 | 13 | 13 | 5 | 24 |
| 6 | Birmingham City | 6 | 7 | 10 | 7 | 3 | 13 | 13 | 10 | 23 |
| 7 | Stoke | 7 | 6 | 13 | 6 | -2 | 10 | 13 | 4 | 23 |
| 8 | West Ham | 7 | 7 | 10 | 6 | 8 | 12 | 13 | 15 | 22 |
| 9 | Queens Park Rangers | 6 | 8 | 11 | 7 | -3 | 9 | 13 | 5 | 20 |
| 10 | Sheffield United | 7 | 2 | 11 | 6 | 0 | 8 | 13 | 2 | 19 |
| 11 | Portsmouth | 6 | 0 | 10 | 7 | 1 | 9 | 13 | 1 | 19 |
| 12 | Millwall | 7 | 6 | 11 | 6 | -4 | 7 | 13 | 2 | 18 |
| 13 | Blackburn | 6 | 4 | 12 | 7 | -5 | 6 | 13 | -1 | 18 |
| 14 | Bristol City | 6 | -3 | 6 | 7 | 1 | 12 | 13 | -2 | 18 |
| 15 | Norwich | 7 | 1 | 9 | 6 | -2 | 6 | 13 | -1 | 15 |
| 16 | Lincoln | 7 | -8 | 5 | 6 | -1 | 10 | 13 | -9 | 15 |
| 17 | Cardiff City | 6 | 7 | 12 | 7 | -8 | 2 | 13 | -1 | 14 |
| 18 | Wrexham | 6 | 2 | 8 | 7 | -6 | 6 | 13 | -4 | 14 |
| 19 | Bolton | 7 | -6 | 6 | 6 | -2 | 8 | 13 | -8 | 14 |
| 20 | Charlton | 6 | 0 | 9 | 7 | -10 | 5 | 13 | -10 | 14 |
| 21 | Watford | 6 | -1 | 10 | 7 | -10 | 1 | 13 | -11 | 11 |
| 22 | Burnley | 7 | -2 | 5 | 6 | -6 | 4 | 13 | -8 | 9 |
| 23 | Derby County | 6 | -6 | 2 | 7 | -8 | 5 | 13 | -14 | 7 |
| 24 | Preston | 6 | -5 | 4 | 7 | -12 | 1 | 13 | -17 | 5 |
| Wolverhampton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 6 | 13 |
| Vunna matcher | 4 | 3 | 7 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 13 | 10 | 23 |
| Gjorda mål per match | 1,86 | 1,67 | 3,83 |
| Insläppta mål | 7 | 9 | 16 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,50 | 2,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,86 | 3,17 | 3,00 |
| Bolton | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 7 | 6 | 13 |
| Vunna matcher | 2 | 2 | 4 |
| Oavgjorda matcher | 0 | 2 | 2 |
| Förlorade matcher | 5 | 2 | 7 |
| Gjorda mål | 9 | 9 | 18 |
| Gjorda mål per match | 1,29 | 1,50 | 3,00 |
| Insläppta mål | 15 | 11 | 26 |
| Insläppta mål per match | 2,14 | 1,83 | 4,33 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,43 | 3,33 | 3,38 |
Poängstatistik för Wolverhampton - Bolton
2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher är resultaten från Bolton fem senaste matcher efter vinsten mot Wolverhampton. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 2 vinster, 2 förluster och 1 kryssade matcher för Wolverhampton på de fem senaste matcherna.
7 poäng av möjliga är vad Bolton har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Wolverhampton inräknade. Wolverhampton tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 7 poäng av möjliga.
Målstatistik för Wolverhampton och Bolton
Wolverhampton har gjort 13 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 1,86 mål/match. Wolves har totalt släppt in 7 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i EFL Championship. På de 7 hemmamatcherna så har Wolves därmed ett snitt på 1,00 insläppta mål per match.
På de 13 matcher Wolverhampton spelat i EFL Championship denna säsong så har laget gjort totalt 23 mål, med ett snitt på 3,83 mål per match. Wolves har denna säsongen släppt in totalt 16 mål i ligan. Det innebär att på de 13 matcher som spelats så har Wolves 2,67 insläppta mål per match.
På bortaplan har Bolton denna säsong ett facit med 9 gjorda mål på 6 spelade matcher. Bolton har på bortaplan släppt in 11 mål i EFL Championship. På de 6 bortamatcher som Bolton spelat så har man ett genomsnitt på 1,83 insläppta mål.
Offensivt har Bolton gjort 3,00 mål per match i EFL Championship på de 13 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Bolton släppt in 4,33 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 13 matcher som har spelats.



