Wolves – Watford 24/10, odds, stream, speltips

Molineux Stadium 1 - 0(1-0, 0-0)24-10-2026 16:00EFL Championship Omgång 12 Stad: Wolverhampton, West Midlands Underlag: Gräs Kapacitet: 34624
Upp till 1000 kr att spela för på Wolves vs Watford!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wolverhampton - Watford. Se resultatet från omröstningen nedan.

Wolverhampton - Watford

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.42
X 4.75
2 7.50
Vinstchans
Odds för Wolverhampton - Watford

Oddsen uppdaterades 2026-10-24 15:28:55. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Wolverhampton - Watford odds, speltips, resultat i EFL Championship

Matchinfo Wolverhampton – Watford i 24 oktober

Matchen som spelades i EFL Championship mellan Wolverhampton vs Watford hade matchstart klockan 16:00, den 24-10-2026.

Wolverhampton vann mötet mot Watford

Wolverhampton vann matchen mot Watford med resultatet 1 - 0. Wolverhampton gick segrande ur mötet mot Watford, vilket innebär att de plockar nya poäng i EFL Championship. Förlusten innebär att Watford inte kommer tilldelas några nya poäng.

De bästa oddsen inför Wolverhampton - Watford

Inför mötet mellan Wolves - Watford i EFL Championship så talade spelbolagens odds för en seger till Wolves och bet365 gav då det bästa oddset till 1.42 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse så gav de 2 spelbolagen i snitt oddset 7,00 på att Wolves skulle vinna matchen.

The Hornets var underdogs mot Wolves och det högsta oddset på nederlagstippade The Hornets kunde du spela på hos spelbolaget Unibet till 7.50 gånger pengarna. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,40 att Watford skulle vinna matchen.

Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Wolves och Watford till det högsta oddset 4.75 hos Unibet. Inför avspark mellan Wolverhampton och Watford så gav de 2 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 4,54 på ett kryss i matchen.

Poängfacit Wolverhampton

Wolves har tagit 0 poäng så här långt i EFL Championship på 7 spelade matcher. Över de 7 spelade hemmamatcher har nu Wolverhampton ett poängsnitt på 0 poäng per match.

På bortaplan har Wolverhampton tagit 13 poäng på 7 spelade matcher i event. I EFL Championship har Wolves med andra ord 1,86 inspelade poäng per match på bortaplan.

Wolves har ett facit denna säsong i EFL Championship med 13 poäng på de 14 matcher som laget spelat under säsongen. Wolverhampton har med det facit ett snitt på 1,86 poäng per match.

Poängfacit Watford

WFC facit så här långt är 0 inspelade poäng i EFL Championship på 7 hemmamatcher. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

Denna säsong i EFL Championship har The Hornets ett facit med 1 poäng på 7 spelade matcher på bortaplan. Detta gör att Wolverhampton har ett snitt på bortaplan med 0,14 poäng per match.

På totalt 14 matcher Watford har spelat under säsongen har man håvat in 1 poäng i event. The Hornets har ett snitt på 0,14 poäng per spelad match.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Southampton 7 6 1 0 15 19 7 2 3 2 0 9 14 8 4 2 15 28
2 Middlesbrough 7 5 2 0 8 17 7 3 2 2 3 11 14 8 4 2 11 28
3 Wolverhampton Wanderers 7 4 2 1 6 14 7 4 1 2 2 13 14 8 3 3 8 27
4 Birmingham City 7 3 4 0 10 13 7 4 1 2 3 13 14 7 5 2 13 26
5 Stoke 7 4 1 2 6 13 7 4 1 2 -1 13 14 8 2 4 5 26
6 Swansea 7 4 2 1 8 14 7 4 0 3 -3 12 14 8 2 4 5 26
7 West Bromwich Albion 7 3 3 1 3 12 7 4 1 2 2 13 14 7 4 3 5 25
8 West Ham 7 3 1 3 7 10 7 3 4 0 8 13 14 6 5 3 15 23
9 Sheffield United 7 3 2 2 2 11 7 3 2 2 1 11 14 6 4 4 3 22
10 Portsmouth 7 4 1 2 2 13 7 2 3 2 1 9 14 6 4 4 3 22
11 Queens Park Rangers 7 3 3 1 8 12 7 2 3 2 -3 9 14 5 6 3 5 21
12 Norwich 7 3 0 4 1 9 7 3 0 4 2 9 14 6 0 8 3 18
13 Millwall 7 3 2 2 6 11 7 2 1 4 -7 7 14 5 3 6 -1 18
14 Blackburn 7 4 0 3 3 12 7 1 3 3 -5 6 14 5 3 6 -2 18
15 Bristol City 7 2 0 5 -4 6 7 3 3 1 1 12 14 5 3 6 -3 18
16 Wrexham 7 3 2 2 4 11 7 1 3 3 -6 6 14 4 5 5 -2 17
17 Bolton 7 2 0 5 -6 6 7 3 2 2 -1 11 14 5 2 7 -7 17
18 Cardiff City 7 3 4 0 7 13 7 0 2 5 -8 2 14 3 6 5 -1 15
19 Lincoln 7 1 2 4 -8 5 7 3 1 3 -2 10 14 4 3 7 -10 15
20 Watford 7 4 1 2 0 13 7 0 1 6 -10 1 14 4 2 8 -10 14
21 Charlton 7 2 3 2 -1 9 7 1 2 4 -10 5 14 3 5 6 -11 14
22 Burnley 7 0 5 2 -2 5 7 1 2 4 -6 5 14 1 7 6 -8 10
23 Derby County 7 0 2 5 -10 2 7 1 2 4 -8 5 14 1 4 9 -18 7
24 Preston 7 1 1 5 -6 4 7 0 1 6 -12 1 14 1 2 11 -18 5
Lagens form
21:00 4/11
EFL Championship - Omgång 14
1 - 2
16:00 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 0
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 0
20:45 20/10
EFL Championship - Omgång 6
1 - 1
21:00 16/10
EFL Championship - Omgång 11
1 - 2
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
1 - 3
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 0
13:00 20/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 0
13:00 13/9
EFL Championship - Omgång 7
0 - 1
13:00 6/9
EFL Championship - Omgång 5
2 - 2
20:45 3/11
EFL Championship - Omgång 14
1 - 0
13:30 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 2
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 0
13:30 17/10
EFL Championship - Omgång 11
2 - 0
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
5 - 1
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
0 - 4
21:00 18/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 0
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
1 - 2
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
2 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
1 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 0
10/3 2022
Premier League - 2021/22
4 - 0
11/9 2021
Premier League - 2021/22
0 - 2
1/1 2020
Premier League - Grundserie
2 - 1
28/9 2019
Premier League - Grundserie
2 - 0
27/4 2019
Premier League - 2018/19 (England)
1 - 2
7/4 2019
FA-cupen - 2018/19
3 - 2 öt
20/10 2018
Premier League - 2018/19 (England)
0 - 2
7/3 2015
EFL Championship - 2014/15
2 - 2
26/12 2014
EFL Championship - 2014/15
0 - 1
Lagens statistik i EFL Championship
Wolverhampton Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 4 4 8
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 1 2 3
Gjorda mål 13 12 25
Gjorda mål per match 1,86 1,71 3,57
Insläppta mål 7 10 17
Insläppta mål per match 1,00 1,43 2,43
Insläppta och gjorda mål per match 2,86 3,14 3,00
Watford Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 4 0 4
Oavgjorda matcher 1 1 2
Förlorade matcher 2 6 8
Gjorda mål 9 4 13
Gjorda mål per match 1,29 0,57 1,86
Insläppta mål 9 14 23
Insläppta mål per match 1,29 2,00 3,29
Insläppta och gjorda mål per match 2,57 2,57 2,57

Poängstatistik för Wolverhampton - Watford

Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Wolverhampton. Watford gick förlorande ur mötet – och har med 5 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 0 vinster.

Vinsten innebär nya poäng för Wolverhampton, som nu har plockat 10 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för Watford innebär att man har samlat på sig 0 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.

Målstatistik för Wolverhampton och Watford

Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship så har Wolverhampton ett genomsnitt på 1,86 per match, på totalt 7 matcher. På hemmaplan har Wolverhampton släppt in 1,00 mål i genomsnitt denna säsongen i EFL Championship.

Per match har Wolves ett snitt på 3,57 gjorda mål, på de 14 matcher som spelats i EFL Championship under säsongen som gått. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har Wolves ett snitt på 2,43 insläppta mål per match, på de 14 matcher som spelats.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Watford 4 gjorda mål sammanlagt i de 7 bortamatcher man spelat. WFC har på bortaplan släppt in 14 mål i EFL Championship. På de 7 bortamatcher som WFC spelat så har man ett genomsnitt på 2,00 insläppta mål.

Bortalaget Watford har under säsongen i EFL Championship totalt gjort 13 mål i de 14 matcher som man har spelat. Det innebär att Watford har ett snitt på 1,86 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Watford släppt in totalt 23 mål. Detta innebär att Watford har ett målsnitt på 3,29 insläppta mål totalt under de 14 matcher som spelats under säsongen i EFL Championship.