Du kan inte längre rösta på matchen mellan Cardiff City - Watford. Se resultatet från omröstningen nedan.
Cardiff City - Watford
No ratings yet
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Upp till 1500 kr i spelkrediter
- 1x fastställt spel för att få spelkrediterna
- Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.
Oddsen uppdaterades 2026-10-13 13:35:23. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchfakta Cardiff City – Watford i EFL Championship
Cardiff City och Watford möttes i EFL Championship den 13/10 med avspark 20:45.
Cardiff City vann mötet mot Watford
Cardiff City utgick med seger i mötet mot Watford med 5 mål mot 1. Vinsten innebär att Cardiff City plockar nya poäng. Watford förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av EFL Championship utan nya poäng.
De bästa oddsen inför Cardiff City - Watford
Inför matchen mellan Cardiff City och The Hornets i EFL Championship så var Cardiff City spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Cardiff City hittade du hos Unibet till 1.65 gånger pengarna. Att Cardiff City skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 4,68 hos de 2 spelbolagen i listan ovan.
På nederlagstippade WFC så kunde du spela på det högsta oddset 5.00 som du hittade hos bet365. Spelbolagen trodde som sagt inte på en vinst till The Hornets och de 2 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt oddset 1,61 på en seger till The Hornets.
Inför mötet mellan Cardiff City och The Hornets så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 4.25 som du hittade hos Unibet. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 4,18 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan Cardiff City - WFC.
Poängfacit Cardiff City
För Cardiff City så har laget denna säsong i EFL Championship håvat in 0 poäng på de 5 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Detta gör att Cardiff City har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
På 5 spelade matcher har Cardiff City denna säsong i EFL Championship tagit 1 poäng. I EFL Championship har Cardiff City med andra ord 0,20 inspelade poäng per match på bortaplan.
Cardiff City har samlat in 1 poäng denna säsong i event, på de 10 matcher laget har spelat. Med ett facit på 0,20 poäng i snitt per match.
Poängfacit Watford
Watford har håvat in 0 poäng så här långt på 5 spelade matcher i EFL Championship. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
På bortaplan har Watford i EFL Championship tagit 1 poäng på 5 matcher. Så laget har ett bortafacit med 0,20 poäng per match.
Denna säsong har The Hornets i EFL Championship håvat in 1 poäng på 10 spelade matcher. The Hornets har därmed denna säsong ett poängsnitt på 0,20 poäng per match.
| Grundserie | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Swansea | 5 | 5 | 11 | 5 | 4 | 12 | 10 | 9 | 23 |
| 2 | Middlesbrough | 5 | 5 | 13 | 5 | 1 | 8 | 10 | 6 | 21 |
| 3 | Southampton | 5 | 12 | 15 | 4 | -2 | 2 | 9 | 10 | 17 |
| 4 | Birmingham City | 5 | 4 | 7 | 5 | 2 | 10 | 10 | 6 | 17 |
| 5 | West Bromwich Albion | 5 | 2 | 8 | 5 | 0 | 9 | 10 | 2 | 17 |
| 6 | West Ham | 5 | 10 | 10 | 4 | 1 | 6 | 9 | 11 | 16 |
| 7 | Stoke | 5 | 4 | 9 | 5 | -3 | 7 | 10 | 1 | 16 |
| 8 | Blackburn | 5 | 2 | 9 | 5 | 0 | 6 | 10 | 2 | 15 |
| 9 | Queens Park Rangers | 4 | 0 | 5 | 5 | 3 | 9 | 9 | 3 | 14 |
| 10 | Wolverhampton Wanderers | 4 | 2 | 7 | 5 | 0 | 7 | 9 | 2 | 14 |
| 11 | Millwall | 5 | 3 | 7 | 5 | -3 | 7 | 10 | 0 | 14 |
| 12 | Bristol City | 5 | -2 | 6 | 5 | 0 | 8 | 10 | -2 | 14 |
| 13 | Charlton | 5 | 2 | 9 | 5 | -5 | 5 | 10 | -3 | 14 |
| 14 | Bolton | 5 | -1 | 6 | 5 | -2 | 7 | 10 | -3 | 13 |
| 15 | Sheffield United | 5 | 1 | 7 | 4 | 0 | 5 | 9 | 1 | 12 |
| 16 | Wrexham | 5 | -1 | 5 | 5 | -3 | 6 | 10 | -4 | 11 |
| 17 | Lincoln | 4 | -3 | 2 | 5 | -1 | 9 | 9 | -4 | 11 |
| 18 | Cardiff City | 5 | 6 | 9 | 5 | -5 | 1 | 10 | 1 | 10 |
| 19 | Norwich | 4 | 2 | 6 | 5 | -4 | 3 | 9 | -2 | 9 |
| 20 | Portsmouth | 4 | -2 | 4 | 4 | 0 | 4 | 8 | -2 | 8 |
| 21 | Burnley | 5 | -1 | 4 | 5 | -3 | 4 | 10 | -4 | 8 |
| 22 | Watford | 5 | -3 | 7 | 5 | -8 | 1 | 10 | -11 | 8 |
| 23 | Derby County | 5 | -5 | 2 | 4 | -2 | 4 | 9 | -7 | 6 |
| 24 | Preston | 5 | -5 | 3 | 5 | -7 | 1 | 10 | -12 | 4 |
| Cardiff City | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 1 | 4 |
| Förlorade matcher | 0 | 4 | 4 |
| Gjorda mål | 12 | 4 | 16 |
| Gjorda mål per match | 2,40 | 0,80 | 3,20 |
| Insläppta mål | 6 | 9 | 15 |
| Insläppta mål per match | 1,20 | 1,80 | 3,00 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,60 | 2,60 | 3,10 |
| Watford | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 5 | 5 | 10 |
| Vunna matcher | 2 | 0 | 2 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 1 | 2 |
| Förlorade matcher | 2 | 4 | 6 |
| Gjorda mål | 6 | 2 | 8 |
| Gjorda mål per match | 1,20 | 0,40 | 1,60 |
| Insläppta mål | 9 | 10 | 19 |
| Insläppta mål per match | 1,80 | 2,00 | 3,80 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,40 | 2,70 |
Poängstatistik för Cardiff City - Watford
Cardiff City har ett facit av 0 vunna, 1 oavgjorda och 4 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Watford. På Watford fem senast spelade matcher har man stått för 0 vinster, 4 förluster och 1 kryss – med förlusten mot Cardiff City inräknat.
Vinsten innebär att Cardiff City plockar nya poäng, och har tagit totalt 1 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Watford innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 1 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Cardiff City och Watford
Cardiff City har gjort 12 mål totalt hemma denna säsong i EFL Championship, ett snitt på 2,40 mål/match. På de 5 hemmamatcher som Cardiff City spelat denna säsong så har man släppt in 6 mål totalt och per match blir det 1,20 mål i snitt.
Under denna säsongen i EFL Championship har Cardiff City gjort totalt 16 mål på 10 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 3,20 mål per match. Cardiff City har denna säsongen släppt in totalt 15 mål i ligan. Det innebär att på de 10 matcher som spelats så har Cardiff City 3,00 insläppta mål per match.
Under säsongen i EFL Championship har WFC gjort 2 mål på de 5 bortamatcher man spelat. Watford har på de 5 bortamatcher man spelat i EFL Championship släppt in 10 mål och har ett snitt på 2,00 insläppta mål per match.
Per match har Watford i snitt producerat 1,60 mål framåt på de 10 matcher som spelats i EFL Championship. The Hornets har totalt spelat 10 matcher under säsongen och på dessa 10 matcher har man släppt in 19 mål, ett snitt på 3,80 insläppta mål per spelad match.



