Wrexham – Watford 22/8, odds, speltips, livestream

STōK Cae Ras 1 - 1(1-1, 0-0)22-08-2026 16:00EFL Championship Omgång 2 Stad: Wrecsam Underlag: Gräs Kapacitet: 19118
Upp till 1000 kr att spela för på Wrexham vs Watford!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos bet365.
Omröstning

Du kan inte längre rösta på matchen mellan Wrexham - Watford. Se resultatet från omröstningen nedan.

Wrexham - Watford

No ratings yet

1 0
X 0
2 0
Bästa matchoddsen
1 1.89
X 3.60
2 4.50
Vinstchans
Odds för Wrexham - Watford

Oddsen uppdaterades 2026-08-22 15:52:47. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Matchinfo Wrexham – Watford i EFL Championship

Wrexham och Watford gjorde upp den 22 augusti. Matchen spelades i EFL Championship med avspark 16:00.

Oavgjort mellan Wrexham - Watford

Det blev till slut oavgjort mellan Wrexham - Watford och slutsiffrorna blev 1 - 1. Att matchen mellan Wrexham och Watford slutade lika innebär att båda lag tilldelas poäng till tabellen i EFL Championship.

De bästa & högsta oddsen inför Wrexham - Watford

Inför mötet mellan Wrexham - Watford i EFL Championship så talade spelbolagens odds för en seger till Wrexham och Unibet gav då det bästa oddset till 1.89 gånger pengarna. Av de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 4,18 på Wrexham som vinnare mot The Hornets.

Oddset på nederlagstippade WFC låg som högst på 4.50 hos bet365. De 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,80 att The Hornets skulle vinna matchen.

Det högsta spelet på ett kryss i mötet mellan Wrexham och Watford kunde du betta på hos bet365 till intressanta 3.60 gånger pengarna. Att Wrexham - Watford skulle kryssa gav inför matchstart oddset 3,58 i snitt om vi kikar hos de 2 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Poängfacit Wrexham

På 7 spelade matcher har Wrexham nu 0 insamlade poäng i event. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.

Wrexham har ett bortafacit under säsongen i EFL Championship med 6 tagna poäng på de 7 matcher laget spelat. På bortaplan så har Wrexham därmed tagit 0,86 poäng per match så här långt.

På de 14 matcher Wrexham har spelat denna säsong i EFL Championship så har laget tagit 6 poäng. Wrexham har därmed ett poängsnitt per match på 0,86.

Poängfacit Watford

Watford har denna säsongen i EFL Championship tagit 0 poäng på de 7 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit på 0 poäng per spelad match.

På bortaplan har Watford i EFL Championship tagit 1 poäng på 7 matcher. Så laget har ett bortafacit med 0,14 poäng per match.

The Hornets har i EFL Championship ett facit på 1 poäng på 14 spelade matcher under säsongen. Watford har därmed ett facit på 0,14 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
EFL Championship 2026/27
Grundserie 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Southampton 7 6 1 0 15 19 7 2 3 2 0 9 14 8 4 2 15 28
2 Middlesbrough 7 5 2 0 8 17 7 3 2 2 3 11 14 8 4 2 11 28
3 Wolverhampton Wanderers 7 4 2 1 6 14 7 4 1 2 2 13 14 8 3 3 8 27
4 Birmingham City 7 3 4 0 10 13 7 4 1 2 3 13 14 7 5 2 13 26
5 Stoke 7 4 1 2 6 13 7 4 1 2 -1 13 14 8 2 4 5 26
6 Swansea 7 4 2 1 8 14 7 4 0 3 -3 12 14 8 2 4 5 26
7 West Bromwich Albion 7 3 3 1 3 12 7 4 1 2 2 13 14 7 4 3 5 25
8 West Ham 7 3 1 3 7 10 7 3 4 0 8 13 14 6 5 3 15 23
9 Sheffield United 7 3 2 2 2 11 7 3 2 2 1 11 14 6 4 4 3 22
10 Portsmouth 7 4 1 2 2 13 7 2 3 2 1 9 14 6 4 4 3 22
11 Queens Park Rangers 7 3 3 1 8 12 7 2 3 2 -3 9 14 5 6 3 5 21
12 Norwich 7 3 0 4 1 9 7 3 0 4 2 9 14 6 0 8 3 18
13 Millwall 7 3 2 2 6 11 7 2 1 4 -7 7 14 5 3 6 -1 18
14 Blackburn 7 4 0 3 3 12 7 1 3 3 -5 6 14 5 3 6 -2 18
15 Bristol City 7 2 0 5 -4 6 7 3 3 1 1 12 14 5 3 6 -3 18
16 Wrexham 7 3 2 2 4 11 7 1 3 3 -6 6 14 4 5 5 -2 17
17 Bolton 7 2 0 5 -6 6 7 3 2 2 -1 11 14 5 2 7 -7 17
18 Cardiff City 7 3 4 0 7 13 7 0 2 5 -8 2 14 3 6 5 -1 15
19 Lincoln 7 1 2 4 -8 5 7 3 1 3 -2 10 14 4 3 7 -10 15
20 Watford 7 4 1 2 0 13 7 0 1 6 -10 1 14 4 2 8 -10 14
21 Charlton 7 2 3 2 -1 9 7 1 2 4 -10 5 14 3 5 6 -11 14
22 Burnley 7 0 5 2 -2 5 7 1 2 4 -6 5 14 1 7 6 -8 10
23 Derby County 7 0 2 5 -10 2 7 1 2 4 -8 5 14 1 4 9 -18 7
24 Preston 7 1 1 5 -6 4 7 0 1 6 -12 1 14 1 2 11 -18 5
Lagens form
20:45 4/11
EFL Championship - Omgång 14
2 - 0
21:00 30/10
EFL Championship - Omgång 13
1 - 0
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
2 - 0
16:00 17/10
EFL Championship - Omgång 11
4 - 1
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
1 - 2
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
1 - 1
16:00 19/9
EFL Championship - Omgång 8
2 - 1
21:00 11/9
EFL Championship - Omgång 7
6 - 0
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
1 - 1
21:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
0 - 0
20:45 3/11
EFL Championship - Omgång 14
1 - 0
13:30 31/10
EFL Championship - Omgång 13
3 - 2
16:00 24/10
EFL Championship - Omgång 12
1 - 0
13:30 17/10
EFL Championship - Omgång 11
2 - 0
20:45 13/10
EFL Championship - Omgång 10
5 - 1
16:00 10/10
EFL Championship - Omgång 9
0 - 4
21:00 18/9
EFL Championship - Omgång 8
1 - 0
16:00 12/9
EFL Championship - Omgång 7
1 - 2
20:45 8/9
EFL Championship - Omgång 6
2 - 1
16:00 5/9
EFL Championship - Omgång 5
1 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
16:00 22/8
EFL Championship - Omgång 2
1 - 1
20:45 17/3
EFL Championship - Omgång 36
3 - 1
13/12 2025
EFL Championship - Omgång 21
2 - 2
Lagens statistik i EFL Championship
Wrexham Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 3 1 4
Oavgjorda matcher 2 3 5
Förlorade matcher 2 3 5
Gjorda mål 12 5 17
Gjorda mål per match 1,71 0,71 2,43
Insläppta mål 8 11 19
Insläppta mål per match 1,14 1,57 2,71
Insläppta och gjorda mål per match 2,86 2,29 2,57
Watford Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 7 7 14
Vunna matcher 4 0 4
Oavgjorda matcher 1 1 2
Förlorade matcher 2 6 8
Gjorda mål 9 4 13
Gjorda mål per match 1,29 0,57 1,86
Insläppta mål 9 14 23
Insläppta mål per match 1,29 2,00 3,29
Insläppta och gjorda mål per match 2,57 2,57 2,57

Poängstatistik för Wrexham - Watford

Likaresultatet innebär att Wrexham på sina fem senaste matcher har plockat 0 vinster, 2 kryss och 3 förluster. WFC har vunnit 0, spelat lika 0 och förlorat 5 av sina 5 senaste.

Båda lagen tilldelas poäng i EFL Championship efter det oavgjorda resultatet. På de fem senaste matcherna, och de möjliga poängen, har Wrexham spelat in 2 poäng samtidigt som The Hornets har säkrat 0 poäng.

Målstatistik för Wrexham och Watford

Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i EFL Championship så har Wrexham ett genomsnitt på 1,71 per match, på totalt 7 matcher. I EFL Championship har Wrexham släppt in 8 mål på hemmaplan denna säsongen.

Totalt har Wrexham producerat 17 mål i EFL Championship under säsongen som har gått. På de 14 matcher laget spelat så har Wrexham ett snitt på 2,43 gjorda mål per match. Wrexham har under säsongen släppt in totalt 19 mål i ligan på de 14 matcher som spelats.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har The Hornets 4 gjorda mål sammanlagt i de 7 bortamatcher man spelat. Watford har å sin sida ett bortafacit med 14 insläppta mål under säsongen i EFL Championship.

Per match har WFC i snitt producerat 1,86 mål framåt på de 14 matcher som spelats i EFL Championship. Watford har totalt spelat 14 matcher under säsongen och på dessa 14 matcher har man släppt in 23 mål, ett snitt på 3,29 insläppta mål per spelad match.