Färöarna – Sverige 5/9, odds, streaming, speltips

Bästa matchoddsen
115.00
X6.70
21.24
Vinstchans
Odds för Färöarna - Sverige
1-X-2 - Vinnare
Spelbolag
1
X
2
Bonus
10bet
Bonuserbjudande 100% upp till 500 kr
888sport
Bonuserbjudande 500% bonus upp till 500 kr
bet365
-
Bonuserbjudande Upp till 1000 kr i spelkrediter
Bethard
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Betsafe
Bonuserbjudande 100% i bonus upp till 500 kr
Betsson
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
betway
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
ComeOn
Bonuserbjudande 200% bonus upp till 1000kr
Hajper
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
LeoVegas
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr
NordicBet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 1000 kr
Paf
Bonuserbjudande 100 kr extra att spela för
ScandiBet
Snabbare
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2500 kr
SpeedyBet
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Svenska Spel
Bonuserbjudande Ingen välkomstbonus
Unibet
Bonuserbjudande 100% bonus upp till 2000 kr

Oddsen uppdaterades 2019-09-05 20:42:12. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Speltips

Sverige tar sig an Färöarna på bortaplan i EM-kvalet. En match där Sverige givetvis bara ska håva in tre poäng. Färöarna har dock en tendens att näta på hemmaplan i dessa kval och det tar jag med mig i mitt speltips. Hos Unibet ger ett spela på att båda lagen gör mål oddset 2,60 gånger pengarna. Klart spelbart med tanke på förutsättningarna.

Här kan du spela på matchen hos Unibet

Färöarnas facit så här långt i EM-kvalet imponerar inte. Men Färöarna är samtidigt ett av Europas sämre fotbollsnationer och att man har fyra raka förluster så här långt är ändå inte förvånande. Vilket innebär att förväntningarna på denna match är att Sverige bara ska ta hem tre poäng. Oddsen från spelbolagen är också därefter.

Det som dock ska sägas om Färöarna är att de har en tendens att näta i sina matcher, speciellt på hemma på Tórsvøllur. Mot Norge senast blev man nollade men Färöarna nätade faktiskt i de tre inledande matcherna i kvalet, tom mot Spanien. I Nations League förra året så nätade man i tre av sex matcher, varav två på hemmaplan. Dock ska sägas att motståndet i den turneringen inte var det bästa.

Värt att lägga till i detta resonemang är att Sveriges defensivt inte varit vad den borde i kvalet, mycket på grund av skador. Inför denna samling så är det nya skador samtidigt som både mittbackarna Andreas Granqvist och Victor Nilsson Lindelöf inte övertygat senaste tiden.

När Sverige gästade Färöarna i VM-kvalet 2012 så vann visserligen Sverige men det var en krampaktig 2-1 seger. Och det skulle inte förvåna mig det minst om det är just det vi kommer att få se i denna match. En krampaktig svensk vinst men tre poäng.

Sveriges startelva

Vänsterbackarna Ludwig Augustinsso och Martin Olsson är båda på skadelistan och inte uttagen. Även Viktor Claesson, som varit viktig för Sverige offensiv under kvalet, är skadad och missar också denna samling.

Nedanstående startelva är preliminär och baserad på hur det har sett ut under träningar inför matchen.

Olsen
Mikael Lustig - Victor Nilsson Lindelöf - Andreas Granqvist - Rasmus Bengtsson
Emil Forsberg - Kristoffer Olsson - Albin Ekdal  Robin Quaison
Alexander Isak - Marcus Berg

Speltips - båda lagen gör mål

Sammantaget så finns det därmed chanser för Färöarna att straffa Sverige, även om en hemmaseger känns avlägset. Men ett mål kanske de kan få till i alla fall. Ser vi till oddset hos Unibet så ger ett spel på att båda lagen gör mål oddset 2,60, ca 38% chans. Jag tycker att det är med åt 50/50 hållet och tycker det är ett intressant spe, dock inte med hela spelkassan. Och blir mitt speltips på matchen.

Matchen är tippad av

Färöarna - Sverige odds och speltips skrivet av Jonas

Jonas

Matchfakta och matchinfo

Färöarna – Sverige avspark 5 september

Mötet i EM-kvalet mellan Färöarna och Sverige spelades den 5/9 avspark med start kl. 20:45.

Sverige vann mötet mot Färöarna

Mötet mellan Färöarna och Sverige slutade med en 4 - 0 seger till Sverige. Sverige gick segrande ur mötet, vilket innebär 3 nya poäng till tabellen. Förlusten för Färöarna innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av EM-kvalet. Resultatet i den spelade matchen innebär totalt 0 poäng för Färöarna och 7 poäng för Sverige – som nu återfinns på plats 6 respektive 2 i tabellen för EM-kvalet.

De bästa oddsen inför Färöarna - Sverige

Inför matchen mellan Färöarna och Sverige i EM-kvalet så var Sverige spelbolagens favorit att vinna om vi kikar på oddsen. Och det högsta oddset på Sverige hittade du hos Unibet till 1.24 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Sverige, hos de 17 spelbolagen, låg på 13,73 gånger pengarna.

Ett spel på Färöarna, som var nederlagstippade hos spelbolagen, kunde du spela till 15.00 gånger pengarna hos bet365. I snitt så kunde du spela på att Färöarna gick vinnande ur detta möte till oddset 1,22 gånger pengarna, hos de 17 spelbolagen i vår oddsjämförelse.

Det bästa oddset på ett kryss gav Betsson till 6.70 gånger pengarna. Före avspark mellan Färöarna - Sverige så gav ett spel på ett oavgjort resultat i snitt oddset 6,41.

Poängfacit Färöarna

På 4 spelade matcher har Färöarna nu 0 insamlade poäng i event. Laget har därmed ett hammafacit på 0,00 poäng per spelad match.

Färöarna har ett bortafacit i EM-kvalet med 0 poäng på 3 spelade matcher. Detta gör att Färöarna har ett bortafacit med 0,00 poäng per match.

På de totalt 7 matcher Färöarna har spelat under säsongen i EM-kvalet så har laget kammat hem 0 poäng. Lagets snitt per spelad match ligger därmed på 0,00 poäng.

Poängfacit Sverige

Sverige har i EM-kvalet 3 spelade hemmamatcher 7 inspelade poäng. Laget har med det ett facit på 2,33 poäng per spelad match hemma.

På bortaplan så har Sverige i EM-kvalet under säsongen 7 inspelade poäng på 4 matcher laget har spelat. Detta gör att Färöarna har ett snitt på bortaplan med 1,75 poäng per match.

Denna säsong har Sverige i EM-kvalet håvat in 14 poäng på 7 spelade matcher. Och har ett facit på 2,00 poäng i snitt per match.

Tabell
Tabell
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 England 330014-3921016-33540120-612
2 Tjeckien 33007-2931024-73640211-912
3 Kosovo 21103-2431117-84522110-108
4 Bulgarien 20113-4140222-7260335-113
5 Montenegro 40222-9220111-4160333-133
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Ukraina 33008-0932105-17651013-116
2 Portugal 31204-1522009-36532013-411
3 Serbien 21016-5331114-74521210-127
4 Luxemburg 31024-6330121-5161145-114
5 Litauen 30122-9130032-8060154-171
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Tyskland 210110-43440010-212650120-615
2 Holland 32019-46330010-39650119-715
3 Nordirland 32014-3632014-4664028-712
4 Vitryssland 40131-5131023-7371154-124
5 Estland 40042-11030120-10170162-211
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Danmark 32107-2731209-35633016-512
2 Irland 32104-1731202-1563306-212
3 Schweiz 21107-3431113-24522110-58
4 Georgien 41213-2520021-6061234-85
5 Gibraltar 20020-7030030-9050050-160
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Kroatien 33007-2941217-45742114-614
2 Ungern 43015-3931023-6374038-912
3 Slovakien 31113-5432017-36631210-810
4 Wales 32104-2730122-4162226-68
5 Azerbajdzjan 30123-9130032-5060155-141
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Spanien 33009-1943109-310761018-419
2 Sverige 32106-27421111-67742117-814
3 Rumänien 32016-36421110-47741216-713
4 Norge 41308-6631114-34724112-910
5 Malta 41032-11330030-6071062-173
6 Färöarna 40041-13030032-10070073-230
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Polen 43108-01043015-29861113-219
2 Österrike 430110-2942117-57851217-716
3 Slovenien 42116-4741127-44832313-811
4 Makedonien 42026-7641214-45832310-1111
5 Israel 31206-4541036-103722312-148
6 Lettland 40040-13030031-11070071-240
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Frankrike 330011-1943019-39760120-418
2 Turkiet 44008-01232017-26760115-218
3 Island 43016-2931024-83740310-1012
4 Albanien 32016-4641034-63730410-109
5 Andorra 41031-9330030-5071061-143
6 Moldavien 31022-8340040-10071062-183
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Belgien 440018-112440012-012880030-124
2 Ryssland 440015-012430112-49870127-421
3 Cypern 41126-8442027-46831413-1210
4 Skottland 42029-7641032-103830511-179
5 Kazakstan 52038-8630121-5182159-137
6 San Marino 30030-10050050-33080080-430
5 SenasteMaVOFGM-IMP
1 Italien 440012-11233008-29770020-321
2 Finland 32014-2642025-6674039-812
3 Bosnien 431013-41030033-80731316-1210
4 Armenien 42028-7631115-54731313-1210
5 Grekland 30123-7141124-5471247-125
6 Liechtenstein 30121-5140131-15170252-202
Lagens form
Match
Resultat
18:0012/10
12/10 18:00
0 - 3
20:458/9
8/9 20:45
4 - 0
20:455/9
5/9 20:45
0 - 4
20:4510/6
10/6 20:45
0 - 2
20:457/6
7/6 20:45
1 - 4
20:4526/3
26/3 20:45
4 - 1
18:0023/3
23/3 18:00
2 - 1
Match
Resultat
20:4512/10
12/10 20:45
0 - 4
20:458/9
8/9 20:45
1 - 1
20:455/9
5/9 20:45
0 - 4
20:4510/6
10/6 20:45
3 - 0
20:457/6
7/6 20:45
3 - 0
20:4526/3
26/3 20:45
3 - 3
18:0023/3
23/3 18:00
2 - 1
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
Match
Resultat
20:455/9
5/9 20:45
0 - 4
19:1511/62013
2013 11/6 19:15
2 - 0
18:0012/102012
2012 12/10 18:00
1 - 2
Lagens statistik i EM-kvalet
Färöarna HemmaBortaTotalt
Spelade matcher437
Vunna matcher000
Oavgjorda matcher000
Förlorade matcher437
Gjorda mål123
Gjorda mål per match0,250,670,43
Insläppta mål131023
Insläppta mål per match3,253,333,29
Insläppta och gjorda mål per match3,504,003,71
Sverige HemmaBortaTotalt
Spelade matcher347
Vunna matcher224
Oavgjorda matcher112
Förlorade matcher011
Gjorda mål61117
Gjorda mål per match2,002,752,43
Insläppta mål268
Insläppta mål per match0,671,501,14
Insläppta och gjorda mål per match2,674,253,57

Poängstatistik för Färöarna - Sverige

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Sverige vunnit 3, spelat 1 oavgjorda och förlorat 1 matcher. Färöarna har vunnit 0, kryssat 0 och förlorat 5 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Sverige inräknat.

Nya poäng tilldelas Sverige efter vinsten, vilket innebär att de på sina 5 senaste matcher har spelat in 10 av totalt 15 möjliga poäng. Förlusten innebär poängtapp för Färöarna, som på sina fem senaste matcher har tagit 0 poäng av 15 möjliga.

Målstatistik för Färöarna och Sverige

På hemmaplan har Färöarna gjort 1 mål i EM-kvalet, vilket innebär att Färöarna har ett snitt på 0,25 gjorda mål per match. På hemmaplan har Färöarna släppt in 3,25 mål i genomsnitt denna säsongen i EM-kvalet.

På de 7 matcher Färöarna spelat i EM-kvalet denna säsong så har laget gjort totalt 3 mål, med ett snitt på 0,43 mål per match. Färöarna har denna säsongen släppt in totalt 23 mål i ligan. Det innebär att på de 7 matcher som spelats så har Färöarna 3,29 insläppta mål per match.

Sverige har ett snitt på 2,75 gjorda bortamål i EM-kvalet på de 4 bortamatcher man spelat under säsongen. Sverige har i genomsnitt släppt in 1,50 mål per bortamatch i EM-kvalet.

Offensivt har Sverige gjort 2,43 mål per match i EM-kvalet på de 7 matcher som spelats under säsongen. Totalt under säsongen i ligan så har Sverige, på 7 spelade matcher, släppt in 1,14 mål i snitt per match.