- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-25 20:36:14. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades FC Järfälla – Athletic Eskilstuna den 26/9
Den 26-09-2026 så spelades mötet mellan FC Järfälla – Athletic Eskilstuna i Division 1, med avspark klockan 16:00.
Athletic Eskilstuna vann mötet mot FC Järfälla
Mötet mellan FC Järfälla och Athletic Eskilstuna slutade till slut med en 4 - 2 seger till Athletic Eskilstuna. Vinsten innebär att Athletic Eskilstuna plockar nya poäng. FC Järfälla förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av Division 1 utan nya poäng.
De bästa oddsen inför FC Järfälla - Athletic Eskilstuna
Inför mötet mellan FC Järfälla - Athletic Eskilstuna i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Athletic Eskilstuna och Unibet gav då det bästa oddset till 1.62 gånger pengarna. I vår oddsjämförelse så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 4,10 på att Athletic Eskilstuna skulle vinna matchen.
På nederlagstippade FC Järfälla så kunde du spela på det högsta oddset 4.10 som du hittade hos Unibet. I vår oddsjämförelse på detta möte så gav de 1 spelbolagen i snitt oddset 1,62 på FC Järfälla som vinnare.
Inför mötet mellan FC Järfälla och Athletic Eskilstuna så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.85 som du hittade hos Unibet. Inför avspark mellan FC Järfälla och Athletic Eskilstuna så gav de 1 spelbolagen i listan ovan i snitt oddset 3,85 på ett kryss i matchen.
Poängfacit FC Järfälla
För FC Järfälla så har laget denna säsong i Division 1 håvat in 0 poäng på de 14 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Laget har därmed ett hammafacit på 0 poäng per spelad match.
FC Järfälla har ett bortafacit i Division 1 med 14 poäng på 15 spelade matcher. Så här långt har FC Järfälla ett poängsnitt på 0,93 poäng per match på bortaplan.
Under säsongen i Division 1 så har FC Järfälla spelat in 14 poäng på 29 matcher. Per match har FC Järfälla ett snitt på 0,93 poäng.
Poängfacit Athletic Eskilstuna
Athletic Eskilstuna har denna säsongen i Division 1 tagit 0 poäng på de 14 matcher laget spelat på hemmaplan. Hemma har Athletic Eskilstuna ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
Athletic Eskilstuna har ett facit med 30 poäng i Division 1 på 15 spelade bortamatcher. Athletic Eskilstuna har med andra ord 2,00 inspelade poäng per bortamatch.
I Division 1 har Athletic Eskilstuna under säsong tagit 30 poäng på 29 matcher laget har spelat. Detta gör att Athletic Eskilstuna har ett snitt på 2,00 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| FC Järfälla | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 5 | 6 |
| Förlorade matcher | 10 | 7 | 17 |
| Gjorda mål | 19 | 21 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,36 | 1,40 | 2,67 |
| Insläppta mål | 34 | 27 | 61 |
| Insläppta mål per match | 2,43 | 1,80 | 4,07 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,79 | 3,20 | 3,48 |
| Athletic Eskilstuna | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 7 | 9 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 3 | 5 |
| Förlorade matcher | 5 | 3 | 8 |
| Gjorda mål | 13 | 42 | 55 |
| Gjorda mål per match | 0,93 | 2,80 | 3,67 |
| Insläppta mål | 15 | 25 | 40 |
| Insläppta mål per match | 1,07 | 1,67 | 2,67 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,00 | 4,47 | 3,28 |
Poängstatistik för FC Järfälla - Athletic Eskilstuna
De fem senaste matcherna har inneburit 3 vinster, 1 förluster och 1 oavgjorda resultat för Athletic Eskilstuna, som alltså besegrade FC Järfälla. 1 vinster, 2 kryss och 2 förluster på de fem senaste matcherna är vad förlusten innebär för FC Järfälla.
Vinsten innebär nya poäng för Athletic Eskilstuna, som nu har plockat 10 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher. Tappade poäng för FC Järfälla innebär att man har samlat på sig 5 poäng på sina senaste 5 matcher, av totalt möjliga.
Målstatistik för FC Järfälla och Athletic Eskilstuna
FC Järfälla har gjort 19 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,36 mål/match. FC Järfälla har totalt släppt in 34 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 14 hemmamatcherna så har FC Järfälla därmed ett snitt på 2,43 insläppta mål per match.
Per match har FC Järfälla ett snitt på 2,67 gjorda mål, på de 29 matcher som spelats i Division 1 under säsongen som gått. Under den gångna säsongen har FC Järfälla ett facit med 61 insläppta mål på de 29 matcher som spelats i ligan. I snitt har FC Järfälla släppt in 4,07 mål per match.
Under säsongen i Division 1 har Athletic Eskilstuna gjort 42 mål på de 15 bortamatcher man spelat. Athletic Eskilstuna har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 25 mål och har ett snitt på 1,67 insläppta mål per match.
Athletic Eskilstuna har ett facit denna säsongen i Division 1 med 55 gjorda mål. På de 29 matcher som Athletic Eskilstuna har spelat så har man ett snitt på 3,67 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har Athletic Eskilstuna släppt in totalt 40 mål. Detta innebär att Athletic Eskilstuna har ett målsnitt på 2,67 insläppta mål totalt under de 29 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



