- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-10 18:43:24. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Gefle IF – FC Järfälla i Division 1
Den 12-09-2026 så spelades mötet mellan Gefle IF – FC Järfälla i Division 1, med avspark klockan 16:00.
Gefle IF vann mötet mot FC Järfälla
Matchen slutade med en seger till Gefle IF med 3 mål mot 1. nya poäng tilldelas Gefle IF i tabellen för Division 1 för vinsten. FC Järfälla förlorade mot Gefle IF, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången.
1X2-oddsen på Gefle IF - FC Järfälla
Inför mötet mellan Gefle IF - FC Järfälla i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Gefle IF och Unibet gav då det bästa oddset till 1.58 gånger pengarna. Att Gefle IF skulle infria förväntningarna och vinna matchen gav i snitt oddset 4,35 hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
FC Järfälla var spelbolagens under dog i mötet mot Gefle IF i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till FC Järfälla gav Unibet till oddset 4.35. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse ovan gav snittoddset 1,58 att FC Järfälla skulle vinna matchen.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Gefle IF och FC Järfälla till det högsta oddset 3.85 hos Unibet. Ett oavgjort spel på Gefle IF - FC Järfälla gav inför mötet i snitt oddset 3,85 gånger pengarna hos de 1 spelbolagen i listan ovan.
Poängfacit Gefle IF
Hemmalaget Gefle IF har på 14 spelade matcher 0 poäng i event. Detta gör att Gefle IF har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
Gefle IF har ett bortafacit under säsongen i Division 1 med 17 tagna poäng på de 15 matcher laget spelat. Detta innebär att Gefle IF har ett poängsnitt på bortaplan med 1,13 poäng per match.
Gefle IF har ett facit denna säsong i Division 1 med 17 poäng på de 29 matcher som laget spelat under säsongen. Gefle IF har därmed ett facit med 1,13 inspelade poäng per match.
Poängfacit FC Järfälla
FC Järfälla har håvat in 0 poäng så här långt på 14 spelade matcher i Division 1. Detta innebär att FC Järfälla har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
FC Järfälla har ett facit med 14 poäng i Division 1 på 15 spelade bortamatcher. FC Järfälla har med andra ord 0,93 inspelade poäng per bortamatch.
FC Järfälla har i Division 1 ett facit på 14 poäng på 29 spelade matcher under säsongen. Och har ett facit på 0,93 poäng i snitt per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| Gefle IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 6 | 5 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 5 | 8 | 13 |
| Gjorda mål | 20 | 16 | 36 |
| Gjorda mål per match | 1,43 | 1,07 | 2,40 |
| Insläppta mål | 22 | 25 | 47 |
| Insläppta mål per match | 1,57 | 1,67 | 3,13 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,73 | 2,86 |
| FC Järfälla | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 5 | 6 |
| Förlorade matcher | 10 | 7 | 17 |
| Gjorda mål | 19 | 21 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,36 | 1,40 | 2,67 |
| Insläppta mål | 34 | 27 | 61 |
| Insläppta mål per match | 2,43 | 1,80 | 4,07 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,79 | 3,20 | 3,48 |
Poängstatistik för Gefle IF - FC Järfälla
Vinsten mot FC Järfälla innebär att Gefle IF har ett facit av 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher på sina fem senaste matcher. FC Järfälla har efter förlusten ett facit av 1 vinster, 2 förluster och 2 oavgjorda resultat på sina fem senaste matcher.
På sina fem senast spelade matcher har Gefle IF efter sin vinst mot FC Järfälla plockat 7 poäng av möjliga. Förlusten innebär att FC Järfälla inte tilldelas några nya poäng, och poängtappet innebär att de av möjliga har spelat in 5 poäng på sina fem senaste matcher.
Målstatistik för Gefle IF och FC Järfälla
Gefle IF har gjort 20 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,43 mål/match. I Division 1 har Gefle IF släppt in 22 mål på hemmaplan denna säsongen.
Under denna säsongen i Division 1 har Gefle IF gjort totalt 36 mål på 29 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,40 mål per match. Under den gångna säsongen har Gefle IF ett facit med 47 insläppta mål på de 29 matcher som spelats i ligan. I snitt har Gefle IF släppt in 3,13 mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har FC Järfälla 21 gjorda mål sammanlagt i de 15 bortamatcher man spelat. FC Järfälla har på bortaplan släppt in 27 mål i Division 1. På de 15 bortamatcher som FC Järfälla spelat så har man ett genomsnitt på 1,80 insläppta mål.
FC Järfälla har ett facit denna säsongen i Division 1 med 40 gjorda mål. På de 29 matcher som FC Järfälla har spelat så har man ett snitt på 2,67 producerade mål framåt per match. Under den gångna säsongen i ligan så har FC Järfälla släppt in totalt 61 mål. Detta innebär att FC Järfälla har ett målsnitt på 4,07 insläppta mål totalt under de 29 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



