- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-16 13:44:46. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Gefle IF – FC Arlanda avspark 16 september
Med matchstart 19:30 så spelades matchen i Division 1 mellan Gefle IF och FC Arlanda, den 16 september.
FC Arlanda vann matchen mot Gefle IF
Mötet mellan Gefle IF och FC Arlanda slutade till slut med en 2 - 0 seger till FC Arlanda. nya poäng tilldelas FC Arlanda i tabellen för Division 1 för vinsten. Gefle IF förlorade mot FC Arlanda, och kommer därför inte tilldelas några nya poäng i den här omgången. Efter att matchen mellan de båda lagen avgjorts hittar vi nu Gefle IF på plats i tabellen på poäng, och FC Arlanda med sina 3 poäng på plats 1.
De bästa oddsen inför Gefle IF - FC Arlanda
På matchen i Division 1 mellan Gefle IF och FC Arlanda så höll spelbolagen Gefle IF som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.32 hos Unibet. I snitt så gav 1 spelbolag oddset 2,60 på att favoriten Gefle IF skulle utgå med seger.
FC Arlanda var spelbolagens under dog i mötet mot Gefle IF i Champions League. Och det bästa oddset på en vinst till FC Arlanda gav Unibet till oddset 2.60. I snitt gav de 1 spelbolagen i vår lista oddset 2,32 att FC Arlanda skulle ta en oväntad seger.
Ett kryss mellan Gefle IF och FC Arlanda gav som högst 3.35 gånger pengarna. Ett odds du kunde spela på hos Unibet. I snitt gav de 1 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,35 att Gefle IF - FC Arlanda skulle kryssa matchen.
Poängfacit Gefle IF
Gefle IF har tagit 0 poäng så här långt i Division 1 på 15 spelade matcher. Över de 15 spelade hemmamatcher har nu Gefle IF ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Gefle IF har på bortaplan i Division 1 denna säsong 17 inspelade poäng på 15 matcher. Detta gör att Gefle IF har ett bortafacit med 1,13 poäng per match.
Gefle IF har ett facit denna säsong i Division 1 med 17 poäng på de 30 matcher som laget spelat under säsongen. Detta innebär att Gefle IF har ett snitt på 1,13 poäng per match.
Poängfacit FC Arlanda
FC Arlanda har ett facit i Division 1 där laget så här långt har tagit 0 poäng på 15 spelade matcher. Detta innebär att FC Arlanda har ett hemmasnitt på 0 poäng per match.
På 15 matcher har FC Arlanda under säsong tagit 26 poäng i event. Så laget har ett bortafacit med 1,73 poäng per match.
FC Arlanda har tagit 26 poäng i Division 1 under säsong, på 30 spelade matcher. FC Arlanda har därmed ett facit på 1,73 poäng per match.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 15 | 25 | 35 | 15 | 22 | 32 | 30 | 47 | 67 |
| 2 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 15 | 3 | 25 | 30 | -95 | 55 |
| 3 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 15 | 5 | 26 | 30 | 16 | 54 |
| 4 | Athletic Eskilstuna | 15 | -3 | 23 | 15 | 17 | 30 | 30 | 14 | 53 |
| 5 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 15 | 17 | 29 | 30 | -74 | 52 |
| 6 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 15 | 5 | 21 | 30 | 6 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 15 | 6 | 25 | 15 | 4 | 20 | 30 | 10 | 45 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 15 | 2 | 22 | 30 | -1 | 43 |
| 9 | Gefle IF | 15 | 5 | 24 | 15 | -9 | 17 | 30 | -4 | 41 |
| 10 | Assyriska | 15 | -5 | 17 | 15 | 96 | 21 | 30 | 91 | 38 |
| 11 | Sollentuna FK | 15 | -1 | 21 | 15 | 91 | 16 | 30 | 90 | 37 |
| 12 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 15 | -13 | 15 | 30 | -15 | 37 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 15 | -10 | 14 | 30 | -20 | 34 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 15 | -10 | 13 | 30 | -20 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 15 | -16 | 10 | 15 | -6 | 14 | 30 | -22 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 15 | -9 | 14 | 15 | -14 | 4 | 30 | -23 | 18 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| Gefle IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 7 | 5 | 12 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 5 | 8 | 13 |
| Gjorda mål | 27 | 16 | 43 |
| Gjorda mål per match | 1,80 | 1,07 | 2,87 |
| Insläppta mål | 22 | 25 | 47 |
| Insläppta mål per match | 1,47 | 1,67 | 3,13 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,27 | 2,73 | 3,00 |
| FC Arlanda | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 3 | 5 | 8 |
| Gjorda mål | 26 | 28 | 54 |
| Gjorda mål per match | 1,73 | 1,87 | 3,60 |
| Insläppta mål | 15 | 23 | 38 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,53 | 2,53 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,73 | 3,40 | 3,07 |
Poängstatistik för Gefle IF - FC Arlanda
FC Arlanda har vunnit 3, kryssat 0 och förlorat 2 av sina fem senast spelade matcher, med vinsten mot Gefle IF inräknat. Förlusten för Gefle IF innebär att man på de 5 senaste matcherna har vunnit 2, spelat 1 oavgjorda och förlorat 2 matcher.
Vinsten innebär att FC Arlanda plockar nya poäng, och har tagit totalt 9 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Gefle IF innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 7 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för Gefle IF och FC Arlanda
Räknar vi antalet gjorda mål per hemmamatch i Division 1 så har Gefle IF ett genomsnitt på 1,80 per match, på totalt 15 matcher. På de 15 hemmamatcher som Gefle IF spelat denna säsong så har man släppt in 22 mål totalt och per match blir det 1,47 mål i snitt.
Totalt har Gefle IF producerat 43 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 30 matcher laget spelat så har Gefle IF ett snitt på 2,87 gjorda mål per match. Under den gångna säsongen har Gefle IF ett facit med 47 insläppta mål på de 30 matcher som spelats i ligan. I snitt har Gefle IF släppt in 3,13 mål per match.
FC Arlanda har ett snitt på 1,87 gjorda bortamål i Division 1 på de 15 bortamatcher man spelat under säsongen. FC Arlanda har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 23 mål och har ett snitt på 1,53 insläppta mål per match.
FC Arlanda har ett facit denna säsongen i Division 1 med 54 gjorda mål. På de 30 matcher som FC Arlanda har spelat så har man ett snitt på 3,60 producerade mål framåt per match. FC Arlanda har totalt spelat 30 matcher under säsongen och på dessa 30 matcher har man släppt in 38 mål, ett snitt på 2,53 insläppta mål per spelad match.



