- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-08 11:44:35. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
IF Karlstad Fotboll mötte FC Arlanda den 10-10-2026
Mötet i Division 1 mellan IF Karlstad Fotboll och FC Arlanda spelades den 10/10 matchstart med start kl. 16:00.
IF Karlstad Fotboll vann matchen mot FC Arlanda
IF Karlstad Fotboll vann matchen mot FC Arlanda med resultatet 3 - 0. IF Karlstad Fotboll gick segrande ur mötet, vilket innebär nya poäng till tabellen. Förlusten för FC Arlanda innebär att man blir utan nya poäng i den här omgången av Division 1. Efter att poängen för den spelade matchen delats ut hittar vi IF Karlstad Fotboll plats med poäng, och FC Arlanda på plats 1 med totalt 3 poäng.
De bästa & högsta oddsen inför IF Karlstad Fotboll - FC Arlanda
På matchen i Division 1 mellan IF Karlstad Fotboll och FC Arlanda så höll spelbolagen IF Karlstad Fotboll som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.75 hos Unibet. IF Karlstad Fotboll var som sagt favorit inför detta möte och de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav ett snittodds på 3,80 gånger pengarna.
På nederlagstippade FC Arlanda så kunde du spela på det högsta oddset 3.80 som du hittade hos Unibet. Om vi jämför oddsen från de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 1,75 gånger pengarna på FC Arlanda som vinnare.
Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan IF Karlstad Fotboll och FC Arlanda till det högsta oddset 3.55 hos Unibet. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,55 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit IF Karlstad Fotboll
För IF Karlstad Fotboll så har laget denna säsong i Division 1 håvat in 0 poäng på de 14 matcherna som laget har spelat på hemmaplan. Över de 14 spelade hemmamatcher har nu IF Karlstad Fotboll ett poängsnitt på 0 poäng per match.
IF Karlstad Fotboll har ett bortafacit i Division 1 med 20 poäng på 15 spelade matcher. I Division 1 har IF Karlstad Fotboll med andra ord 1,33 inspelade poäng per match på bortaplan.
På 29 spelade matcher så har IF Karlstad Fotboll håvat in 20 poäng under säsongen i event. IF Karlstad Fotboll har därmed ett facit med 1,33 inspelade poäng per match.
Poängfacit FC Arlanda
FC Arlanda har ett hemmafacit i Division 1 spelat 15 matcher och har 0 poäng i tabellen. Över 15 spelade matcher på hemmaplan har nu FC Arlanda ett snitt på 0 poäng per match.
FC Arlanda har på bortaplan denna säsong 26 inhåvade poäng i Division 1 på 14 spelade matcher. Detta innebär att FC Arlanda har ett facit med 1,86 poäng per bortamatch.
Denna säsong har FC Arlanda i Division 1 håvat in 26 poäng på 29 spelade matcher. Per spelad match har FC Arlanda ett poängsnitt på 1,86.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| IF Karlstad Fotboll | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 7 | 5 | 12 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 5 | 8 |
| Förlorade matcher | 4 | 5 | 9 |
| Gjorda mål | 20 | 23 | 43 |
| Gjorda mål per match | 1,43 | 1,53 | 2,87 |
| Insläppta mål | 14 | 19 | 33 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,27 | 2,20 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,43 | 2,80 | 2,62 |
| FC Arlanda | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 8 | 8 | 16 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 3 | 4 | 7 |
| Gjorda mål | 26 | 27 | 53 |
| Gjorda mål per match | 1,73 | 1,93 | 3,79 |
| Insläppta mål | 15 | 21 | 36 |
| Insläppta mål per match | 1,00 | 1,50 | 2,57 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,73 | 3,43 | 3,07 |
Poängstatistik för IF Karlstad Fotboll - FC Arlanda
0 vinster, 3 förluster och 2 oavgjorda matcher är resultaten från IF Karlstad Fotboll fem senaste matcher efter vinsten mot FC Arlanda. Förlusten innebär att vi kan konstatera ett facit om 3 vinster, 2 förluster och 0 kryssade matcher för FC Arlanda på de fem senaste matcherna.
Vinsten innebär att IF Karlstad Fotboll plockar nya poäng, och har tagit totalt 2 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för FC Arlanda innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 9 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för IF Karlstad Fotboll och FC Arlanda
På de 14 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har IF Karlstad Fotboll gjort totalt 20 mål, ett snitt på 1,43 gjorda mål per match. IF Karlstad Fotboll har totalt släppt in 14 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 14 hemmamatcherna så har IF Karlstad Fotboll därmed ett snitt på 1,00 insläppta mål per match.
Under denna säsongen i Division 1 har IF Karlstad Fotboll gjort totalt 43 mål på 29 matcher man spelat, vilket ger ett målsnitt på 2,87 mål per match. IF Karlstad Fotboll har denna säsongen släppt in totalt 33 mål i ligan. Det innebär att på de 29 matcher som spelats så har IF Karlstad Fotboll 2,20 insläppta mål per match.
På bortaplan har FC Arlanda denna säsong ett facit med 27 gjorda mål på 14 spelade matcher. FC Arlanda har på bortaplan släppt in 21 mål i Division 1. På de 14 bortamatcher som FC Arlanda spelat så har man ett genomsnitt på 1,50 insläppta mål.
Per match har FC Arlanda i snitt producerat 3,79 mål framåt på de 29 matcher som spelats i Division 1. Totalt under säsongen i ligan så har FC Arlanda, på 29 spelade matcher, släppt in 2,57 mål i snitt per match.



