- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 1000 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-09-28 14:32:38. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades Enköping – Gefle IF
Enköping och Gefle IF gjorde upp den 3 oktober. Matchen spelades i Division 1 med avspark 13:00.
Enköping vann matchen mot Gefle IF
Det blev till slut Enköping som gick segrande ur mötet mot Gefle IF med siffrorna 1 - 0. Vinsten innebär att Enköping plockar nya poäng. Gefle IF förlorade mötet, och går alltså från denna omgång av Division 1 utan nya poäng.
Oddsen inför Enköping - Gefle IF
Inför mötet mellan Enköping - Gefle IF i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Enköping och Unibet gav då det bästa oddset till 2.43 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Enköping, hos de 1 spelbolagen, låg på 2,48 gånger pengarna.
På nederlagstippade Gefle IF så kunde du spela på det högsta oddset 2.48 som du hittade hos Unibet. Om vi jämför oddsen från de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så gav ett spel i snitt 2,43 gånger pengarna på Gefle IF som vinnare.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.35 på att Enköping och Gefle IF skulle kryssa i mötet. De 1 spelbolagen som du ser i oddsjämförelsen ovan gav i snitt 3,35 gånger pengarna på ett oavgjort resultat.
Poängfacit Enköping
Enköping har tagit 0 poäng så här långt i Division 1 på 13 spelade matcher. Över de 13 spelade hemmamatcher har nu Enköping ett poängsnitt på 0 poäng per match.
Enköping har ett bortafacit under säsongen i Division 1 med 19 tagna poäng på de 13 matcher laget spelat. Så laget har ett facit på 1,46 poäng per bortamatch.
Enköping har ett facit denna säsong i Division 1 med 19 poäng på de 26 matcher som laget spelat under säsongen. Per spelad match så har laget tagit 1,46 poäng i snitt.
Poängfacit Gefle IF
Gefle IF har denna säsongen i Division 1 tagit 0 poäng på de 13 matcher laget spelat på hemmaplan. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Gefle IF har ett facit med 13 poäng i Division 1 på 13 spelade bortamatcher. Gefle IF har med andra ord 1,00 inspelade poäng per bortamatch.
På 26 matcher har Gefle IF spelat in 13 poäng denna säsong i event. Per match har laget därmed tagit 1,00 poäng i snitt.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 13 | 22 | 31 | 13 | 20 | 29 | 26 | 42 | 60 |
| 2 | FC Arlanda | 13 | 11 | 25 | 13 | 4 | 23 | 26 | 15 | 48 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 13 | -4 | 20 | 13 | 15 | 27 | 26 | 11 | 47 |
| 4 | Hammarby TFF | 13 | -90 | 20 | 13 | 16 | 25 | 26 | -74 | 45 |
| 5 | Enköping | 13 | -100 | 26 | 13 | 0 | 19 | 26 | -100 | 45 |
| 6 | IF Karlstad Fotboll | 13 | 9 | 24 | 13 | 6 | 20 | 26 | 15 | 44 |
| 7 | FBK Karlstad | 13 | -2 | 22 | 13 | 7 | 21 | 26 | 5 | 43 |
| 8 | Assyriska | 13 | -2 | 17 | 13 | 100 | 21 | 26 | 98 | 38 |
| 9 | Umeå FC | 13 | -8 | 15 | 13 | 2 | 20 | 26 | -6 | 35 |
| 10 | Karlbergs BK | 13 | -4 | 18 | 13 | -4 | 15 | 26 | -8 | 33 |
| 11 | Gefle IF | 13 | -3 | 18 | 13 | -11 | 13 | 26 | -14 | 31 |
| 12 | Sollentuna FK | 13 | -4 | 15 | 13 | 94 | 15 | 26 | 90 | 30 |
| 13 | Vasalunds IF | 13 | -7 | 17 | 13 | -9 | 11 | 26 | -16 | 28 |
| 14 | Piteå IF | 13 | -11 | 10 | 13 | -5 | 13 | 26 | -16 | 23 |
| 15 | FC Järfälla | 13 | -15 | 9 | 13 | -8 | 10 | 26 | -23 | 19 |
| 16 | IFK Stocksund | 13 | -8 | 11 | 13 | -11 | 4 | 26 | -19 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 13 | 14 | 28 | 13 | 15 | 29 | 26 | 29 | 57 |
| 2 | Hässleholms IF | 13 | 10 | 25 | 13 | 7 | 23 | 26 | 17 | 48 |
| 3 | Åtvidabergs FF | 13 | 16 | 30 | 13 | -2 | 17 | 26 | 14 | 47 |
| 4 | Ariana FC | 13 | 3 | 21 | 13 | 9 | 23 | 26 | 12 | 44 |
| 5 | Lunds BK | 13 | 14 | 27 | 13 | 2 | 16 | 26 | 16 | 43 |
| 6 | FC Rosengård | 13 | 4 | 21 | 13 | 0 | 18 | 26 | 4 | 39 |
| 7 | FC Trollhättan | 13 | 4 | 17 | 13 | 0 | 21 | 26 | 4 | 38 |
| 8 | Tvååkers IF | 13 | -1 | 16 | 13 | -5 | 18 | 26 | -6 | 34 |
| 9 | Jönköpings Södra | 13 | 13 | 26 | 13 | -11 | 7 | 26 | 2 | 33 |
| 10 | BK Olympic | 13 | 6 | 20 | 13 | -8 | 13 | 26 | -2 | 33 |
| 11 | Skövde AIK | 13 | 1 | 23 | 13 | -10 | 10 | 26 | -9 | 33 |
| 12 | Eskilsminne IF | 13 | -5 | 18 | 13 | -4 | 14 | 26 | -9 | 32 |
| 13 | Kristianstads FC | 13 | 0 | 15 | 13 | -8 | 14 | 26 | -8 | 29 |
| 14 | Laholms FK | 13 | -6 | 13 | 13 | -5 | 13 | 26 | -11 | 26 |
| 15 | Ängelholms FF | 13 | -5 | 12 | 13 | -9 | 12 | 26 | -14 | 24 |
| 16 | Utsiktens BK | 13 | -12 | 7 | 13 | -27 | 5 | 26 | -39 | 12 |
| Enköping | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 13 | 26 |
| Vunna matcher | 8 | 6 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 2 | 1 | 3 |
| Förlorade matcher | 3 | 6 | 9 |
| Gjorda mål | 20 | 19 | 39 |
| Gjorda mål per match | 1,54 | 1,46 | 3,00 |
| Insläppta mål | 21 | 19 | 40 |
| Insläppta mål per match | 1,62 | 1,46 | 3,08 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,15 | 2,92 | 3,04 |
| Gefle IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 13 | 13 | 26 |
| Vunna matcher | 5 | 4 | 9 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 1 | 4 |
| Förlorade matcher | 5 | 8 | 13 |
| Gjorda mål | 19 | 13 | 32 |
| Gjorda mål per match | 1,46 | 1,00 | 2,46 |
| Insläppta mål | 22 | 24 | 46 |
| Insläppta mål per match | 1,69 | 1,85 | 3,54 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,15 | 2,85 | 3,00 |
Poängstatistik för Enköping - Gefle IF
Enköping har ett facit av 3 vunna, 1 oavgjorda och 1 förlorade på sina fem senaste matcher efter att ha besegrat Gefle IF. På Gefle IF fem senast spelade matcher har man stått för 2 vinster, 3 förluster och 0 kryss – med förlusten mot Enköping inräknat.
En vinst på kontot innebär att Enköping nu har spelat in 10 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas Gefle IF efter förlusten – vilket innebär totalt 6 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för Enköping och Gefle IF
Enköping har ett målsnitt på 1,54 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. På de 13 hemmamatcher som Enköping spelat denna säsong så har man släppt in 21 mål totalt och per match blir det 1,62 mål i snitt.
På de 26 matcher Enköping spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 39 mål, med ett snitt på 3,00 mål per match. Under den gångna säsongen har Enköping ett facit med 40 insläppta mål på de 26 matcher som spelats i ligan. I snitt har Enköping släppt in 3,08 mål per match.
På bortaplan har Gefle IF denna säsong ett facit med 13 gjorda mål på 13 spelade matcher. Gefle IF har å sin sida ett bortafacit med 24 insläppta mål under säsongen i Division 1.
Per match har Gefle IF i snitt producerat 2,46 mål framåt på de 26 matcher som spelats i Division 1. Under den gångna säsongen i ligan så har Gefle IF släppt in totalt 46 mål. Detta innebär att Gefle IF har ett målsnitt på 3,54 insläppta mål totalt under de 26 matcher som spelats under säsongen i Division 1.



