- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-10-30 12:32:13. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
IK Frej – Gefle IF avspark 1 november
Den 01-11-2026 så spelades mötet mellan IK Frej – Gefle IF i Division 1, med matchstart klockan 16:00.
Gefle IF vann matchen mot IK Frej
Matchen slutade med en seger till Gefle IF med 2 mål mot 0. Gefle IF plockar nya poäng till tabellen efter att ha besegrat IK Frej. IK Frej å andra sidan blir poänglösa i den här omgången av Division 1 i och med förlusten.
1X2-oddsen på IK Frej - Gefle IF
På matchen i Division 1 mellan IK Frej och Gefle IF så höll spelbolagen IK Frej som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 1.37 hos Unibet. Av de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 6,40 på IK Frej som vinnare mot Gefle IF.
Spelbolaget Unibet gav det högsta oddset på Gefle IF som vinnare, till oddset 6.40 gånger pengarna. Snittoddset på Gefle IF som segrare låg på 1,37 gånger pengarna inför matchen.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 4.40 på att IK Frej och Gefle IF skulle kryssa i mötet. Att IK Frej - Gefle IF skulle kryssa gav inför avspark oddset 4,40 i snitt om vi kikar hos de 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Poängfacit IK Frej
IK Frej har på hemmaplan i Division 1 spelat 15 matcher och har 0 poäng i tabellen. Detta gör att IK Frej har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
IK Frej har ett bortafacit i Division 1 med 26 poäng på 14 spelade matcher. Detta gör att IK Frej har ett bortafacit med 1,86 poäng per match.
IK Frej har ett facit denna säsong i Division 1 med 26 poäng på de 29 matcher som laget spelat under säsongen. Detta innebär att IK Frej har ett snitt på 1,86 poäng per match.
Poängfacit Gefle IF
Gefle IF har ett facit i Division 1 där laget så här långt har tagit 0 poäng på 14 spelade matcher. Detta innebär att IK Frej i snitt tar 0 poäng per match på hemmaplan.
På bortaplan har Gefle IF i Division 1 tagit 17 poäng på 15 matcher. Och detta innebär att IK Frej har ett snitt på 1,13 poäng per spelad match på bortaplan.
Denna säsong har Gefle IF i Division 1 håvat in 17 poäng på 29 spelade matcher. Per match har laget därmed tagit 1,13 poäng i snitt.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 14 | 17 | 32 | 29 | 34 | 66 |
| 2 | Hässleholms IF | 14 | 10 | 26 | 15 | 8 | 27 | 29 | 18 | 53 |
| 3 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 14 | 7 | 20 | 29 | 20 | 50 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 14 | 8 | 23 | 29 | 13 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 14 | -4 | 17 | 29 | 10 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 14 | 3 | 21 | 15 | -1 | 19 | 29 | 2 | 40 |
| 7 | Jönköpings Södra | 14 | 14 | 29 | 15 | -10 | 10 | 29 | 4 | 39 |
| 8 | FC Trollhättan | 14 | 2 | 17 | 15 | -5 | 21 | 29 | -3 | 38 |
| 9 | Tvååkers IF | 14 | -1 | 17 | 15 | -3 | 21 | 29 | -4 | 38 |
| 10 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 14 | -10 | 11 | 29 | -8 | 38 |
| 11 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 14 | -12 | 13 | 29 | -3 | 37 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 14 | -7 | 17 | 29 | -4 | 36 |
| 13 | Eskilsminne IF | 14 | -8 | 18 | 15 | -7 | 15 | 29 | -15 | 33 |
| 14 | Laholms FK | 14 | -2 | 16 | 15 | -5 | 16 | 29 | -7 | 32 |
| 15 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 14 | -8 | 15 | 29 | -13 | 30 |
| 16 | Utsiktens BK | 14 | -15 | 7 | 15 | -29 | 8 | 29 | -44 | 15 |
| IK Frej | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 14 | 29 |
| Vunna matcher | 6 | 8 | 14 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 2 | 7 |
| Förlorade matcher | 4 | 4 | 8 |
| Gjorda mål | 24 | 31 | 55 |
| Gjorda mål per match | 1,60 | 2,21 | 3,93 |
| Insläppta mål | 16 | 15 | 31 |
| Insläppta mål per match | 1,07 | 1,07 | 2,21 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 2,67 | 3,29 | 2,97 |
| Gefle IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 6 | 5 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 5 | 8 | 13 |
| Gjorda mål | 20 | 16 | 36 |
| Gjorda mål per match | 1,43 | 1,07 | 2,40 |
| Insläppta mål | 22 | 25 | 47 |
| Insläppta mål per match | 1,57 | 1,67 | 3,13 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,73 | 2,86 |
Poängstatistik för IK Frej - Gefle IF
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 2 vinster, 2 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för Gefle IF. IK Frej gick förlorande ur mötet – och har med 3 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 2 kryss och 0 vinster.
En vinst på kontot innebär att Gefle IF nu har spelat in 7 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna. Inga nya poäng tilldelas IK Frej efter förlusten – vilket innebär totalt 2 poäng av möjliga på deras fem senast spelade matcher.
Målstatistik för IK Frej och Gefle IF
På de 15 spelade hemmamatcherna under denna säsongen har IK Frej gjort totalt 24 mål, ett snitt på 1,60 gjorda mål per match. IK Frej har totalt släppt in 16 mål på hemmaplan under säsongen som har gått i Division 1. På de 15 hemmamatcherna så har IK Frej därmed ett snitt på 1,07 insläppta mål per match.
Totalt har IK Frej producerat 55 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 29 matcher laget spelat så har IK Frej ett snitt på 3,93 gjorda mål per match. IK Frej har under säsongen släppt in totalt 31 mål i ligan på de 29 matcher som spelats.
På de 15 bortamatcher som Gefle IF spelat denna säsong i Division 1 har laget gjort 16 mål, vilket ger ett snitt på 1,07 mål per match. Gefle IF har å sin sida ett bortafacit med 25 insläppta mål under säsongen i Division 1.
Offensivt har Gefle IF gjort 2,40 mål per match i Division 1 på de 29 matcher som spelats under säsongen. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Gefle IF släppt in 3,13 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 29 matcher som har spelats.



