Gefle IF – Enköping 2/5, odds, speltips, stream

Gavlevallen 2 - 1(1-0, 1-1)02-05-2026 16:00Division 1 Omgång 5 Stad: Gävle Underlag: Konstgräs Kapacitet: 6432
Upp till 1000 kr att spela för på Gefle IF vs Enköping!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Unibet.
Upp till 1500 kr i spelkrediter + 100 free spins!
Regler och villkor gäller, 18+, spela ansvarsfullt stodlinjen.se, gäller endast nya kunder hos Expekt.
Bästa matchoddsen
1 2.00
X 3.60
2 3.00
Vinstchans
Odds för Gefle IF - Enköping

Oddsen uppdaterades 2026-05-02 14:46:25. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.

Matchfakta och matchinfo

Gefle IF - Enköping odds, speltips, resultat i Division 1

Så spelades Gefle IF – Enköping den 2/5

Matchen som spelades i Division 1 mellan Gefle IF vs Enköping hade avspark klockan 16:00, den 02-05-2026.

Gefle IF vann matchen mot Enköping

Matchen slutade med en seger till Gefle IF med 2 mål mot 1. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas Gefle IF i tabellen för Division 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Enköping på grund av förlusten.

De bästa & högsta oddsen inför Gefle IF - Enköping

På matchen i Division 1 mellan Gefle IF och Enköping så höll spelbolagen Gefle IF som favoriter och du kunde spela till det bästa oddset 2.00 hos Unibet. Av de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse så var snittoddet 3,00 på Gefle IF som vinnare mot Enköping.

Oddset på nederlagstippade Enköping låg som högst på 3.00 hos Unibet. Snittoddset på att underdogen Enköping skulle vinna matchen gav hos de 3 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 2,00 gånger pengarna inför mötet mot Gefle IF.

Inför matchen så kunde du spela på krysset mellan Gefle IF och Enköping till det högsta oddset 3.60 hos Unibet. Ett oavgjort spel på Gefle IF - Enköping gav inför mötet i snitt oddset 3,60 gånger pengarna hos de 3 spelbolagen i listan ovan.

Poängfacit Gefle IF

Gefle IF har på hemmaplan i Division 1 spelat 13 matcher och har 0 poäng i tabellen. Ett facit som innebär 0 poäng per spelad hemmamatch.

13 poäng har Gefle IF facit så här långt på 13 matcher i Division 1. På bortaplan har Gefle IF därmed 1,00 poäng per match.

I Division 1 har Gefle IF 13 poäng på 26 spelade matcher totalt. Per spelad match så har laget tagit 1,00 poäng i snitt.

Poängfacit Enköping

Enköping facit så här långt är 0 inspelade poäng i Division 1 på 13 hemmamatcher. Hemma har Enköping ett snitt på 0 inspelade poäng per match.

På 13 matcher har Enköping under säsong tagit 19 poäng i event. Så här långt så har Enköping därmed ett bortasnitt på 1,46 poäng per match.

På 26 matcher Enköping har spelat i Division 1 under säsong så har laget håvat in 19 poäng. Enköping har därmed ett facit på 1,46 poäng per match.

Tabell
Tabell & Poängställning
Ettan (Division 1) 2026
Norra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Stockholm Internazionale 13 10 1 2 22 31 13 9 2 2 20 29 26 19 3 4 42 60
2 FC Arlanda 13 7 4 2 11 25 13 7 2 4 4 23 26 14 6 6 15 48
3 Athletic Eskilstuna 13 6 2 5 -4 20 13 8 3 2 15 27 26 14 5 7 11 47
4 Hammarby TFF 13 5 5 4 -90 20 13 8 1 4 16 25 26 13 6 8 -74 45
5 Enköping 13 8 2 4 -100 26 13 6 1 6 0 19 26 14 3 10 -100 45
6 IF Karlstad Fotboll 13 7 3 3 9 24 13 5 5 3 6 20 26 12 8 6 15 44
7 FBK Karlstad 13 6 4 3 -2 22 13 6 3 4 7 21 26 12 7 7 5 43
8 Assyriska 13 5 2 6 -2 17 13 6 3 5 100 21 26 11 5 11 98 38
9 Umeå FC 13 4 3 6 -8 15 13 6 2 5 2 20 26 10 5 11 -6 35
10 Karlbergs BK 13 5 3 5 -4 18 13 4 3 6 -4 15 26 9 6 11 -8 33
11 Gefle IF 13 5 3 5 -3 18 13 4 1 8 -11 13 26 9 4 13 -14 31
12 Sollentuna FK 13 4 3 6 -4 15 13 3 6 5 94 15 26 7 9 11 90 30
13 Vasalunds IF 13 5 2 6 -7 17 13 2 5 6 -9 11 26 7 7 12 -16 28
14 Piteå IF 13 2 4 7 -11 10 13 3 4 6 -5 13 26 5 8 13 -16 23
15 FC Järfälla 13 3 0 10 -15 9 13 2 4 7 -8 10 26 5 4 17 -23 19
16 IFK Stocksund 13 2 5 6 -8 11 13 1 1 11 -11 4 26 3 6 17 -19 15
Ettan (Division 1) 2026
Södra 5 Senaste Ma V O F +/- P
1 Trelleborgs FF 13 8 4 1 14 28 13 9 2 2 15 29 26 17 6 3 29 57
2 Hässleholms IF 13 8 1 4 10 25 13 7 2 4 7 23 26 15 3 8 17 48
3 Åtvidabergs FF 13 9 3 1 16 30 13 4 5 4 -2 17 26 13 8 5 14 47
4 Ariana FC 13 6 3 4 3 21 13 6 5 2 9 23 26 12 8 6 12 44
5 Lunds BK 13 9 0 4 14 27 13 3 7 3 2 16 26 12 7 7 16 43
6 FC Rosengård 13 6 3 4 4 21 13 4 6 3 0 18 26 10 9 7 4 39
7 FC Trollhättan 13 4 5 4 4 17 13 6 3 4 0 21 26 10 8 8 4 38
8 Tvååkers IF 13 4 4 5 -1 16 13 5 3 5 -5 18 26 9 7 10 -6 34
9 Jönköpings Södra 13 8 2 3 13 26 13 1 4 8 -11 7 26 9 6 11 2 33
10 BK Olympic 13 6 2 5 6 20 13 4 1 8 -8 13 26 10 3 13 -2 33
11 Skövde AIK 13 6 5 2 1 23 13 2 4 7 -10 10 26 8 9 9 -9 33
12 Eskilsminne IF 13 5 3 5 -5 18 13 4 2 7 -4 14 26 9 5 12 -9 32
13 Kristianstads FC 13 4 3 6 0 15 13 4 2 7 -8 14 26 8 5 13 -8 29
14 Laholms FK 13 3 4 6 -6 13 13 4 1 8 -5 13 26 7 5 14 -11 26
15 Ängelholms FF 13 2 6 5 -5 12 13 3 3 7 -9 12 26 5 9 12 -14 24
16 Utsiktens BK 13 1 4 8 -12 7 13 1 2 10 -27 5 26 2 6 18 -39 12
Lagens form
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
3 - 3
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 0
16:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
0 - 1
16:00 20/9
Division 1 - Omgång 23
0 - 1
19:30 16/9
Division 1 - Omgång 22
0 - 2
16:00 12/9
Division 1 - Omgång 21
3 - 1
16:00 5/9
Division 1 - Omgång 20
1 - 0
16:00 29/8
Division 1 - Omgång 19
2 - 2
18:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
1 - 2
13:00 15/8
Division 1 - Omgång 17
2 - 0
16:00 11/10
Division 1 - Omgång 26
0 - 1
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 0
13:00 27/9
Division 1 - Omgång 24
2 - 0
16:00 19/9
Division 1 - Omgång 23
2 - 2
19:30 16/9
Division 1 - Omgång 22
2 - 3
19:30 10/9
Division 1 - Omgång 21
2 - 1
13:00 6/9
Division 1 - Omgång 20
2 - 3
13:00 30/8
Division 1 - Omgång 19
0 - 3
13:00 23/8
Division 1 - Omgång 18
0 - 0
16:00 16/8
Division 1 - Omgång 17
2 - 0
Resultat inbördes möten
Resultat inbördes möten
13:00 3/10
Division 1 - Omgång 25
1 - 0
16:00 2/5
Division 1 - Omgång 5
2 - 1
16/8 2025
Division 1 - Omgång 18
5 - 1
7/6 2025
Division 1 - Omgång 12
2 - 0
Lagens statistik i Division 1
Gefle IF Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 5 4 9
Oavgjorda matcher 3 1 4
Förlorade matcher 5 8 13
Gjorda mål 19 13 32
Gjorda mål per match 1,46 1,00 2,46
Insläppta mål 22 24 46
Insläppta mål per match 1,69 1,85 3,54
Insläppta och gjorda mål per match 3,15 2,85 3,00
Enköping Hemma Borta Totalt
Spelade matcher 13 13 26
Vunna matcher 8 6 14
Oavgjorda matcher 2 1 3
Förlorade matcher 3 6 9
Gjorda mål 20 19 39
Gjorda mål per match 1,54 1,46 3,00
Insläppta mål 21 19 40
Insläppta mål per match 1,62 1,46 3,08
Insläppta och gjorda mål per match 3,15 2,92 3,04

Poängstatistik för Gefle IF - Enköping

Vinsten innebär att på de seaste 5 matcherna har Gefle IF vunnit 2, spelat 0 oavgjorda och förlorat 3 matcher. Enköping har vunnit 3, kryssat 1 och förlorat 1 av sina fem senast spelade matcher, men förlusten mot Gefle IF inräknat.

De nya poängen från mötet mot Enköping innebär att Gefle IF har plockat totalt 6 poäng av möjliga i sina 5 senast spelade matcher. Enköping får inte med sig några nya poäng efter förlusten, och har därmed spelat in 10 poäng av möjliga på sina 5 senaste matcher.

Målstatistik för Gefle IF och Enköping

Gefle IF har gjort 19 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,46 mål/match. Under säsongen som har gått har Gefle IF släppt in totalt 22 mål på 13 matcher som laget spelat på hemmaplan i Division 1, det innebär att Gefle IF släppt in 1,69 mål per match i snitt.

Totalt har Gefle IF producerat 32 mål i Division 1 under säsongen som har gått. På de 26 matcher laget spelat så har Gefle IF ett snitt på 2,46 gjorda mål per match. Gefle IF har under säsongen släppt in totalt 46 mål i ligan på de 26 matcher som spelats.

Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Enköping 19 gjorda mål sammanlagt i de 13 bortamatcher man spelat. Enköping har på bortaplan släppt in 19 mål i Division 1. På de 13 bortamatcher som Enköping spelat så har man ett genomsnitt på 1,46 insläppta mål.

Bortalaget Enköping har under säsongen i Division 1 totalt gjort 39 mål i de 26 matcher som man har spelat. Det innebär att Enköping har ett snitt på 3,00 gjorda mål i varje match. Under den gångna säsongen i ligan så har Enköping släppt in totalt 40 mål. Detta innebär att Enköping har ett målsnitt på 3,08 insläppta mål totalt under de 26 matcher som spelats under säsongen i Division 1.