- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-22 13:45:39. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
FC Järfälla – Gefle IF matchstart 23 maj
Den 23-05-2026 så spelades mötet mellan FC Järfälla – Gefle IF i Division 1, med avspark klockan 16:00.
FC Järfälla vann mötet mot Gefle IF
FC Järfälla utgick till slut med seger i mötet med Gefle IF med siffrorna 4 mål mot 0. Vinsten betyder att nya poäng tilldelas FC Järfälla i tabellen för Division 1. Det blir däremot en poänglös omgång för Gefle IF på grund av förlusten.
Oddsen inför FC Järfälla - Gefle IF
Inför mötet mellan FC Järfälla - Gefle IF i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Gefle IF och Unibet gav då det bästa oddset till 2.43 gånger pengarna. Snittoddset på favoriten Gefle IF, hos de 3 spelbolagen, låg på 2,48 gånger pengarna.
Spelbolaget Unibet gav det högsta oddset på FC Järfälla som vinnare, till oddset 2.48 gånger pengarna. I snitt så kunde du spela på att FC Järfälla gick vinnande ur detta möte till oddset 2,43 gånger pengarna, hos de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Det bästa spelet på ett oavgjort resultat mellan FC Järfälla och Gefle IF hittade du hos Unibet till oddset 3.35. I snitt gav de 3 spelbolagen, i oddsjämförelsen ovan, ett odds på 3,35 att FC Järfälla - Gefle IF skulle kryssa matchen.
Poängfacit FC Järfälla
FC Järfälla hemmafacit så här långt i Division 1 är 0 inspelade poäng på 14 matcher. Detta gör att FC Järfälla har ett snitt på 0 poäng per hemmamatch.
14 poäng har FC Järfälla facit så här långt på 15 matcher i Division 1. Och detta gör att FC Järfälla har ett poängsnitt på bortaplan med 0,93 poäng per spelad match.
I Division 1 har FC Järfälla 14 poäng på 29 spelade matcher totalt. Detta innebär att FC Järfälla har ett snitt på 0,93 poäng per match.
Poängfacit Gefle IF
Gefle IF har håvat in 0 poäng så här långt på 14 spelade matcher i Division 1. Hemma har Gefle IF ett snitt på 0 inspelade poäng per match.
FC Järfälla har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 17 inspelade poäng på 15 matcher man spelat. Och detta innebär att FC Järfälla har ett snitt på 1,13 poäng per spelad match på bortaplan.
Gefle IF har i Division 1 17 poäng på 29 matcher totalt. Gefle IF har därmed ett snitt per match på 1,13 poäng.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| FC Järfälla | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 3 | 3 | 6 |
| Oavgjorda matcher | 1 | 5 | 6 |
| Förlorade matcher | 10 | 7 | 17 |
| Gjorda mål | 19 | 21 | 40 |
| Gjorda mål per match | 1,36 | 1,40 | 2,67 |
| Insläppta mål | 34 | 27 | 61 |
| Insläppta mål per match | 2,43 | 1,80 | 4,07 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,79 | 3,20 | 3,48 |
| Gefle IF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 14 | 15 | 29 |
| Vunna matcher | 6 | 5 | 11 |
| Oavgjorda matcher | 3 | 2 | 5 |
| Förlorade matcher | 5 | 8 | 13 |
| Gjorda mål | 20 | 16 | 36 |
| Gjorda mål per match | 1,43 | 1,07 | 2,40 |
| Insläppta mål | 22 | 25 | 47 |
| Insläppta mål per match | 1,57 | 1,67 | 3,13 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,00 | 2,73 | 2,86 |
Poängstatistik för FC Järfälla - Gefle IF
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 2 förluster och 2 oavgjorda matcher på de fem senaste för FC Järfälla. Gefle IF gick förlorande ur mötet – och har med 2 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 1 kryss och 2 vinster.
Vinsten innebär att FC Järfälla plockar nya poäng, och har tagit totalt 5 poäng av möjliga på sina fem senaste matcher. Förlusten för Gefle IF innebär noll poäng, och de har nu ett facit av 7 inspelade poäng av möjliga på de 5 senaste matcherna.
Målstatistik för FC Järfälla och Gefle IF
FC Järfälla har ett målsnitt på 1,36 gjorda mål per hemmamatch i Division 1. I Division 1 har FC Järfälla släppt in 34 mål på hemmaplan denna säsongen.
På de 29 matcher FC Järfälla spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 40 mål, med ett snitt på 2,67 mål per match. Ser man till antalet insläppta mål under hela säsongen i ligan så har FC Järfälla ett snitt på 4,07 insläppta mål per match, på de 29 matcher som spelats.
Gefle IF har ett snitt på 1,07 gjorda bortamål i Division 1 på de 15 bortamatcher man spelat under säsongen. På bortaplan har Gefle IF i genomsnitt släppt in 1,67 mål på de 15 bortamatcher man spelat.
Bortalaget Gefle IF har under säsongen i Division 1 totalt gjort 36 mål i de 29 matcher som man har spelat. Det innebär att Gefle IF har ett snitt på 2,40 gjorda mål i varje match. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att Gefle IF släppt in 3,13 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 29 matcher som har spelats.



