- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-08-22 03:45:41. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Så spelades FC Trollhättan – Trelleborgs FF
FC Trollhättan och Trelleborgs FF möttes den 22-08-2026 med avspark 16:00 i Division 1.
FC Trollhättan vann matchen mot Trelleborgs FF
Matchen slutade med en seger till FC Trollhättan med 2 mål mot 1. FC Trollhättan gick segrande ur mötet mot Trelleborgs FF, vilket innebär att de plockar nya poäng i Division 1. Förlusten innebär att Trelleborgs FF inte kommer tilldelas några nya poäng. Resultatet i den spelade matchen innebär totalt poäng för FC Trollhättan och 3 poäng för Trelleborgs FF – som nu återfinns på plats respektive 1 i tabellen för Division 1.
De bästa oddsen inför FC Trollhättan - Trelleborgs FF
Inför mötet mellan FC Trollhättan - Trelleborgs FF i Division 1 så talade spelbolagens odds för en seger till Trelleborgs FF och Unibet gav då det bästa oddset till 1.60 gånger pengarna. I snitt låg oddset på en vinst till Trelleborgs FF på 4,35 gånger pengarna, hos de 1 spelbolagen som finns med på vår lista ovan.
4.35 var det högsta oddset på nederlagstippade FC Trollhättan som vinnare i mötet mot Trelleborgs FF. Och detta odds kunde du spela på hos Unibet. Snittoddset på att underdogen FC Trollhättan skulle vinna matchen gav hos de 1 spelbolagen, som vi jämför oddsen från, 1,60 gånger pengarna inför mötet mot Trelleborgs FF.
Inför mötet mellan FC Trollhättan och Trelleborgs FF så var det högsta oddset på ett oavgjort resultat 3.85 som du hittade hos Unibet. De 1 spelbolagen i vår oddsjämförelse gav i snitt oddset 3,85 gånger pengarna på ett oavgjort resultat mellan FC Trollhättan - Trelleborgs FF.
Poängfacit FC Trollhättan
FC Trollhättan har på hemmaplan i Division 1 spelat 15 matcher och har 0 poäng i tabellen. FC Trollhättan har ett hemmafacit med 0 poäng per match.
21 poäng har FC Trollhättan facit så här långt på 15 matcher i Division 1. I Division 1 har FC Trollhättan med andra ord 1,40 inspelade poäng per match på bortaplan.
Under säsongen i Division 1 så har FC Trollhättan spelat in 21 poäng på 30 matcher. Per match har FC Trollhättan ett snitt på 1,40 poäng.
Poängfacit Trelleborgs FF
Trelleborgs FF har ett hemmafacit i Division 1 spelat 15 matcher och har 0 poäng i tabellen. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Denna säsong i Division 1 har Trelleborgs FF ett facit med 35 poäng på 15 spelade matcher på bortaplan. Så här långt så har Trelleborgs FF därmed ett bortasnitt på 2,33 poäng per match.
Trelleborgs FF har i Division 1 35 poäng på 30 matcher totalt. Per match har laget därmed tagit 2,33 poäng i snitt.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| FC Trollhättan | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 4 | 6 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 6 | 6 | 12 |
| Gjorda mål | 29 | 24 | 53 |
| Gjorda mål per match | 1,93 | 1,60 | 3,53 |
| Insläppta mål | 29 | 29 | 58 |
| Insläppta mål per match | 1,93 | 1,93 | 3,87 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,87 | 3,53 | 3,70 |
| Trelleborgs FF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 10 | 11 | 21 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 35 | 34 | 69 |
| Gjorda mål per match | 2,33 | 2,27 | 4,60 |
| Insläppta mål | 18 | 16 | 34 |
| Insläppta mål per match | 1,20 | 1,07 | 2,27 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,53 | 3,33 | 3,43 |
Poängstatistik för FC Trollhättan - Trelleborgs FF
Efter vinsten kan vi konstatera ett facit av 1 vinster, 3 förluster och 1 oavgjorda matcher på de fem senaste för FC Trollhättan. Trelleborgs FF gick förlorande ur mötet – och har med 0 förluster på sina fem senast spelade matcher, ihop med 0 kryss och 5 vinster.
4 poäng av möjliga är vad FC Trollhättan har plockat på sina 5 senast spelade matcher, med poängen från vinsten mot Trelleborgs FF inräknade. Trelleborgs FF tilldelas inte några nya poäng efter matchen, vilket innebär att på sina fem senaste matcher har de spelat in 15 poäng av möjliga.
Målstatistik för FC Trollhättan och Trelleborgs FF
FC Trollhättan har gjort 29 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 1,93 mål/match. Under säsongen som har gått har FC Trollhättan släppt in totalt 29 mål på 15 matcher som laget spelat på hemmaplan i Division 1, det innebär att FC Trollhättan släppt in 1,93 mål per match i snitt.
På de 30 matcher FC Trollhättan spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 53 mål, med ett snitt på 3,53 mål per match. Under den gångna säsongen har FC Trollhättan ett facit med 58 insläppta mål på de 30 matcher som spelats i ligan. I snitt har FC Trollhättan släppt in 3,87 mål per match.
Ser vi till antalet gjorda mål på bortaplan så har Trelleborgs FF 34 gjorda mål sammanlagt i de 15 bortamatcher man spelat. Trelleborgs FF har på de 15 bortamatcher man spelat i Division 1 släppt in 16 mål och har ett snitt på 1,07 insläppta mål per match.
Per match har Trelleborgs FF i snitt producerat 4,60 mål framåt på de 30 matcher som spelats i Division 1. Trelleborgs FF har totalt spelat 30 matcher under säsongen och på dessa 30 matcher har man släppt in 34 mål, ett snitt på 2,27 insläppta mål per spelad match.



