- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
- Matchat spel upp till 500 kr
- Minsta odds: 1.80
- Stort utbud av live streaming.
Oddsen uppdaterades 2026-05-17 00:46:51. Vi reserverar oss för eventuella avvikelser.
Matchinfo Trelleborgs FF – FC Trollhättan i 17 maj
Trelleborgs FF och FC Trollhättan gjorde upp den 17 maj. Matchen spelades i Division 1 med matchstart 16:00.
Trelleborgs FF - FC Trollhättan kryssade
Matchen mellan Trelleborgs FF och FC Trollhättan slutade oavgjort med siffrorna 2 - 2. Det oavgjorda resultatet i matchen innebär att Trelleborgs FF och FC Trollhättan tilldelas poäng vardera.
Oddsen inför Trelleborgs FF - FC Trollhättan
Kikade vi på oddsen inför mötet i Division 1 mellan Trelleborgs FF och FC Trollhättan så var Trelleborgs FF oddsfavorit att vinna matchen. Spelbolaget Unibet gav då det högsta oddset till 1.50 gånger pengarna på Trelleborgs FF som vinnare. Favoriten Trelleborgs FF kunde du i snitt spela på till oddset 4,90 gånger pengarna som vinnare hos de 3 spelbolagen i vår oddsjämförelse.
Spelbolagen trodde inte på FC Trollhättan som vinnare i matchen mot Trelleborgs FF. Och inför detta möte så gav Unibet det högsta oddset på FC Trollhättan som vinnare till 4.90 gånger pengarna. I snitt gav de 3 spelbolagen i vår lista oddset 1,50 att FC Trollhättan skulle ta en oväntad seger.
Unibet var det spelbolag som gav det bästa oddset 3.90 på att Trelleborgs FF och FC Trollhättan skulle kryssa i mötet. Ett kryss mellan de två gav i snitt, hos det 3 spelbolagen vi jämfört oddsen från, 3,90 gånger pengarna.
Poängfacit Trelleborgs FF
På hemmaplan har Trelleborgs FF samlat ihop 0 poäng så här långt på 15 matcher i Division 1. Och ett facit på 0 poäng per spelad match hemma.
På 15 spelade matcher har Trelleborgs FF denna säsong i Division 1 tagit 35 poäng. Och detta gör att Trelleborgs FF har ett poängsnitt på bortaplan med 2,33 poäng per spelad match.
Trelleborgs FF har på 30 matcher tagit 35 poäng denna här säsongen i event. Trelleborgs FF har med det facit ett snitt på 2,33 poäng per match.
Poängfacit FC Trollhättan
FC Trollhättan har håvat in 0 poäng så här långt på 15 spelade matcher i Division 1. Och ett hemmafacit som innebär 0 poäng per match.
Trelleborgs FF har ett facit på bortaplan denna säsong i Division 1 med 21 inspelade poäng på 15 matcher man spelat. Så här långt så har FC Trollhättan därmed ett bortasnitt på 1,40 poäng per match.
I Division 1 har FC Trollhättan under säsong tagit 21 poäng på 30 matcher laget har spelat. Per match har laget därmed tagit 1,40 poäng i snitt.
| Norra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Stockholm Internazionale | 14 | 22 | 32 | 15 | 22 | 32 | 29 | 44 | 64 |
| 2 | FC Arlanda | 15 | 11 | 28 | 14 | 6 | 26 | 29 | 17 | 54 |
| 3 | Athletic Eskilstuna | 14 | -2 | 23 | 15 | 17 | 30 | 29 | 15 | 53 |
| 4 | Enköping | 15 | -98 | 30 | 14 | 2 | 22 | 29 | -96 | 52 |
| 5 | FBK Karlstad | 15 | 1 | 28 | 14 | 6 | 21 | 29 | 7 | 49 |
| 6 | Hammarby TFF | 15 | -91 | 23 | 14 | 16 | 26 | 29 | -75 | 49 |
| 7 | IF Karlstad Fotboll | 14 | 6 | 24 | 15 | 4 | 20 | 29 | 10 | 44 |
| 8 | Umeå FC | 15 | -3 | 21 | 14 | 2 | 21 | 29 | -1 | 42 |
| 9 | Assyriska | 14 | -4 | 17 | 15 | 96 | 21 | 29 | 92 | 38 |
| 10 | Gefle IF | 14 | -2 | 21 | 15 | -9 | 17 | 29 | -11 | 38 |
| 11 | Karlbergs BK | 15 | -2 | 22 | 14 | -6 | 15 | 29 | -8 | 37 |
| 12 | Sollentuna FK | 14 | -2 | 18 | 15 | 91 | 16 | 29 | 89 | 34 |
| 13 | Vasalunds IF | 15 | -10 | 20 | 14 | -11 | 11 | 29 | -21 | 31 |
| 14 | Piteå IF | 15 | -10 | 14 | 14 | -7 | 13 | 29 | -17 | 27 |
| 15 | FC Järfälla | 14 | -15 | 10 | 15 | -6 | 14 | 29 | -21 | 24 |
| 16 | IFK Stocksund | 14 | -10 | 11 | 15 | -14 | 4 | 29 | -24 | 15 |
| Södra | Ma | +/- | P | |||||||
| 1 | Trelleborgs FF | 15 | 17 | 34 | 15 | 18 | 35 | 30 | 35 | 69 |
| 2 | Lunds BK | 15 | 13 | 30 | 15 | 8 | 23 | 30 | 21 | 53 |
| 3 | Hässleholms IF | 15 | 9 | 26 | 15 | 8 | 27 | 30 | 17 | 53 |
| 4 | Ariana FC | 15 | 5 | 24 | 15 | 7 | 23 | 30 | 12 | 47 |
| 5 | Åtvidabergs FF | 15 | 14 | 30 | 15 | -7 | 17 | 30 | 7 | 47 |
| 6 | FC Rosengård | 15 | 4 | 24 | 15 | -1 | 19 | 30 | 3 | 43 |
| 7 | Skövde AIK | 15 | 2 | 27 | 15 | -9 | 14 | 30 | -7 | 41 |
| 8 | BK Olympic | 15 | 9 | 24 | 15 | -10 | 16 | 30 | -1 | 40 |
| 9 | Jönköpings Södra | 15 | 13 | 29 | 15 | -10 | 10 | 30 | 3 | 39 |
| 10 | FC Trollhättan | 15 | 0 | 17 | 15 | -5 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 11 | Tvååkers IF | 15 | -2 | 17 | 15 | -3 | 21 | 30 | -5 | 38 |
| 12 | Kristianstads FC | 15 | 3 | 19 | 15 | -7 | 18 | 30 | -4 | 37 |
| 13 | Eskilsminne IF | 15 | -5 | 21 | 15 | -7 | 15 | 30 | -12 | 36 |
| 14 | Ängelholms FF | 15 | -5 | 15 | 15 | -7 | 18 | 30 | -12 | 33 |
| 15 | Laholms FK | 15 | -3 | 16 | 15 | -5 | 16 | 30 | -8 | 32 |
| 16 | Utsiktens BK | 15 | -15 | 8 | 15 | -29 | 8 | 30 | -44 | 16 |
| Trelleborgs FF | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 10 | 11 | 21 |
| Oavgjorda matcher | 4 | 2 | 6 |
| Förlorade matcher | 1 | 2 | 3 |
| Gjorda mål | 35 | 34 | 69 |
| Gjorda mål per match | 2,33 | 2,27 | 4,60 |
| Insläppta mål | 18 | 16 | 34 |
| Insläppta mål per match | 1,20 | 1,07 | 2,27 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,53 | 3,33 | 3,43 |
| FC Trollhättan | Hemma | Borta | Totalt |
|---|---|---|---|
| Spelade matcher | 15 | 15 | 30 |
| Vunna matcher | 4 | 6 | 10 |
| Oavgjorda matcher | 5 | 3 | 8 |
| Förlorade matcher | 6 | 6 | 12 |
| Gjorda mål | 29 | 24 | 53 |
| Gjorda mål per match | 1,93 | 1,60 | 3,53 |
| Insläppta mål | 29 | 29 | 58 |
| Insläppta mål per match | 1,93 | 1,93 | 3,87 |
| Insläppta och gjorda mål per match | 3,87 | 3,53 | 3,70 |
Poängstatistik för Trelleborgs FF - FC Trollhättan
Matchresultatet innebär ett kryss i båda lagens facit. Det innebär totalt 5 vinster, 0 kryss och 0 förluster för Trelleborgs FF, och 1 vinster, 1 kryss och 3 förluster på fem matcher för FC Trollhättan.
Det oavgjorda resultatet innebär att Trelleborgs FF har tagit 15 poäng av möjliga på de fem senaste matcherna, samtidigt som FC Trollhättan har tagit 4 poäng på lika många matcher.
Målstatistik för Trelleborgs FF och FC Trollhättan
Trelleborgs FF har gjort 35 mål totalt hemma denna säsong i Division 1, ett snitt på 2,33 mål/match. På de 15 hemmamatcher som Trelleborgs FF spelat denna säsong så har man släppt in 18 mål totalt och per match blir det 1,20 mål i snitt.
På de 30 matcher Trelleborgs FF spelat i Division 1 denna säsong så har laget gjort totalt 69 mål, med ett snitt på 4,60 mål per match. Trelleborgs FF har denna säsongen släppt in totalt 34 mål i ligan. Det innebär att på de 30 matcher som spelats så har Trelleborgs FF 2,27 insläppta mål per match.
FC Trollhättan har ett snitt på 1,60 gjorda bortamål i Division 1 på de 15 bortamatcher man spelat under säsongen. FC Trollhättan har å sin sida ett bortafacit med 29 insläppta mål under säsongen i Division 1.
Per match har FC Trollhättan i snitt producerat 3,53 mål framåt på de 30 matcher som spelats i Division 1. Ser vi till antalet insläppta mål under säsongen så kan vi konstatera att FC Trollhättan släppt in 3,87 mål per spelad match i snitt i ligan, på de totalt 30 matcher som har spelats.



